Спеціальні потреби

Йде дискусiя про те, хто стоїть за РосУкрЕнерго


Від сьогодні український уряд обмежив максимальні ціни на газ, що продаватимуть на внутрішньому ринку. Таким чином Кабмін намагається захистити промисловість від значного зростання вартості палива. Тим часом представники української та російської влади вдалися до публічної дискусії про те, хто стоїть за компанією, яка п'ять років постачатиме в Україну весь імпортний газ.

П`ять років газ в Україні коштуватиме не дорожче 110 доларів за тисячу кубометрів. Саме таку граничну ціну встановив уряд. При чому ця стеля однакова – як для промисловості, так і для побутових споживачів. Щоправда до ціни додасться ПДВ та витрати на транспортування газу.

Такими ціновими обмеженнями уряд контролюватиме діяльність в першу чергу новоствореного спільного підприємства, яке постачатиме паливо споживачам України. Публікації в пресі застерігали, що монопольне становище цієї компанії може призвести до перерозподілу власності українських промислових об`єктів на користь російського капіталу.

Втiм міністр економіки Арсеній Яценюк каже, що за перевищення граничних цін передбачені суворі санкції:

«Будуть накладені штрафні санкції і повністю вся виручка, яка отримана цим суб'єктом буде перерахована до державного бюджету України. Більше того, це буде підставою для скасування державної реєстрації цього суб`єкта. Ті, у кого на думці було створити не підприємство з постачання газу, а створити агенство з банкрутства української економіки, навряд чи досягнуть своєї мети».

Яценюк каже, це не єдиний захисний механізм, яким контролюватимуть ціни за якими спiльне пiдприємство продаватиме газ Україні. Якщо вартість палива виросте з нинішніх 95 доларів, підніметься й плата за транзит російського газу в Європу. Нині ця ставка складає 1,6 долара за сто кілометрів. Хоча Яценюк визнає, ця норма поки що не зафіксована в угодах, і обговорювалася лише усно.

З новою силою спалахнула дискусія про те, хто стоїть за утаємниченою компанією РосУкрЕнерго. Саме це підприємство постачатиме в Україну весь імпортний газ. Українські урядовці завжди стверджували, що цього посередника нав`язала Росія, i що жодних інтерeсів українських чиновників за нею немає. Напередодні президент Росії Володимир Путін в інтерв`ю іспанським журналістам заявив протилежне. Мовляв, посередник з`явився з ініціативи Києва, і саме він контролює половину цього підприємства. Це твердження попросили прокоментувати Юрія Єханурова. Той заперечив слова Путіна, при цьому виглядав український прем`єр дуже роздратованим.

«Я пропоную Фонду державного майна із сьогоднішнього дня оголосити конкурс: якщо хтось знайде частку українського майна в РосУкрЕнерго - виставити на продаж за ціною 1 гривня».

Юрій Єхануров попросив своїх підлеглих оприлюднити дані про засновників РосУкрЕнерго. А ще додав – якщо Росію не влаштовує цей посередник, Україна із радістю відмовиться від його послуг.

Раніше державні органи утримувалися називати власників цієї компанії, посилаючись на їх небажання. Однак преса стверджує, що за нею стоять друзі Володимира Путіна та близькі до керівництва Газпрому чиновники, i робила припущення, хто насправді отримуватиме багатомільярдні прибутки від продажу газу Україні.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG