Спеціальні потреби

Буде реформа системи комунального господарства?


Україна хоче реформувати систему комунального господарства. Якщо цього не зробити, кажуть експерти, аварії на зразок алчевської, траплятимуться все частіше. Однак, напередодні виборів, політики не наважуються робити непопулярні кроки. Скажімо, підвищити квартирну плату. Пропоновані урядом програми часто гальмуються недосконалим законодавством.

Від морозів в Україні вже загинуло понад 800 людей. Сильні холоди загострили ще одну проблему – жахливий стан комунального господарства країни. В Алчевську на Луганщині тривають відновлювальні роботи місцевої теплоцентралі. Десятки тисяч людей живуть у холодних квартирах з 20 січня. Схожа ситуація у Олександрії на Кіровоградщині та декількох населених пунктах Криму.

Місцеві бюджети не мають грошей на ремонт застарілих систем опалення та водопостачання. Плата за комунальні послуги недостатня для таких серйозних інвестицій. Однак напередодні виборів підняти її не наважуються. Міністр будівництва Павло Качур каже, що підвищення квартплати не уникнути i запевює, що воно не вдарить по людях із низькими доходами:

Через програми субсидій уряд спроможний надати цей захист. І ми спроможні знайти кошти на цей захист. Програма пільг, яка сьогодні присутня у Верховній Раді – це захист багатої людини».

На реконструкцію лише аварійних систем водо- і теплопостачання України потрібно близько 40 мільярдів гривень. Цього року в держбюджеті передбачено в 20 разів менше. Виправити ситуацію лише за бюджетні гроші не вдасться, визнають експерти. Потрібно залучати банківський капітал.

Уряд намагається запровадити декілька програм залучення капіталу в реформування галузі. Державна компанія Нафтогаз замінює застарілі котли опалення в будинках. При цьому надає цільовий багаторічний безстроковий кредит. Ощадбанк допомагає фінансово людям, які встановлюють в квартирах теплозберігаючі вікна. Але часто реалізації цих програм заважають недосконалі закони, каже заступник міністра фінансів Віталій Лісовенко:

«На місцевому рівні, і це якраз вада нашого законодавства, немає, наприклад чіткого визначення, хто є власником житлового будинку. 100 відсотків квартир приватизовано, а сам будинок залишається у власності місцевої громади. Хто буде брати кредит на заміну вікон у моїй квартирі? Я – власник квартири? Чи місцева рада, яка є формальним власником цього будинку?».

Через це, каже Лісовенко, банки неохоче йдуть на фінансування подібних проектів. Та й термін їх окупності часто дуже тривалий. Скажімо, витрачені на утеплення будинку кошти повернуться не раніше, ніж через 15-20 років.

XS
SM
MD
LG