Спеціальні потреби

Oбіцяють стабільність на ринку пального


Українські урядовці підписали сьогодні меморандум із представниками найбільших вітчизняних та іноземних нафтових компаній. Документ передбачає запровадження податкових пільг для інвестицій у модернізацію нафтопереробних заводів. В свою чергу бізнесмени пообіцяли виробляти високоякісний бензин у обсягах достатніх для насичення українського ринку. Такими заходами уряд намагається втримати ціни на пальне, які значно зросли з початку місяця. Однак, члени нового Кабміну обіцяють не втручатися адміністративними методами у процес ціноутворення - вартість безину на заправках регулюватиме ринок.

Урядовці вирішили втрутитися в ситуацію після того як ціни на пальне в Україні суттєво виросли протягом декількох днів. На Донеччині вартість одного літра найбільш популярної марки бензину перевалила за 5 гривень. У південних районах країни пальне на декілька днів зникло із заправок.

Урядовці довго з'ясовували, хто ж винен у дефіциті. На заправках кивали на нафтотрейдерів. Вони, мовляв не постачають необхідних обсягів палива. Ті, в свою чергу нарікали на суттєве збільшення попиту. Меморандум із нафтотрейдерами хотіли підписати ще минулого тижня. Однак перенесли цю дату на понеділок. Та до кінця тижня дефіцит палива потроху вщух, а ціна стабілізувалася на рівні 4 гривні 70 копійок за літр 95-го.

Підписати меморандум вирішили не тільки керівники найбільших українських нафтових компаній, а й росіяни. У документі не вказані жодні цінові параметри. Однак міністр палива та енергетики Юрій Бойко вважає, що зростання в Україні цін на бензин вдасться зупинити:

"Я гадаю, що з урахуванням світових тенденцій, які виникли у формуванні цін на нафту, з урахуванням збалансованості підходів, які існують на нашому ринку, ми можемо очікувати стабільності цін. І навіть з обережним оптимізмом деякого зниження у вересневий період."

Експерти кажуть, відмінність нинішнього документу від меморандуму, який підписувався минулого року за часів премєрства Юлії Тимошенко – суттєва. Адже ціни на пальне не фіксуються адміністративними методами. Натомість уряд бере на себе зобовязання сприяти інвестиціям нафтовиків у модернізацію переробних потужностей в Україні. З минулого року виробництво бензину на українських нафтокомбінатах зменшувалося. Після скасування імпортних мит, вигідніше стало завозити паливо з-за кордону. Кабмін пообіцяв власникам заводів податкові пільги на ввезення в Україну складного технологічного обладнання та відновлення мита на закордонні бензини.

Всі деталі та механізми угоди має розробити спільна експертно-аналітична група з представників уряду та бізнесу. У свою чергу нафтові компанії зобов'язалися збільшити обсяги переробки нафти й виробництво бензину та дизпалива в на українських заводах, повідомив премєр міністр Віктор Янукович:

"Я дуже вдячний інвесторам, які роблять сміливі кроки на українському ринку. І думаю, що ми, з боку держави будемо створювати всі умови, щоб інвестиційний ринок був привабливим, був прозорим і стабільним."

Експертна група має також розробити механізм створення стабілізаційного резерву нафти й нафтопродуктів. Тим часом найбільша в Україні нафтовидобувна компанія «Укрнафта» закупила додаткові обсяги нафтопродуктів для стабілізації цін на роздрібному ринку. Придбаного нафтопродуктів повністю вистачить для утримання цін на ринку протягом 3-4 місяців.

Відео - найголовніше

Українці у Нью-Йорку помолилися за мир в Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:56 0:00
XS
SM
MD
LG