Спеціальні потреби

Актуально

Експерт про російсько-українські відносини

З поверненням Януковича до влади багато хто асоціює пожвавлення російсько-українських стосунків. Свій перший закордонний візит Віктор Янукович також планує зробити саме до Москви. Про перспективи російсько-українських стосунків Москви Володимиру Звігляничу розповідає доктор політології Аркадій Мошес, який працює старшим науковим співробітником фінського Інституту міжнародних відносин.

ВЗ: Пане Аркадію, як в Росії і Москві розцінили останні події в Україні, зокрема, повернення Януковича на політичну арену?

АМ: Як не дивно, реакція в цілому досить спокійна, хоча іноді змішана. Є лінія радості, згідно з якою нарешті відбувся тріумф тих сил, які по ідеї мали перемогти в 2004 році, і які немовби-то декларують своїм пріорітетом усіляке поліпшення стосунків з Росією. Разом з тим, особливо в друкованих ЗМІ, є й реалістичний аналіз ситуації, згідно якого у команди Януковича зберігаються з Москвою системні суперечності, питання про ціни на газ не буде легко вирішене, підхід буде такий, що Москва не має так легко повернутися до дешевих цін на газ і до старих стосунків. Тому я б сказав, що реакція досить виважена.

ВЗ: Чи зітхнули з полегшенням в Кремлі в зв’язку з тим, що «примара» кольорової революції для Росії відійшла, так би мовити, в тінь?

АМ: Я думаю, що «примара» кольорової революції для Росії відійшла в тінь вже рік тому, коли з’ясувалося, що оранжева команда не виконує тих надій і обіцянок, які на неї покладались. Я уважаю, що протягом минулого року ця тема -- революцій-- не була актуальною. Ті потенційні, скажімо, напрямки перенесення українського політичного досвіду на російський політичний ґрунт були нейтралізовані вже давно.

ВЗ: Перший візит Януковича буде до Москви. Чого йому очікувати від цього візиту?

АМ: Перший візит--це завжди ознайомчий візит. Я думаю, що і в Москві розуміють, що Янукович за останні два роки все-таки змінився. І Майдан, і все, що відбулося в Україні після дві тисячі четвертого року, не минуло для нього непоміченим. Я гадаю, що йому треба очікувати обережних, прагматичних підходів. Безумовно, ніхто не поспішатиме запропонувати йому повернення до старих формул і обміну економічних преференцій на публічне виголошення політичної лояльності. Газпром провадить зараз жорстку політичну лінію навіть по відношенню до таких союзників Москви, як Лукашенко, тому на мій погляд, слід очікувати жорсткого прагматичного торгу і бути готовим до боротьби.

ВЗ: Чи не є формування такої конфігурації уряду України зрадою ідеалів оранжевої революції, в чому дехто обвинувачує Ющенка?

АМ:На мою думку—ні. Справа в тому, що демократія--вона є демократія, говорити про зраду, коли є певна юридична процедура, узгоджена, вписана до конституційного поля України в четвертому році... я думаю, що в Ющенка великого вибору не було, скажімо, станом на липень-серпень. У нього був вибір станом на березень--відразу після парламентської кампанії--і станом на червень він міг розіграти ситуацію краще, професійніше. В будь-якому випадку виникла б велика коаліція--між регіонами і Нашою Україною, можливо, за участі соціаілістів; в тій коаліції оранжеві ідеї могли б відігравати більшу вагу і оранжеві політики могли б отримати вагоміші позиції. Але ніякої трагедії не трапилося, я б не став забігати вперед, читаючи Універсал, я бачу, що напрямок розвитку України на даний момент збережений, і головне, що б не відбувалося, Майдан і всі ті сили, які він сколихнув всередині України, вони будуть незримо присутні, і стримувати апетити тих людей, які б воліли, скажімо, використати нинішню ситуацію у власних інтересах.

Всі новини дня

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Делегація українських політиків та представників громадянського супільства перебуває у Вашингтоні. Головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва – про допомогу США у боротьбі за права кримсько-татарського народу, та притягнення росіян до відповідальності за воєнні злочини.

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

У Варшаві почав роботу перший міжнародний офіс проекту «Дія. бізнес», покликаний допомогти українцям, які прибули до Польщі через війну Росії в Україні, започаткувати власну справу. Розмова із міністром цифрової трансформації України Михайло Федеровим.

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Законопроект про допомогу Україні на 40 мільярдів доларів винесли на голосування Сенату на ранок у четвер. З подробицями – Юлія Ярмоленко

Посадовці Адміністрації Трампа помстилися Євгену Віндману – звіт Офісу генінспектора Пентагону

Архів від 19 листопада 2019 року, помічник Ради національної безпеки підполковник Олександр Віндман (ліворуч) зі своїм братом-близнюком, підполковником армії Євгенієм Віндманом, після свідчення перед комітетом з розвідки Палати представників.

У середу, 18 травня, Офіс генерального інспектора Пентагону оприлюднив звіт, в якому дійшов висновку, що Євген Віндман, брат полковника армії у відставці Александра Віндмана, ключового свідка у першому процесі щодо імпічменту екс-президента Трампа, ймовірно, зазнав помсти з боку чиновників тодішнього президента.

«Перебуваючи на службі в РНБ, скаржник зробив захищені повідомлення, стверджуючи, що колишній Президент Трамп порушив закони США, коли президент Трамп звернувся до іноземного уряду розслідувати звинувачення проти колишнього віце-президента і кандидата в президенти від Демократичної партії Джозефа Р. Байдена-молодший, його політичний опонент», - йдеться у повідомленні.

Це вказує на те, що саме Євген Віндман був тим викривачем, який написав анонімну скаргу на телефонну розмову екс-президента США Дональда Трампа і Володимира Зеленського, де висловив стурбованість, що американський президент намагався використати допомогу іноземного лідера для власних цілей у передвиборчій кампанії, що пізніше стало підставою для процесу імпічменту проти колишнього президента США. Згодом Трамп багато критикував викривача й закликав до розкриття його особистості.

«Ми провели це розслідування у відповідь на скаргу, подану на гарячу лінію Міністерства оборони 18 серпня, 2020 року, стверджуючи, що різні посадовці адміністрації, включаючи колишнього президента Дональда Дж. Трампа, вчинив дії проти підполковника Євгена Віндмана (заявника), армії США, коли він працював у Раді національної безпеки (РНБ) у Вашингтоні, округ Колумбія, в помсту за захищені комунікації», - йдеться у звіті.

Скаржник стверджував, йдеться у звіті, що посадові особи, помстилися також й через його зв’язок із братом-близнюком та його захищене спілкування із членами Конгресу.

Його брат, Александр Віндман, що має українське коріння, був провідним свідком у процесі щодо імпічменту президента Дональда Трампа. На слуханнях у Конгресі він визнав, що двічі засвідчував стурбованість стосовно кроків адміністрації Трампа стосовно України. Зокрема, після зустрічі представників української влади з Джоном Болтоном (тоді радник президента з питань національної безпеки) та після телефонної розмови між президентами США та України.

У 44-сторінковому звіті слідчий орган дійшов висновку, що на основі «переваги доказів», «більш ймовірно», що Євген Віндман зазнав помсти, але він не містить рекомендацій щодо потенційних наслідків для посадовців, які вже покинули Білий дім.

Як повідомляв раніше Голос Америки, підполковник Сухопутних військ США у відставці, колишній представник Ради з національної безпеки при президенті США Александр Віндман подав судовий позов до особистого адвоката екс-президента Трампа - Руді Джуліані та Трампа-молодшого, звинувативши їх та інших представників попередньої адміністрації Білого дому у змові із метою залякування.

Улітку 2020 Віндман заявив, що залишає службу у Збройних силах США. Його адвокат тоді сказав, що Віндман став жертвою "кампанії тиску, залякувань та помсти" після свідчень у процесі імпічменту.

Після слухань в Конгресі син президента США Дональд Трамп-молодший твітив: "Якби не фантастичні розслідувальні навички [лідера конгресового розслідування щодо імпічменту у Палаті представників, конгресмена Адама Шиффа - ред.], Дональду Трампу було би складніше знайти, кого необхідно звільнити. Дякую, Адаме!"

Дивіться також: Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

На нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ країн Групи семи було висловлено побоювання, що війна в Україні може перекинутися і на Молдову. Колишній міністр оборони республіки Віталій Марінуца вважає, що російська загроза для Молдови є реальною. Про це він розповів Олександру Яневському.

Більше

XS
SM
MD
LG