Спеціальні потреби

Актуально

Пiдбито пiдсумки виборчого монiторингу новин

Українські партії не скористалися можливостями, наданими рівним доступом до засобів масової інформації. Такий висновок попереднього звіту за підсумками виборчого моніторингу новин, проведеного Асоціацією «Спільний простір» та Комітетом «Рівність можливостей».

На цих виборах всі партії – провладні і опозиційні – вперше мали рівний доступ до преси і телебачення, але діяли за старою звичкою. Замість того, щоб, окрилені свободою, донести до виборця свої програми, відбулися рекламою та пустопорожніми гаслами. Голова комітету «Рівність можливостей» Олександр Чекмишев вбачає в цьому парадокс кампанії:

«Один із парадоксів нинішньої виборчої кампанії, що українські партії не смпромоглися скористатися можливостями, які були реально надані засобами масової інформації. Можливо, це пояснюється тим, що одна частина партій звикли працювати в умовах, коли засоби масової інформації повинні їх обслуговувати і надавати їм певні преференції, інші звикли працювати в опозиційному форматі».

В результаті більшість партій і блоків проігнорували дебати, і вибори відбулися без боротьби програм. За інерцією діяли і журналісти. Хоч новини стали чеснішими, порівняно з минулою президентською кампанією, а трудівники пера прагнули демонструвати об`єктивність – газети і телеканали все-таки не відмовляли собі у задоволенні трішечки поманіпулювати глядачем і читачем.

Приклади недозволених прийомів у журналістиці можна знайти на всіх каналах – як на “Інтері”, так і на прямо протилежному за своїми симпатіями 5-у каналі, говорить президент асоціації «Спільний простір» Юрій Нестеряк:

«Подробиці тижня, знаменитий сюжет... про відвідини храму Віктором Януковичем. Настоятель в Запоріжжі каже: Родные мои, за кого голосовали – За Януковича. – Настоятель. – Не расслышал. – За Януковича! ...Програма “Час”, 5-й канал... сюжет про те, як Янукович оголосив закінчення Великого посту... Все було б нічого, якби не закінчення цього сюжету: Віктор Янукович – обличчя та інтелект партії... Це пряма оцінка! Ну і як передали нам журналісти, потім одразу Янукович поправився і сказав, що він вітає із закінченням першого тижня Великого посту. На жаль, жоден з колег на цьому моменті не акцентували, скористалися просто тим, що піймали політика на слові».

За даними громадського моніторингу, порівняно об`єктивними в цю виборчу кампанію були новини на 1+1, ICTV, Першому національному, СТБ та Новому. 5-й канал, попри широкий спектр думок в ефірі, не міг приховати прихильність до влади й антипатію до опозиції, Тоніс відчутно симпатизував БЮТу, «ТРК-Україна» прямо підтримував Партію регіонів, НТН не криючись хилився до опозиції, «Інтер» хоч і не висловлював відвертих симпатій, однак не цурався маніпулятивних технологій.

Щодо російських телеканалів, то їм – кажуть експерти – не просто бракувало об`єктивності й збалансованості. Висвітлюючи українські вибори, РТР і ОРТ вдавались до образ, іронії і навіть територіальних претензій. «Створення негативного сприйняття української влади і позитивного іміджу Партії регіонів було метою каналу РТР-планета», -- зазначає комітет «Рівність можливостей» у своєму підсумковому звіті, наводячи приклади демонстративних оцінок, що лунали під час українських виборів з російських телеекранів: «Ющенко, не затягуй петлю», «Геть оранжеву владу», «Придністровці браття, Ющенко прокляття».

Нагадаю: виборчий моніторинг новин, що проводився за підтримки фонду «Відродження», тривав з 1 грудня минулого по 26 березня цього року і охоплював всі основні інформаційні програми телебачення, а також провідні центральні та регіональні видання.

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG