Спеціальні потреби

Актуально

Oбіцяють стабільність на ринку пального

Українські урядовці підписали сьогодні меморандум із представниками найбільших вітчизняних та іноземних нафтових компаній. Документ передбачає запровадження податкових пільг для інвестицій у модернізацію нафтопереробних заводів. В свою чергу бізнесмени пообіцяли виробляти високоякісний бензин у обсягах достатніх для насичення українського ринку. Такими заходами уряд намагається втримати ціни на пальне, які значно зросли з початку місяця. Однак, члени нового Кабміну обіцяють не втручатися адміністративними методами у процес ціноутворення - вартість безину на заправках регулюватиме ринок.

Урядовці вирішили втрутитися в ситуацію після того як ціни на пальне в Україні суттєво виросли протягом декількох днів. На Донеччині вартість одного літра найбільш популярної марки бензину перевалила за 5 гривень. У південних районах країни пальне на декілька днів зникло із заправок.

Урядовці довго з'ясовували, хто ж винен у дефіциті. На заправках кивали на нафтотрейдерів. Вони, мовляв не постачають необхідних обсягів палива. Ті, в свою чергу нарікали на суттєве збільшення попиту. Меморандум із нафтотрейдерами хотіли підписати ще минулого тижня. Однак перенесли цю дату на понеділок. Та до кінця тижня дефіцит палива потроху вщух, а ціна стабілізувалася на рівні 4 гривні 70 копійок за літр 95-го.

Підписати меморандум вирішили не тільки керівники найбільших українських нафтових компаній, а й росіяни. У документі не вказані жодні цінові параметри. Однак міністр палива та енергетики Юрій Бойко вважає, що зростання в Україні цін на бензин вдасться зупинити:

"Я гадаю, що з урахуванням світових тенденцій, які виникли у формуванні цін на нафту, з урахуванням збалансованості підходів, які існують на нашому ринку, ми можемо очікувати стабільності цін. І навіть з обережним оптимізмом деякого зниження у вересневий період."

Експерти кажуть, відмінність нинішнього документу від меморандуму, який підписувався минулого року за часів премєрства Юлії Тимошенко – суттєва. Адже ціни на пальне не фіксуються адміністративними методами. Натомість уряд бере на себе зобовязання сприяти інвестиціям нафтовиків у модернізацію переробних потужностей в Україні. З минулого року виробництво бензину на українських нафтокомбінатах зменшувалося. Після скасування імпортних мит, вигідніше стало завозити паливо з-за кордону. Кабмін пообіцяв власникам заводів податкові пільги на ввезення в Україну складного технологічного обладнання та відновлення мита на закордонні бензини.

Всі деталі та механізми угоди має розробити спільна експертно-аналітична група з представників уряду та бізнесу. У свою чергу нафтові компанії зобов'язалися збільшити обсяги переробки нафти й виробництво бензину та дизпалива в на українських заводах, повідомив премєр міністр Віктор Янукович:

"Я дуже вдячний інвесторам, які роблять сміливі кроки на українському ринку. І думаю, що ми, з боку держави будемо створювати всі умови, щоб інвестиційний ринок був привабливим, був прозорим і стабільним."

Експертна група має також розробити механізм створення стабілізаційного резерву нафти й нафтопродуктів. Тим часом найбільша в Україні нафтовидобувна компанія «Укрнафта» закупила додаткові обсяги нафтопродуктів для стабілізації цін на роздрібному ринку. Придбаного нафтопродуктів повністю вистачить для утримання цін на ринку протягом 3-4 місяців.

Всі новини дня

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео

Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00

Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео

Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео

Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:18 0:00

“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео

Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:46 0:00

Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Ґроссі бере участь у прес-конференції під час засідання ради керуючих МАГАТЕ у Відні, Австрія, 5 червня 2023 р. REUTERS/Леонхард Фогер

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.

"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.

"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.

Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».

«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.

Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.

Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.

"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.

Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.

За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.

Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.

За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.

Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».

Дивіться також:

Кислиця про підрив Каховської ГЕС: Відбувся акт державного тероризму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG