Спеціальні потреби

Актуально

Експерт про російсько-українські відносини

З поверненням Януковича до влади багато хто асоціює пожвавлення російсько-українських стосунків. Свій перший закордонний візит Віктор Янукович також планує зробити саме до Москви. Про перспективи російсько-українських стосунків Москви Володимиру Звігляничу розповідає доктор політології Аркадій Мошес, який працює старшим науковим співробітником фінського Інституту міжнародних відносин.

ВЗ: Пане Аркадію, як в Росії і Москві розцінили останні події в Україні, зокрема, повернення Януковича на політичну арену?

АМ: Як не дивно, реакція в цілому досить спокійна, хоча іноді змішана. Є лінія радості, згідно з якою нарешті відбувся тріумф тих сил, які по ідеї мали перемогти в 2004 році, і які немовби-то декларують своїм пріорітетом усіляке поліпшення стосунків з Росією. Разом з тим, особливо в друкованих ЗМІ, є й реалістичний аналіз ситуації, згідно якого у команди Януковича зберігаються з Москвою системні суперечності, питання про ціни на газ не буде легко вирішене, підхід буде такий, що Москва не має так легко повернутися до дешевих цін на газ і до старих стосунків. Тому я б сказав, що реакція досить виважена.

ВЗ: Чи зітхнули з полегшенням в Кремлі в зв’язку з тим, що «примара» кольорової революції для Росії відійшла, так би мовити, в тінь?

АМ: Я думаю, що «примара» кольорової революції для Росії відійшла в тінь вже рік тому, коли з’ясувалося, що оранжева команда не виконує тих надій і обіцянок, які на неї покладались. Я уважаю, що протягом минулого року ця тема -- революцій-- не була актуальною. Ті потенційні, скажімо, напрямки перенесення українського політичного досвіду на російський політичний ґрунт були нейтралізовані вже давно.

ВЗ: Перший візит Януковича буде до Москви. Чого йому очікувати від цього візиту?

АМ: Перший візит--це завжди ознайомчий візит. Я думаю, що і в Москві розуміють, що Янукович за останні два роки все-таки змінився. І Майдан, і все, що відбулося в Україні після дві тисячі четвертого року, не минуло для нього непоміченим. Я гадаю, що йому треба очікувати обережних, прагматичних підходів. Безумовно, ніхто не поспішатиме запропонувати йому повернення до старих формул і обміну економічних преференцій на публічне виголошення політичної лояльності. Газпром провадить зараз жорстку політичну лінію навіть по відношенню до таких союзників Москви, як Лукашенко, тому на мій погляд, слід очікувати жорсткого прагматичного торгу і бути готовим до боротьби.

ВЗ: Чи не є формування такої конфігурації уряду України зрадою ідеалів оранжевої революції, в чому дехто обвинувачує Ющенка?

АМ:На мою думку—ні. Справа в тому, що демократія--вона є демократія, говорити про зраду, коли є певна юридична процедура, узгоджена, вписана до конституційного поля України в четвертому році... я думаю, що в Ющенка великого вибору не було, скажімо, станом на липень-серпень. У нього був вибір станом на березень--відразу після парламентської кампанії--і станом на червень він міг розіграти ситуацію краще, професійніше. В будь-якому випадку виникла б велика коаліція--між регіонами і Нашою Україною, можливо, за участі соціаілістів; в тій коаліції оранжеві ідеї могли б відігравати більшу вагу і оранжеві політики могли б отримати вагоміші позиції. Але ніякої трагедії не трапилося, я б не став забігати вперед, читаючи Універсал, я бачу, що напрямок розвитку України на даний момент збережений, і головне, що б не відбувалося, Майдан і всі ті сили, які він сколихнув всередині України, вони будуть незримо присутні, і стримувати апетити тих людей, які б воліли, скажімо, використати нинішню ситуацію у власних інтересах.

Всі новини дня

«Українська хоробрість змінює світ», - заявила прем'єр-міністерка Литви на Безпековому форумі у Варшаві. Відео

Під час форуму народу України вручили нагороду «Лицар Свободи». Від імені народу України її отримала перша леді Олена Зеленська.

Український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня: репортаж з Одеського порту. Відео

За словами міністра інфраструктури України Олександра Кубракова, через два місяці після підписання Чорноморської зернової ініціативи український експорт зерна наблизився до довоєнного рівня.

Петреус: якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, США та союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні. Відео

Колишній директор ЦРУ і генерал армії США у відставці Девід Петреус заявив у вівторок, що якби Росія здійснила ядерний удар по Україні, Сполучені Штати та їхні союзники, ймовірно, відповіли б знищенням російських сил в Україні та, можливо, у Чорному морі.

Чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів. Відео

Правозахисні організації та Генштаб ЗСУ повідомляє, що російська влада в окупованому Криму мобілізує кримських татар. Чи є цифри, скільки людей вже отримали повістки, і чому участь кримських татар у війні проти України вигідна Кремлю - думки експертів.

Сенатори США пропонують передавати Україні конфісковані і заморожені активи Центробанку РФ 

Концерт з приводу незаконної анексії окупованих українських територій, Москва, 30 вересня 2022. REUTERS

Сенатори США від Демократичної та Республіканської партій Шелдон Вайтгауз та Джим Ріш запропонували нову законодавчу ініціативу, спрямовану проти російських еліт, ставленників та олігархів - Russian Elites, Proxies, and Oligarchs Act (REPO Act). Документ пропонує передавати Україні в якості додаткової допомоги конфісковані активи Центробанку Росії та інші суверенні активи РФ.

цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані та конфісковані та перепрофільовані... Україні

"За повідомленнями, в усьому світі заморожено російських активів на понад 300 мільярдів доларів. Це значно більше грошей, ніж ті суми, що були вилучені чи конфісковані у російських олігархів. З огляду на винятковість та жорстокість відвертої незаконної війни Росії в Україні, цілком правильно, щоб ці кошти були арештовані, конфісковані та перепрофільовані, щоб допомогти Україні виграти цю війну та відбудувати свою країну", - сказав Ріш.

"Нам потрібно дати чітке повідомлення Володимиру Путіну: продовжуйте ваше жорстоке вторгнення в Україну та отримуйте фінансові наслідки", - сказав Вайтгаус. - "Ці заходи надішлють це повідомлення голосно та чітко".

Серед іншого, законодавча ініціатива закликає дозволити президентові США конфісковувати російські суверенні активи, заморожені у США, створює Фонд підтримки України (Ukraine Support Fund), куди спрямовуватимуть вилучені кошти. Крім того, за пропозицією, Держдепу надаватимуться додаткові ресурси для роботи із партнерами та союзниками за кордоном задля конфіскації додаткових російських суверенних активів в інших країнах.

Раніше "Голос Америки" повідомляв про новий пакет допомоги Україні, що включає HIMARS, артилерію, боєприпаси, протимінний транспорт та польове обладнання. Вашингтон та Київ повідомили, що президенти США Джо Байден та України Володимир Зеленський обговорили це у телефонній розмові.

Байден написав у Twitter, що США "як і раніше готові накласти серйозну плату на будь-яку організацію, яка підтримує так звану анексію Росією" українських територій і продовжуватимуть "об’єднувати світ для підтримки України у захисті своєї демократії."

Зеленський подякував Байдену і народу CША "за сталу оборонну й фінансову підтримку" та повідомив, що вони "обговорили додаткові санкції, ситуацію на полі бою та важливість збереження експорту агропродукції морем".

У РФ сьогодні заявили, що "постачання США озброєнь Україні наближають до небезпечної межі прямого військового зіткнення Росії та НАТО".

Більше

XS
SM
MD
LG