Спеціальні потреби

Крок вперед i крок назад для економiки України


Сполучені Штати повернули Україні торгові преференції у зв`язку з поліпшенням ситуації із захисту прав інтелектуальної власності. Водночас рішення надати Україні статус країни з ринковою економікою відкладається.

Три тисячі найменувань товарів. Дозвіл на їх безмитне ввезення до США дає статус учасника американської Генеральної системи преференцій. Рішення повернути цей статус Україні ухвалила адміністрація Джорджа Буша. Як оголосив торговий представник президента США Роберт Портмен, Сполучені Штати відновлюють преференції для України, а також покращують її рейтинг за так званим “Списком 301”. Як він зазначив, це стало результатом проведеного в січні цього року в Україні огляду ситуації з дотриманням прав інтелектуальної власності.

Портмен нагадав, що 2001 року Україна була визнана одним з найбільших виробників нелегальної аудіопродукції. Проте ухваливши у липні 2005 року новий закон про боротьбу з аудіопіратством, Україна, зазначив представник президента США, підсилила режим ліцензування та заходи протидії випуску неліцензійних компакт- і дівіді-дисків. Відтоді в Україні “активно здійснюються інспекції на заводах, які мають ліцензію на виробництво оптичних дисків, проводяться рейди проти бізнес-структур, втягнутих у поширення їх нелегальної продукції, а також накладаються штрафи на порушників”, -- відзначається в документі, поширеному торговим представництвом американської адміністрації.

Як вказується в документі, відновлення статусу учасника американської Генеральної системи преференцій служить “заохоченням зусиль України у сфері дотримання й захисту прав інтелектуальної власності”. Відзначається також, що від відновлення торгових преференцій найбільшу вигоду може отримати експорт з України до США виробів із чавуну і сталі, а також електротоварів.

А тим часом з наданням Україні ринкового статусу Сполучені Штати вирішили почекати. Рішення, що мало бути винесено 23 січня цього року, відтермінували майже на місяць – до 16 лютого. Причина, за повідомленням Міністерства торгівлі США, полягає у намірі докладніше вивчити зміни, що стались останнім часом в економіці України.

Нагадаю – Європейський Союз уже визнав Україну державою з ринковою економікою. Про надання їй цього статусу ЄС оголосив 1 грудня минулого року.

XS
SM
MD
LG