Спеціальні потреби

Актуально

Експерт про майбутнє політикуму України

Сьогодні в Україні не стихають розмови про майбутнє союзу Ющенко-Янукович. Чого можна очікувати від такого партнерства? Хто увійде до наступного покоління політиків? Про це та інше йдеться в розмові Володимира Звіглянича з Андрієм Єрмолаєвим, директором Центру стратегічних досліджень «Софія».

ВЗ: Пане Андрію, чи не є пара Ющенко-Янукович втіленням багатовекторності у зовнішній політиці, виплеканої Кучмою?

АЄ: Я не думаю, що це в принципі ідеальна пара. Це пара тимчасова. Пара пов’язана з компромісом, який досягнутий на нетривалий термін, компромісом елітних груп, що презентують і східні бізнесові політичні еліти, і управлінські еліти Києва, і еліти, що презентують бізнесові кола, які пов’язують з помаранчевими політичними силами. З точки зору перспективи, я думаю, що цей союз не буде тривалим. Але цей союз був дуже потрібен державі в цілому і українській політиці, оскільки, той дисбаланс, який почав виникати у стосунках провідних політичних сил, він вже почав загрожувати не лише суспільній стабільності, але й міг стати причиною кризи державності. Тому, як тимчасовий, як перехідний, як транзитний варіант, цей союз можна вітати, але не більше.

ВЗ: А перехід до чого?

АЄ: В Україні відбувається серйозний політико-економічний злам. Ми вже пройшли етап, який називали першочерговим накопиченням. Сьогодні дійсно, ми можемо фіксувати появу крупного промислового капіталу, який презентують так звані промислово-олігархічні групи. У нас активно розвивається внутрішній ринок і на ноги стає середній клас. До речі, саме з середнім класом пов’язують і події помаранчеві 2004 року. Головне гасло тих подій – політичні й економічні свободи. В цьому сенсі, необхідність економічної стабілізації оформилась у нормування цього періоду і потребує відповідного політичного компромісу. Оскільки, той революціонарізм, який дуже довго підтримували на рівні лозунгів, на рівні символів призводив до того, що революція поступово, як певний якісний процес змін, як якісний процес переходу до сучасної конкурентної ринкової економіки, економіки і політики свобод, а не узурпації, він почав скочуватися до банального соціал-популізму. Змінювалася база так званої помаранчевої революції, в тому числі соціальна й політична база. Все більше почали популяризуватись так звані ліваті ідеї - «Все поделим». І до речі, ці ідеї почали проростати не лише в традиційному для української політики лівому просторі, але й серед колишніх помаранчевих сил. Я думаю, що невипадково у дуже пікантному становищі сьогодні опинилася Юлія Тимошенко, яка сьогодні є символом саме нового соціал-популізму в українській політиці. Тому, я думаю, що цей компроміс дуже потрібен був ще й з точки зору політ-економічної прагматизації завдань та їх унормування. Я переконаний, якщо говорити про перспективу, що не можна поки що, власне, говорити про уряд Януковича, оскільки, цей склад уряду не є командою Віктора Януковича. Це команда, яка символізує тимчасовий пакт еліт. Тому він такий кострубатий за складом, дещо внутрішньо конфліктний, декілька центрів впливу. Головна місія цього уряду – продовження цієї політики рівноваги, яка була в уряді Єханурова для того, щоб створити підвалини для нової виконавчої влади, виконавчої влади другої реформаторської хвилі. Тобто, після цього уряду або ми матимемо політичну кризу у зв’язку з проведеними реформами, або елітам потрібно буде формувати новий реформістський уряд, можливо, більш молодий і більш рішучий.

ВЗ: Чиї обличчя Ви бачите в такому новому уряді?

АЄ: Ви знаєте, я думаю, що насправді, поки що рано говорити про те, що серед тих політиків, яких ми знаємо, вже є готові прем’єр-міністри. Хоча очевидно, що і в команді Партії Регіонів, і в команді помаранчевих є чимало політиків... Ну наприклад, в Нашій Україні дуже амбітними виглядають і пан Дорошенко, і пан Мартиненко і деякі політики в другому ешелоні. В східних елітах, мені здається, є цікаві перспективи в політиків рішучих і спроможних і такий цікавий реформізм, а про це ми можемо ще поговорити, про завдання цього реформізму, і стосовно перспектив Андрія Клюєва, і стосовно перспектив Юрія Бойко.

ВЗ: А Яценюк на Вашу думку?

АЄ: Про Яценюка дуже багато було розмов. Я думаю теж, що серед реформаторів це буде один з конкурентів на позицію. Але проблема в тому, що він, і це мабуть його внутрішня проблема і політика, він скоріше виступає як експерт, а потрібно все ж таки переходити від експерта-міністра до міністра-політика, брати на себе ініціативу, приймати рішення. Поки пан Яценюк буде описувати події, він буде поза політикою, він буде, в цьому сенсі, виглядати слабким. Якщо він сам змінить свою позицію, в нього є шанс.

ВЗ: А Юлія Тимошенко? Яке місце в неї може бути на політичній арені?

АЄ: Я, чесно кажучи, не є фаталістом, тому, що там доля їй буде вимальовувати, не знаю. Але я можу висловити свою думку. Мені здається, що очікування її майбутніх перемог дещо перебільшують. І ось чому. Пані Тимошенко робить класичну помилку для політика, який за характером своїм, є політиком-популістом і харизматом. Для таких політиків ліфтом до влади є маси. В цьому сенсі, Тимошенко не потрібні перемовини з елітами, компроміси з елітами. Якщо вона бажає влади і спирається на маси, то маси її приводять до крісла. Вона – політик Майдану. Але вона чомусь використовує цей аргумент – свій рейтинг – для того, щоб досягти нових компромісів, забезпечити собі якійсь суто елітарний прорив і постійно втрачає свої переваги. Свідчення цього – і тривалі дебати стосовно прем’єра народні вони були чи не народні). Дуже пікантна ситуація, яка виникла у зв’язку з тим, що вона не підтримала положення універсалу, хоча я вважаю, що для політика це політична помилка. Ніщо їй не заважало після цього йти в опозицію. Я думаю в цьому сенсі, що ставка на соціал-популізм може зіграти з нею злий жарт. Вже сьогодні, дійсно, в неї найбільший рейтинг політика, який популярний в масах (до 30%), але я не виключаю, що це і є її потолок. Чому? Тому що вона зайняла дуже специфічну нішу протестного електорату, а їй все ж таки потрібно спиратися і на просунутий міський електорат, і на широкі бізнесові кола, те, що називають середнім класом і в сенсі власності, і в сенсі соціальної позиції, але саме ці версти Тимошенко зараз і втрачає. Якщо уявити собі розвиток політичних подій на майбутнє, то вона може бути просто законсервована з цим протестним електоратом на рівні своєї 20-30-відсоткової підтримки і не зможе конкурувати з тими, хто буде себе розкручувати на наступний політичний цикл. Тим більше, що я думаю, насправді, той перелік імен, якими ми зараз оперуємо – діючий Президент Ющенко, його колишній опонента, а тепер учасник пакту Віктор Янукович – це все ж таки політики сьогодення, а не майбутнього. Я думаю, що наступна президентсько-парламентська кампанія винесе не поверхню нових політичних лідерів.

Всі новини дня

"План Маршалла" для України має врахувати екологію - комісар ЄС

Комісар ЄС Віргіліус Сінкевічус в Брюселі, 22 червня 2022 року. (Photo Джонс Тис / AFP) 

У планах відновлення України потрібно буде звернути увагу на відновлення зруйнованих війною екосистем країни, заявив комісар ЄС з навколишнього середовища.

Віргініус Сінкявічюс попередив, що екологічні втрати від конфлікту "зростають щодня" — і сказав, що на відновлення екології можуть знадобитися "покоління".

Наступного тижня лідери десятків країн і міжнародних організацій зберуться в швейцарському місті Лугано, щоб обговорити відбудову України, сподіваючись розробити "план Маршалла" для відбудови країни, попри те, що напади Росії на Україну все ще тривають.

План "безсумнівно" повинен включати екологічний компонент, сказав Сінкявічюс в інтерв’ю AFP у середу.

Фото: Український військовий на гіпсовому заводі, що постраждав від російських бомбувань, Бахмут, травень, 2022 року
Фото: Український військовий на гіпсовому заводі, що постраждав від російських бомбувань, Бахмут, травень, 2022 року

Він вказав на масштабне знищення лісів, землі, вкриті мінами та траншеями, хімічне забруднення, яке поширюється через боєприпаси і забруднені водні шляхи та ґрунт.

"Витрати (екологічні) зростають з кожним днем, тому що ми бачимо, як варварські дії російської сторони не припиняються", - сказав Сінкявічус.

"Вони бомблять хімічні об'єкти" і поставили під загрозу атомні електростанції, сказав він, додавши, що "сотні тисяч тонн" знищеної російської військової техніки потрібно буде знищити.

Він сказав, що збиток навколишньому середовищу, особливо той, що завдано великим лісам, є "злочином найбільшого масштабу", з яким "потрібно буде розбиратися поколіннями".

Він додав, що зараз є "унікальна можливість" створити "чистішу" Україну, але попередив: "Ми можемо відновити дороги, ми можемо відновити інфраструктуру, але щоб ліси росли, потрібні сотні років. На це знадобиться час".

Україна отримає NASAMS, системи, які захищають і Пентагон. Що це означатиме?

Фото системи NASAMS. (PRNewsFoto/Raytheon Company) 

США планують надати Україні NASAMS, просунуті системи "земля-повітря", розроблені спільно норвезькою Kongsberg Defence and Aerospace та американською Raytheon Technologies. В Пентагоні в п'ятницю оголосили про початок перемовин щодо поставок двох систем NASAMS Україні.

Очікується, що перемовини триватимуть кілька тижнів, повідомляють ЗМІ. Також, перед поставкою, зазначив посадовець Пентагону, українські військові мають пройти навчання з управління цими системами.

Системи NASAMS використовуються в НАТО, і, за даними АР та Defense News, застосовуються для захисту Білого дому та Пентагону у Вашингтоні. Нещодавно ці системи також придбала Індія та Угорщина, повідомляє видання.

Іспанія надала системи NASAMS Латвії з метою укріплення східного флангу НАТО. Про це ВПС Латвії оголосили 26 червня. "Сьогодні, 26 червня, у відповідь на необхідність зміцнити оборонні спроможності Балтійського регіону після російського вторгнення в Україну, батарея "земля-повітря" NASAMS з Іспанії була розміщена на базі ВПС Lielvārde”, - йдеться в повідомленні латвійських ВПС у Twitter.

Україні можуть бути надані системи NASAMS-1 з запасів Норвегії, припускає оглядач Томас Нюдік в статті для The Drive, вказуючи на коментар Пентагону в якому відомство висловлює подяку Норвегії за співпрацю впередачі цих систем Україні. NASAMS-1 наразі не використовуються, їх замінили більш сучасні NASAMS 2 та 3, зауважує оглядач і припускає, що одну з двох систем Україна використає для захисту Києва. Інші ж оглядачі припускають, що Україна може отримати найсучасніший NASAMS-3.

Ракети NASAMS можуть стріляти по 72 цілях одночасно, повідомляє видання Army Recognition. Здебільшого в цих системах, як пише видання, застосовуються ракети AIM-120 AMRAAM, які можуть стріляти на відстань до 40 км і на висоту до 14 км.

Надання цих систем означатиме, що українські збройні сили переходитимуть із застосування систем радянського зразка (на кшталт С-300), на системи НАТО, вказали в американському оборонному відомстві.

«Ця нова система є на озброєнні НАТО. І її постачання в Україну означає, що ми допомагаємо українській армії перейти на протиповітряну зброю тих зразків, яку використовують країни-члени НАТО. Хочу наголосити, що українці фантастично добре використовують ту зброю, яку вони мають, але вона є радянського зразка, виробляється в Росії, тому на майбутнє українцям потрібні будуть нові сучасні зразки зброї», – наголосив чинвник Пентагону.

Путін засинає "в страху", - екс-очільник Пентагону за президентства Трампа 

Архівне фото 2019 року, колишній очіьник Пентагону Джим Маттіс, Нью-Йорк

Колишній міністр оборони США Джим Маттіс у п’ятницю виступив із образливими для президента Росії Володимира Путіна заявами та назвав його вторгнення в Україну «некомпетентним» і «дурним».

Під час виступу в Сеулі Маттіс порівняв Путіна з параноїдальними персонажами, створеними російським романістом Федором Достоєвським.

"Путін - це типаж прямо з Достоєвського. Він лягає спати вночі злим, він лягає спати вночі у страху, він лягає спати вночі, думаючи, що Росію оточують кошмари", - сказав Маттіс.

Маттіс виступав на конференції, організованій Сеульським форумом з міжнародних справ, Корейським товариством і Центром стратегічних і міжнародних досліджень США. Він відносно небагато коментував публічно після того, як пішов у відставку з посади голови Пентагону у 2018 році через розбіжності щодо зовнішньої політики з колишнім президентом США Дональдом Трампом.

У своїй промові Маттіс не торкався цих розбіжностей прямо, сказавши, що лише Трамп провадив нетрадиційну зовнішню політику, яка кинула виклик відносинам США з їхніми союзниками.

Найбільш різкі коментарі Маттіса прозвучали на адресу Путіна, якого він зобразив розгубленим і нездатним приймати розумні рішення через відсутність людей, які давали б йому розумні поради.

На запитання про найбільший урок, який можна винести з війни Росії в Україні, Маттіс відповів: «Не дозволяйте некомпетентним генералам керувати операціями».

Він також сказав, що російське вторгнення було «тактично некомпетентним» і «стратегічно безглуздим».

Фото, російський президент Путін на саміті Каспійських країн в Туркменістані, 29 червня 2022 року
Фото, російський президент Путін на саміті Каспійських країн в Туркменістані, 29 червня 2022 року

"Війна є достатньою трагедією і без додаткової дурості", - сказав він.

Маттіс також розкритикував зміцнення відносин Китаю з Росією та небажання Китаю виступити проти війни в Україні.

Країна "не може бути великою, якщо вона підтримує злочинне вторгнення Росії в Україну", - сказав він.

Щодо своєї служби під керівництвом Трампа, Маттіс говорив про «скрипучі часи» і назвав Трампа «незвичним лідером», але не критикував колишнього президента прямо.

"Демократії часом ставатимуть популяристськими і завжди відходять від традицій, - сказав він. - У природі демократій часом випробовувати ідеї, тощо”.

Американці, сказав Маттіс, у відповідь мають «зберігати віру в інституції» та «в тих, хто з вами не згоден».

Промова Маттіса була виголошена в Південній Кореї, союзнику США, країні, яка відчула на собі наслідки нетрадиційної зовнішньої політики Трампа.

Відповідаючи на запитання, як він ставився до самітів Трампа з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином, Маттіс сказав, що він не мав оптимізму щодо переговорів, але дипломатичні зусилля були «правильною справою».

"Що з цього вийшло? Нічого. Я не побачив нічого, що з цього вийшло", - сказав він.

Маттіс також похвалив нового президента Південної Кореї, колишнього головного прокурора Юн Сук Йоля, за бажання, щоб Південна Корея відігравала більшу роль у світі.

Юн, консерватор, який підтримує Сполучені Штати, заявив, що хоче, щоб Південна Корея стала «провідною глобальною державою». Цього тижня Юн був присутній на саміті НАТО в Мадриді. Вперше південнокорейський лідер був присутній на такій зустрічі.

Маттіс високо оцінив присутність Юна на саміті НАТО, сказавши, що «провідна світова держава в Південній Кореї відповідає всім нашим інтересам».

Однак він застеріг від голосів у Сеулі, які нещодавно закликали Південну Корею отримати власну ядерну зброю.

"Вам не потрібна ядерна зброя на півострові, щоб забезпечити розширене стримування, доки існує довіра між РК і Сполученими Штатами", — сказав він, посилаючись на абревіатуру офіційної назви Південної Кореї, Республіка Корея.

Опитування громадської думки незмінно показують, що більшість південнокорейців підтримують отримання їхньою країною власної ядерної зброї, особливо враховуючи, що Північна Корея продовжує розробляти власний арсенал.

Як кандидат, Юн сказав, що проситиме Сполучені Штати погодитися на угоду про розподіл ядерної зброї або передислокувати тактичну ядерну зброю, яку Вашингтон вилучив із Південної Кореї на початку 1990-х років – ідея, яку швидко відкинув Державний департамент США .

Щоб уникнути такого результату, Сполучені Штати та Південна Корея повинні продовжувати зміцнювати довіру, зокрема демонструючи «розширене стримування» проти ядерної зброї Північної Кореї, сказав Маттіс.

"Я думаю, що ви повинні зробити все можливе, щоб уникнути цієї зброї. Це жахлива зброя", - сказав він.

Пентагон не вважає, що росіяни покинули острів Зміїний «як жест доброї волі»

Знімок від  Maxar Technologies - острів Зміїний в Чорному морі, 30 червня 2022 року. (Супутниковий знімок ©2022 Maxar Technologies via AP)

Українські військові успішно використовують нову зброю, яку вони отримують від західних партнерів і одним з прикладів є відступ російських військ з острова Зміїний, сказав високопоставлений чиновник міністерства оборони США.

«Ми не вважаємо, що можна вірити тому, що говорить Росія, що ніби її відступ з острова Зміїний є «жестом доброї волі». Навпаки, ми вважаємо, що це був великий успіх українців, яким вдалося серйозно натиснути на росіян за допомогою ракет «Гарпун», які вони отримали нещодавно», – сказав під час брифінгу у п'ятницю представник Пентагону.

Те, що російські війська вже не контролюють острів Зміїний, полегшує оборону Одеси та створює можливість для розблокування портів на Чорному морі у майбутньому, наголосив він.

Міністерство оборони США прокоментувало останні події на полі бою в Україні та ситуацію з постачанням нової зброї та боєприпасів, про яке було оголошено у п’ятницю, 1 липня.

Говорячи про нещодавній «трагічний обстріл» торгового центру в Кременчуці, представник Пентагону сказав, що на думку фахівців оборонного відомства, ракети, якими обстрілювали місто, були, з великою ймовірністю, розроблені для враження кораблів.

«Тому ми вважаємо, що це не та ракета, якою можна точно влучати у цілі на суші, і особливо в умовах міста. Тобто це є ще один приклад того, як Росія використовує зброю, не рахуючись з тим, до яких руйнівних наслідків та жертв серед мирного населення це призведе», – сказав представник Пентагону.

Щодо подій на Донбасі, то за даними Пентагону, бої досі точаться біля Лисичанска, поблизу нафтопереробного заводу, який росіяни вже оголосили під своїм контролем.

«Ми бачимо ще один приклад того, як росіяни витрачають величезні зусилля та ресурси заради того, щоб отримати контроль над крихіними ділянками території», – заявив представник Пентагону.

Говорячи про новітню зброю, яку українські війська отримали в рамках допомоги від США, чиновник Міністерства оборони США сказав, що українці дуже швидко опанували ракетні комплекси HIMARS і змогли їх ефективно використовувати для ударів по командних центрах російських військ.

Чиновник Міністерства оборони США наголосив, що у новому пакеті допомоги в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні (USAI), про який було оголошено раніше цього ж дня, будуть дві нові установки спільного американсько-норвезького виробництва – Національні вдосконалені зенітно-ракетні системи, NASAMS.

«Ця нова система є на озброєнні НАТО. І її постачання в Україну означає, що ми допомагаємо українській армії перейти на протиповітряну зброю тих зразків, яку використовують країни-члени НАТО. Хочу наголосити, що українці фантастично добре використовують ту зброю, яку вони мають, але вона є радянського зразка, виробляється в Росії, тому на майбутнє українцям потрібні будуть нові сучасні зразки зброї», – наголосив чинвник Пентагону.

Як уточнили в Пентагоні, допомога з президентського пакету може надійти впродовж днів, а на допомогу рамках USAI, яка приходить не з американських військових складів, а замовляється у виробника, можливо, доведеться чекати «кілька тижнів, або і кілька місяців».

Раніше сьогодні Міністерство оборони США оголосило про додаткову безпекову допомогу Україні на суму 820 мільйонів доларів. Новий пакет включає допомогу за спеціальними президентськими повноваженнями на суму до 50 мільйонів доларів США, а також 770 мільйонів доларів США в рамках Ініціативи сприяння безпеці в Україні.

Головні акценти допомоги Канади Україні - у інтерв’ю із посолкою України Юлією Ковалів. Відео

Канада надає не лише військову, а й потужну фінансову і гуманітарну допомогу. Про головні акценти допомоги Оттави Києву Юлія Ярмоленко поспілкувалася із посолкою України у Канаді Юлією Ковалів.

Більше

XS
SM
MD
LG