Спеціальні потреби

Суд у справi Гонгадзе буде фактично закритим


Процес у справі Гонгадзе фактично вестиметься в закритому режимі. Сьогодні Київський апеляційний суд ухвалив рішення, згідно з яким на ключові судові засідання не будуть допущені журналісти, а на решті засідань заборонять фото-, аудіо- і телезйомку. Суд також відхилив клопотання адвоката потерпілої сторони про виклик в засідання, у якості свідків, екс-майора держохорони Мельниченка та екс-президента Кучми.

Всупереч обіцяному президентом відкритому суду над вбивцями Гонгадзе, процес фактично проходитиме за зачиненими дверима. Київський апеляційний суд ухвалив рішення, згідно з яким у закритому режимі відбуватимуться ключові засідання -- оголошення обвинувального висновку, допити підсудних і свідків та дослідження матеріалів справи, в яких – сказано у судовій ухвалі – є інформація, що законом віднесена до державної таємниці. На решту засідань пресу пустять, але не дозволять стаціонарну фото-, аудіо- і телезйомку. Щоправда, журналістам можна буде користуватися диктофонами і робити нотатки. Судді пообіцяли також, що самі інформуватимуть ЗМІ про хід судового слідства.

Таку ухвалу колегія суддів на чолі з суддею Григор`євою прийняла за клопотанням, поданим адвокатами підсудних та представниками Генпрокуратури. Так, захисник одного з обвинувачених, Протасова, заявив, що присутність журналістів з телекамерами погано впливає на здоров`я його підзахисного. Нагадаю – через гіпертонічний криз, який стався з Протасовим, судовий процес, що почався 9 січня, був припинений і перенесений на 23-є. У своїй ухвалі суд врахував також клопотання державних обвинувачів – представників Генпрокуратури, які заявляли про наявність державних таємниць у матеріалах справи.

У свою чергу, потерпіла сторона наполягала на відкритому процесі. Представник матерi вбитого журналіста, адвокат Андрій Федур твердить, що жодних державних таємниць матеріали справи не містять:

«Очевидно, там проблема є в іншому: ви їм заважаєте. Ви, журналісти, єдина інституція в державі, саме ви сьогодні виконуєте функцію громадського контролю. Бо ще немає громадянського контролю. І ця функція може бути виконана тільки вами. Якщо в залі не буде журналістів, якщо туди нікого не допустять, це можна буде казати, що це вже назавжди поховали цю справу. І ці спроби робляться, бо сьогодні є багато зацікавлених осіб, які все роблять, щоб про них не було нічого відомо, щоб їх не знали».

Спроби максимально закрити процес, за словами Федура, пов`язані з тим, що під час судового розгляду звучатимуть прізвища найвищих посадовців – як минулої, так і нинішньої влади. Ці прізвища прозвучали вже під час вечірнього засідання – адвокат Федур заявив клопотання про виклик і допит у якості свідків екс-майора держохорони Мельниченка та колишнього президента Кучми. Він вимагав також заслухати свідчення екс-голови СБУ Леоніда Деркача і голови Верховної Ради Володимира Литвина, народного депутата Григорія Омельченка і президента Віктора Ющенка.

Суд відхилив клопотання, назвавши його передчасним, проте як заявила суддя Григор`єва, виклик цих свідків не виключений у майбутньому.

Після цього суд оголосив завершення стадії попереднього розгляду і початок розгляду по суті. А відтак засідання надалі відбуватимуться у закритому режимі.

XS
SM
MD
LG