Спеціальні потреби

МЗС: Україна платить за туркменський газ


Україна заперечує існування багатомільйонного боргу перед Туркменістаном за спожитий газ. Із такою заявою сьогодні виступило зовнішньополітичне відомство. Туркменські урядовці наполягали на недотриманні Україною умов контракту. Також залишається незрозумілим, за якою ціною середньоазійська країна постачатиме паливо Україні в майбутньому.

Україна ризикує посваритися із своїм найбільшим постачальником газу - Туркменістаном. Сторони обмінялися публічними звинуваченнями один одного у нечесності. Днями з Ашхабаду пролунали закиди, що Україна невчасно розраховується за паливо. Прострочену заборгованість оцінили у понад 150 мільйонів доларів. Вона виникла в першому півріччі минулого року, коли розрахунки за газ здійснювалися бартером. Про це президент Сапармурат Ніязов поскаржився українському колезі Віктору Ющенку в телефонній розмові.

Однак у вівторок в українському МЗС повідомили, що Україна виконує всі умови контракту. Речник відомства Василь Філіпчук заперечив заяви про величезні борги за раніше спожитий газ. Станом на кінець минулого тижня, більшість продукції, якою розраховувалися за поставки, відправлена в Туркменістан. Частина вже прибула у пункт призначення, решта перебуває в дорозі. Втім, за словами Філіпчука, певна заборгованість є. Але виникла вона не з вини України:

«За даними української сторони, сума за поставлений у минулі роки газ – прошу звернути увагу – складає 77,4 мільйони доларів США. Ця сума залишається непогашеною з огляду на неузгодженість позицій щодо номенклатури товарів, які мають бути поставлені Туркменістану».

В той же час, каже Філіпчук, Туркменістан отримав від України передплату цьогорічних поставок газу – на 88 мільйонів доларів. До суперечки про борг може додатися непорозуміння про ціну, за якою Україна буде купувати туркменський газ. Українська влада стверджує, що має контракти на його постачання в першому півріччі по 50 доларів, а в другому по 60. Однак преса цитує заяви туркменського керівництва збільшити вартість палива ледь не вдвічі.

Українські урядовці кажуть, якщо Туркменістан виконає погрози підвищити ціни на газ, Київ відмовиться від прямих поставок палива з цієї країни. Керівник компанії «Нафтогаз України» Олексій Івченко взагалі припускає вихід з переговорного процесу. Деякі експерти вважають, що Туркменістан уклав угоди з Росією та Україною на постачання такої кількості палива, якої не має змоги видобувати.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG