Спеціальні потреби

Актуально

''Універсальна свобода'' і її роль в історії США

Захищаючи своє рішення про вторгнення в Ірак, президент Буш часто зазначав, що люди одного дня запитають, чи американці залишились відданими основоположному принципу своєї країни - універсальності свободи - й були готові його захищати.

Яким же був розвиток поняття універсальної свободи в американській історії, і як деякі американські президенти бачили місію Америки у поширенні свободи за кордоном? Наприклад, Президент Буш нещодавно промовляв про універсальність свободи до американських солдатів в Іраку. Він також торкнувся цього питання на прес-конференції після самміту США-ЄС у Відні, у розмові з групою африканських демократичних діячів та у Будапешті, промовляючи до угорського народу. ''Бажання свободи є універсальним, адже воно вкарбоване нашим творцем у серцях кожного чоловіка, жінки й дитини на цій землі'', -сказав Буш.

Томас Джефферсон, третій президент США й автор американської Декларації про незалежність, виклав у цьому документі ідею про те, що людям творець надає невідчужуване право на свободу. Девід Боаз є виконавчим віце-президентом Інституту Катона у Вашингтоні. Він визнає, що тирани та поневолювачі можуть обмежити право на свободу, але не властиве й непереборне бажання свободи, притаманне людям незалежно від їх релігійних переконань. ''Ми маємо ці права просто через те, що ми - люди. Тому вони і є універсальними, адже не всі у світі вірять у християнського бога. Однак, я твердо вірю, що свобода - це універсальна цінність, й люди здатні цінувати її, незалежно від релігійних чи філософських переконань'', - говорить він.

Більшість критиків іракської війни піддають сумніву не намір президента Буша створити демократію в Іраку, а радше його рішення використати військову силу для звільнення країни. Девід Боаз каже, що багато країн заплатили кров'ю за свою свободу. Однак, він додає, що армія однієї країни не повинна вторгатися в іншу в ім'я свободи. ''Гадаю, людей важко навчити свободи, коли ви захопили їхню країну силою. США повинні бути маяком свободи. Як казав Джон Квінсі Адамс, "Америка має бути другом і бажати свободи усім, однак захищати мусить лише свою власну свободу"'', - додає Боаз.

Джон Квінсі Адамс, шостий президент США, застерігав американців проти участі у збройній боротьбі задля незалежності інших націй. Адамс казав, що слава Сполучених Штатів "не у пануванні, а у свободі", й що "її поступ - це поступ розуму". Тим не менше, президент Вудро Вілсон відправив війська у Європу під час першої світової війни, хоча він прийшов до влади на гаслах нейтралітету США. Напади німецьких підводних човнів на американські кораблі змусили його вдатися до сили. Вілсон, якого часто називають найбільш ідеалістичним президентом США, проголосив, що "світ треба зробити безпечним для демократії".

Під час своєї виборчої кампанії президент Буш обіцяв не вдаватись до розбудови націй за кордоном. Він змінив свою думку після терористичних нападів 11 вересня 2001 року. Найл Ґардінер, директор Центру свободи імені Маргарет Тетчер, що у Вашингтоні каже, що Буш намагається поширювати свободу як форму національної безпеки. ''Президент Буш дотримується вкрай ідеалістичного бачення світу, поєднаного водночас з гострим відчуттям того, що є в національних інтересах США'', - каже він.

За словами Буша, Близький Схід без демократії залишиться місцем "стагнації, обурення та насильства, готового до експорту". ''Провал іракської демократії заохотить терористів по всьому світу, збільшить небезпеку для американського народу й знищить надії мільйонів людей у регіоні'', -додає Буш.

Однак критики іракської політики Буша переконані, що свободу треба поширювати за допомогою мирних методів, таких як дипломатія, торгівля й програми культурно-освітнього обміну.

Всі новини дня

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

«Ми віримо в перемогу України» – роковини звільнення Бучі від російських військ. Відео

Дипломати Молдови, Словенії та Словаччини відвідали Бучу у роковини звільнення міста від російських військ.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG