Спеціальні потреби

Росія готується до саміту Великої вісімки


Після входження вiсiм рокiв тому до складу групи восьми індустріалізованих країн Росія готується приймати щорічний саміт Великої вісімки в Санкт-Петербурзі. Це, як уважають, велике досягнення Путіна, який ставив собі за мету відродити імідж Росії. Свідченням цього стане той факт, що вже на вихідних Росія вітатиме лідерів США, Великобританії, Китаю, Японії, Італії, Франції та Німеччини. Але дехто побоюється, що саміт може посилити напругу між Росією та Заходом.

Ще раніше учасники саміту погодили, що на порядок денний ставитимуться наступні питання: енергетична безпека, освіта та боротьба з інфекційними захворюваннями. Але для Росії також важливим є використати цей шанс, щоб довести світові, що вона відіграє важливу геополітичну роль.

Директор Московського офісу Фонду Спадщина (Heritage Foundation) Євгеній Волк зазначає, що для Росії важливо пересвідчитися, що протягом саміту вона не чутиме образливих політичних заяв. Волк каже, що Росію вже досить різко критикували на Заході з приводу недотримання прав людини та перешкоджання розвиткові демократії.

За його словами, Росію також неодноразово звинувачували у використанні своїх природних багатств для шантажу її слабших сусідів – України та Грузії, - які потребують російський газ. Волк вважає, що якщо така критика пролунає під час саміту, Президент Путін може досить різко відповісти:

«Його відповіддю буде переконання їх в тому, що в Росії все в порядку, і що їм самим треба багато чого зробити у власних країнах. Я думаю, що він пригадає деякі випадки порушення прав людини у США, ситуацію у Франції, де в минулому році відбулися масові протести мусульман. Отже, я не думаю, що він обере позицію захисту, а радше позицію нападу також».

Аналітик Московського Центру Карнегі Маша Ліпман вважає, що протягом цього періоду підготовки до саміту президент Путін вже ситий звинуваченнями: «Більш-менш його відповіддю буде, що «ми є ось такі», і ми не вважаємо, що в цьому є щось не так. Ми також не дозволимо нікому диктувати, як нам вирішувати наші внутрішні питання».

Ліпман каже, що частково Росії на руку є те, що лідери Великої вісімки ніяк не досягнуть спільної позиції щодо Росії. В такий ситуації вона вважає, що самміт відбудеться без особливих проблем:

«На мою думку, найважливішим є те, що, незважаючи на всі прогнози, особисто Буш останнім часом ні разу відкрито не критикував Росію. Тому я вважаю, якщо брати це до уваги, то виглядає, що Буш не буде дуже критичним в своїх заявах, на відміну від своїх вищих посадовців. Я думаю, що скоріш за все Буш хоче зберегти свої гарні відносини з Путіним, аби вирішити з ним питання першочергової важливості для США, як наприклад, питання накладення санкцій на Іран».

Аналісти погоджуються, що всі учасники матимуть спільну позицію щодо таких питань як викорінення злиднів в світі, припинення поширення ВІЛ/СНІДу, та посилення зусиль, спрямованих на запобігання розповсюдженню ядерної зброї.

Також вважають, що Сполучені Штати виступлять в підтримку набуття членства Росією у Світовій організації торгівлі або перед початком саміту в ході зустрічі президентів Росії та США, що запланована на 14 липня, або протягом самого саміту.

Тим часом, близько півтори тисячі анти-глобалістів готуються прибути до Санкт-Петербургу для участі у демонстраціях та проведення, як вони це називають, альтернативного саміту.

Зважаючи на прибуття до міста такої великої кількості високопосадовців, поліція Санкт-Петербургу ретельно готується, закриваючи аеропорт та порт на всі три дні, протягом яких триватиме захід. Влада також посилює охорону на найближчій атомній станції.

Ігор Шувалов, головний організатор саміту, призначений президентом Путіним, каже, що по закінченню заходу, посадовці сподіваються побачити докази того, що Росії нарешті сприймуть як рівноправного члена Великої вісімки.

XS
SM
MD
LG