Спеціальні потреби

Захiднi експерти коментують кризу в Українi
Політичну кризу в Українi сьогоднi жваво коментують західні експерти. Своїми поглядами з нами подiлилися колишнiй посол США в Українi Стівен Пайфер та старший дослідник Iнституту міжнародної економіки Андерс Аслунд.

Вибiр, перед якими опинився Президент Ющенко - тобто або розпуск парламенту i нові вибори, перехiд в опозицiю з БЮТом чи входження у широку коаліцію з Регіонами - Стівен Пайфер вважає непростим. Призначення нових виборів, сказав вiн, доцільним було б лише тодi, коли б їх результати змiцнили позиції Нашої України, a це сумнівно. Отож на його погляд насправдi залишається лише два варiанти, при чому з останнім – тобто з входженнмя в так звану антикризову коаліцію, каже екс-посол, також треба бути обережним:

«I тут постає запитання - якщо ви приєднуєтеся до коаліції з Регіонами, скiльки впливiв ви матимете на процеси формування полiтики. Очевидно є сфери, де полiтика Нашої України спiвпадала б з політикою Регiонiв - наприклад у багатьох економічних питаннях. Але з другого боку, я думаю, Наша Україна повинна себе запитати, чи не втратить вона через такий крок багато політичного капiталу серед своїх прихильників».

На прохання оцiнити вихiд Олександра Мороза з помаранчевої коаліції Пайфер зазначив, що йому важко сказати, якими мiркуваннями керувався лiдер соцiалiстiв. Вiн зазначив, що принаймні на Заходi усi були здивовані цим рішенням, при чому багато людей запитувало себе, чи все це можна було уникнути, якби Наша Україна так довго не розтягувала процес формування коаліції.

Стівен Пайфер також прокоментував можливе затвердження Вiктора Януковича на посадi прем`єр-мiнiстра та ймовірну реакцiю на це з боку уряду Сполучених Штатiв:

«Як людина, яка уже не пов`язана з американським урядом, я думаю, що уряд США та його представники дуже чітко заявляли, що їх фокус - це щоб результат був демократичним. I чи Вам подобається чи не подобається полiтика пана Януковича, вiн, тобто його партiя отримала 32 вiдсотки голосiв на виборах, якi усіма компетентними спостерiгачами були оцiненi як вiльнi, справедливі та конкурентнi. Отож, якщо пан Янукович отримає посаду прем`єра, уряд Сполучених Штатiв буде готовим спiвпрацювати з ним i з Президентом Ющенком».

Пайфер при цьому пiдкреслив, що одним з моментiв, за яким стежитимуть Сполучені Штати за такого сценарію, це той, щоби в Українi продовжувалася консолідація демократичних принципiв та iнститутiв. А щодо майбутнього зовнішньо-полiтичного курсу України Пайфер сказав, що тут Сполучені Штати займуть вичікувальну позицію, i що майбутня спiвпраця мiж двома країнами залежатиме від того, наскiльки про-захiдним буде цей курс.

Свою думку щодо сьогоднішньої ситуації в Україні висловив і старший дослідник Iнституту міжнародної економіки Андерс Аслунд. За його словами, при існуючому розкладі політичних сил буде дуже важко знайти демократичні підстави для розпуску парламенту:

«У зв'язку з тим, що існує коаліція більшості, я думаю, дуже складно знайти демократичні підстави для розпуску парламенту, навіть якщо будуть процедурні підстави. I я думаю для багатьох буде складно зрозуміти, що у зв'язку з тим, що деякі політики не отримують більшості, необхідно проводити нові вибори - це не дуже демократична ідея. Тому питання насправді, чи Наша Україна буде в опозиції зараз певний час і приєднається до уряду пізніше, чи Регіони та Наша Україна сформують уряд зараз. Я думаю, що ніхто не буде проти соціалістів у той час, як Наша Україна поставила умову, що комуністи не можуть бути частиною коаліції».

За словами Андерса Аслунда, який піддавав нищівній критиці уряд Юлії Тимошенко, за період урядування Юрія Єханурова в Україні створились сприятливі умови для розвитку економіки. Він вважає, що створення альянсу між Нашою Україною та Регіонами буде найкращим шляхом для України:

«Я думаю, що важливим є те, що Україна сьогодні має чотири великі бізнес-групи і вони усі протиставляють себе одна одній. Вони усi на Сходi - двi у Днiпропетровську i двi у Донецьку і жодна з цих груп не хоче бути контрольована іншою. Це означає, що вони розвиваються у конкуренції. Звичайно, українські стандарти [ведення бiзнесу] не можуть сьогодні рівнятись з західними, але питання у тому, як швидко вони будуть запроваджені і я думаю, що ця конкуренція між великими бізнес-групами це найкраще що можна спостерігати в Україні».

Обидва експерти також зійшлись на думці, що сьогоднішня ситуація є по великій мірі прорахунком і результатом затягування з ухвалювaнням важливих і нагальних рішень на рівні президентської влади. І, на думку обох, вирішення кризи знаходиться сьогодні у великій мірі у руках президента України Віктора Ющенка.

 • 16x9 Image

  Мирослава Ґонґадзе

  Ведуча, головний редактор і керівник Української служби «Голосу Америки». На додаток до праці на «Голосі Америки», часто виступає як експерт із питань України, Східної Європи та свободи слова на пострадянському просторі. Статті Мирослави друкуються на шпальтах  таких світових видань, як Wall Street Journal, Washington Post, NPR, Journal of Democracy. Мирослава є співавтором науково-публіцистичної роботи «Розірваний нерв» про протестний рух в Україні 2000-2004 років.

  З освітою правника, здобутою у Львівському державному університеті, має великий досвід роботи в галузі журналістики та зв'язків із громадськістю. Працювала журналістом, редактором, продюсером, керівником медія-кампаній в Україні та США у низці політичних і медійних організацій, у тому числі RFE/RL, Інтерньюз, IRI, NDI.

  Серед іншого - Мирослава також була дослідником Університету Джорджа Вашингтона (2003) та володарем стипендії Рейгана-Фасела Національного фонду за демократію (2001). «За видатний внесок у розвиток журналістики, активну громадянську позицію та професійну майстерность» Мирослава Ґонґадзе нагороджена Орденом княгині Ольги.

  Інформувати, поєднувати й об’єднувати людей та ідеї, надихати – такою Мирослава бачить свою місію.

  У вільний від роботи час, якщо такий з’являється, захоплюється подорожами, мистецтвом, фотографією.

  Виховує доньок-близнюків Нану та Саломе.

XS
SM
MD
LG