Спеціальні потреби

Помiж ЦВК i КВУ - розбiжностi в поглядах


Центральна виборча комісія рапортує про готовність країни до виборів. А тим часом Комітет виборців України заявляє, що через неточності в списках 1 мільйон виборців не зможе проголосувати.

Країна до виборів готова. Про це звiтував на прес-конференції в Центральній виборчій комісії її голова Ярослав Давидович:

«Сьогодні можна з повною відповідальністю заявити, що вибори в Україні відбудуться і що цю велику важливу ділянку роботу здійснено і на місцях, і в Центральній виборчій комісії».

На думку Давидовича, всі зміни, внесені у виборчий закон, пішли на добро:

«Ми підійшли до виборів з виборчим законом, який дає можливість провести чесні, законні, прозорі, вільні вибори».

Голова ЦВК окремо зупинився на проблемі списків виборців, стан яких викликав багато критики. Як він пояснив, роботу над списками доводилось починати з нуля. Скористатися базою даних минулої виборчої кампанії не випадало, оскільки хотіли створити реєстр виборців. Перший крок до створення реєстру вже встигли зробити: для ідентифікації виборців ввели графу “місце народження”. За словами Давидовича, це дало змогу на загальнодержавному рівні відслідкувати і викреслити зі списків майже 400 тисяч двійників.

Що ж до нарікань, пов`язаних з перекладами прізвищ, то у появі Горобців замість Вороб`їв голова Центрвиборчкому звинувачує місцеві органи влади, які для перекладу вдалися до послуг комп`ютера. Як повідомив Давидович, на додатково виділені кошти ЦВК найняв перекладачів, і помилки комп`ютерного перекладу зараз виправляють.

Разом з тим – наголосив головний розпорядник українських виборів – перекладати прізвища з російської на українську було таки необхідно. За його словами, у деяких регіонах усі 15 років незалежності вперто не роблять цю роботу. А якщо списки й далі існуватимуть на різних мовах, не спрацює комп`ютерна програма з відстеження двійників.

Як стверджує Давидович, над якістю списків Центрвиборчком постарався на совість, старався як міг, і всі закиди переадресовує представникам колишньої влади, яка у минулу кампанію ці списки, як каже вiн, навмисно поплутала:

«І те, що сьогодні в окремих регіонах появляється інформація – десь пропустили будинки, десь пропустили вулиці, то я хочу сказати – а на президентських виборах – у мене є достовірна інформація, коли замість однієї вулиці з одноповерховими будинками появились п`ятиповерхові будинки – то про це ніхто не говорить сьогодні вже?».

А тим часом Комітет виборців України називає помилки у виборчих списках основною проблемою нинішніх парламентських виборів. Кампанія була на рівні, а от списки нікуди не годяться – констатує голова правління Комітету Ігор Попов:

«З одного боку, кампанія, яка пройшла, була найбільш вільною, чесною за всі роки незалежності, і всі партії мали рівний доступ до засобів масової інформації, до виборців, ніхто не мав незаконних обмежень і незаконних переваг у веденні агітації, але з іншого боку, вона була жахливо організована. І зараз найбільша проблема - це жахливий стан списків виборців. Близько одного мільйона виборців можуть, прийшовши на дільниці, не знайти своїх прізвищ в списках або знайти їх настільки перекрученими, що їм не дозволять голосувати».

Водночас Комітет виборців не помітив у проблемах зі списками жодної системи чи ознак централізованих фальсифікацій, каже Попов:

«Просто бардак. Всі наші оперативно-розшукові заходи не встановили єдиного центру координації цього бардаку зі списками виборців».

Проте, як він зазначає, якщо мільйон виборців не зможуть проголосувати, це затьмарить результат: «Це, звичайно, загрожує загальній атмосфері виборів, і якщо дуже багато виборців не голосують, це підрив легітимності влади, яка обрана», зазначає Попов.

XS
SM
MD
LG