Спеціальні потреби

В Українi очiкують наплив зовнішніх iнвестицiй


Українсьий уряд очікує суттєвого збільшення іноземних інвестицій. Такі прогнози збігаються із висновками незалежних експертів. Однак вони обумовлюють їх швидкими і професійними рішеннями української влади як на центральному рівні, так і на місцях.

Міністерство економіки прогнозує збільшення інвестицій в українську економіку. У відомстві очікують, що за результатами року капіталовкладення складуть 4,5 мільярди доларів. Такі цифри містяться в прогнозі соціального та економічного розвитку країни.

З такими позитивними оцінками погоджуюься експерти фінансованого американським урядом агентства «ЕРУМ». Вони також спостерігають позитивні зрушення, які сприятимуть створенню нових виробництв. Кажуть, якщо раніше найбільш привабливими були створення експортно орієнтованих підприємств, то зараз все більш цікавим для інвесторів стає й внутрішній український ринкок. Доходи населення ростуть – люди більше витрачають. Скажімо у квітні встановлено абсолютний рекорд кількості проданих нових автомобілів. За цим показником український ринок розвивається найшвидше в Європі. На четвертому місці за привабливістю у світі український ринок роздрібної торгівлі, каже фахівець ЕРУМ Петро Кошуков:

«Можна очікувати зростання підписаних угод про інвестиції в другій половині цього року. Коли більш-менш стабілізується політично Україна. Всі інвестори зараз шукають, де б найвигідніше і найзручніше було б розмістити свої підприємства».

Особливо Кошуков сподівається на прихід інвесторів з Німеччини. Через високу вартість праці звідти виводять багато виробництв. Українські міста могли б поборотися за розміщення їх у себе. Втім, більшість із них не готові змагатися із східно-європейськими країнами. Міські голови 90% населених пунктів не мають даних про землю та майно, які можна запропонувати потенційним партнерам, каже Кошуков:

«Більшість серйозних інвесторів шукають так звані «green fields», тобто «зелені ділянки». Тобто місце, де нічого до цього не було. Але йому важливо знати, яка інфраструктура там існує. Чи є там газ, вода, електомережі».

Всі ці дані в українському райцентрі можуть збирати місяцями. Не зважаючи на суттєві кроки української влади, процес отримання дозволів на ведення бізнесу залишається занадто складним і забюрократизованим, каже Душан Кулька. Система досі відлякує іноземців. А тому, чи справдяться прогнози Мінекономіки залежить від успішності реформ, вважає вiн.

«Існує декілька довгих списків того, що необхідно зробити для покращення інвестиційного клімату. Але вони зводяться до двох важливих речей. Спрощення процедур ведення бізнесу і чіткіші гарантії приватної власності, зокрема й на землю. Плюс - треба дружелюбніше ставитися до цих людей. Якщо він прилітає в Бориспіль і йому доводиться вистояти величезну чергу на митниці – закрадаються сумніви – якщо все робиться в Україні з такою швидкістю – не варто сюди приходити».

За словами Душана Кульки, українцям слід пам`ятати, що за інвестиції змагаються й інші країни. Деякі з них діють значно успішніше.

«Рух дуже повільний. Треба діяти швидше. Конкуренція дуже жорстка. Чехія також полює за інвесторами. Румуни теж – вони зробили потужний ривок, майже удвічі збільшили інвестиції. Болгари, росіяни, китайці також дуже агресивні. Якщо Україна буде спати на старті – вона не зможе виграти».

Тим часом про збільшення інвестицій оголосила Міжнародна фінансова корпорація. Вона планує вкласти в Україну 200 мільйонів доларів. Серед пріоритетів компанії -- роздрібна торгівля та важка промисловість. Провідна у світі компанія-виробник мобільних телефонів також вивчає можливість перенесення виробництва в Україну.

XS
SM
MD
LG