Спеціальні потреби

Чи затвердить Ющенко Януковича прем’єром?


Вчора увечері до секретаріату президента України надійшла пропозиція щодо кандидатури Віктора Януковича на прем’єр-міністра. На те, щоб розглянути цю пропозицію, президент має 15 днів. А тим часом уже через 6 днів настає строк, у який глава держави може розпустити парламент. Позицію президентського секретаріату щодо юридичних підстав розгляду кандидатури прем’єра і розпуску парламенту озвучив представник президента в Конституційному Суді Віктор Шаповал.

Час пішов. У президентському секретаріаті журналістів поінформували: у вівторок сюди справді надійшла пропозиція щодо кандидатури Віктора Януковича на посаду прем’єр-міністра. Відтепер, за Конституцією, президент має 15 днів на її розгляд. Чи є у Віктора Ющенка вибір і чи може він, після того як сплинуть 15 днів, сказати “ні”? Як підкреслює представник президента в Конституційному Суді Віктор Шаповал, у Конституції нема нічого зайвого і 15-денний термін існує не даремно:

«А чому вигадали 15-денний строк, для чого він? 15 денний строк для президента і має 15 днів розмірковувати. Про що? Цікавитися паспортними даними? Це та рушниця за Чеховим, яка повинна колись вистрелити, в останній дії, правда?»

Президент має два тижні на роздуми щодо прем’єра. З другого боку, менш, ніж за тиждень настає інший обумовлений Конституцією строк – розпуску президентом парламенту, який не зміг сформувати уряд. Чи скористається Віктор Ющенко своїм правом? Віктор Шаповал радить дочекатися часу “Ч”:

«На сьогодні є певні підстави стверджувати, що найближчим часом, мабуть, після 25-го..., коли спливе 60-денний строк після початку роботи новоствореної Верховної Ради, якраз настане момент істини. Настане той момент, з якого президент може прийняти рішення стосовно дострокового припинення повноважень Верховною Ради з мотивів, що не було створено у визначений строк персонального складу уряду і я думаю, що тут є всі підстави для прийняття відповідного рішення».

Як тлумачити 15-денний строк для розгляду пропозиції про кандидатуру прем’єра? І як розуміти норму про розпуск парламенту – як право чи як обов’язок президента? За словами Шаповала, в умовах, коли відсутній Конституційний Суд, що зміг би витлуматичити нові норми Основного Закону, тлумачити їх залишається самому президентові, який ці норми і застосовує.

У президентському секретаріаті повідомили також, що у графіку глави держави наразі немає зустрічі з Віктором Януковичем. Як раніше повідомлялося, Партія регіонів висловила сподівання на зустріч глави держави з кандидатом у прем’єр-міністри.

XS
SM
MD
LG