Спеціальні потреби

Завтра розпочинається самміт Великої Вісімки


У ці вихідні лідери семи провідних промислово розвинутих демократичних держав світу, а також Росії, зберуться у Санкт-Петербурзі на щорічний саміт. Енергетична безпека - ключове питання порядку денного, запропоноване російським президентом.

Але як вказують деякі експерти, поняття енергетичної безпеки різні сторони можуть розуміти по-різному. Як головуючий на самміті Великої Вісімки 15-17 липня, російський президент Володимир Путін поставив енергетичну безпеку в центр обговорення. Едвард Чоу - колишній керівник корпорації Шеврон, енергетичного гіганта США, на форумі з питань закордонної політики у Вашингтоні зазначив, що погляди західних держав і Росії на енергетичну безпеку різняться. Для США, Канади та західноєвропейських країн поняття "енергетична безпека" означає безперебійний доступ до джерел постачання енергії та зменшення залежності від того чи іншого партнера. Тоді як Росія, каже Чоу, хоче бути впевнена в збереженні попиту на її дедалі дорожчі нафту і газ. "У них явно інший порядок денний, і це 75 і більше доларів за барель нафти", додає Чоу.

Чоу каже, що Росія прагне скористатися провідним становищем на енергетичних ринках для досягнення політичних цілей. Як він зауважив, ці важелі енергетичного впливу Росія вже використала минулої зими для шантажу України, тимчасово перекривши їй поставки газу. Політизація енергетичої стратегії, вважає Чоу, дасть зворотний ефект, змусивши потенційних покупців диверсифікувати коло надійних постачальників.

Як каже помічник Державного Секретаря Карен Гарберт, основою енергетичної безпеки США вважають вільний незалежний ринок з його механізмами попиту і пропозиції на всі види енергоносіїв: "На саміті Великої Вісімки ми хотіли б досягти спільного бачення енергетичної безпеки, базованого на ринкових принципах". Пані Гарберт зазначила, що зростаюча монополія Кремля в енергетичному секторі Росії не сприяє інвестиціям у майбутній розвиток енергоресурсів. Як вона підкреслила, хоч подібна неринкова політика здатна наповнити державну казну, вона не пропонує жодних гарантій світовому споживачеві: "Це викликає занепокоєння на енергетичних ринках світу - чи ті величезні ресурси, якими володіє Росія і якими вона може скористатися на благо своїх громадян, будуть використані на благо всесвітнього енергетичного ринку". Як каже Гарберт, для енергетичної безпеки Європи життєво важливо диверсифікувати джерела постачання енергії.

Росія - найбільший у світі продуцент природного газу і, після Саудівської Аравії, 2 за видобуванням та експортом нафти. Завдяки прибуткам від газу і нафти Російська Федерація змогла достроково повернути свій закордонний борг та накопичити 180 мільярдів доларів на кінець минулого року валютних резервів.

XS
SM
MD
LG