Спеціальні потреби

Експерт США коментує справу Лазаренка


Вирок у справі колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка, винесений американським судом, викликав неабиякий резонанс як в Україні, так і за кордоном. Про вердикт, перспективи його апеляції та про проблему корупції в Українi взагалi ми розмовляли з американським експертом.

Нагадаємо, що Павла Лазаренка минулого тижня суд у Калiфорнiї визнав винним у привласненні десятків мільйонів доларів за рахунок українських громадян та у використанні американської банківської системи для відмивання грошей. За це суддя Мартин Дженкiнс засудив його до дев`яти рокiв ув`язнення i оштрафував на 10 мiльйонiв доларiв. Наскiльки ймовiрне успiшне оскарження цього вироку, про це ми запитали експерта з питань корупцiї - професора Американського унiверситету у Вашингтонi Луїз Шеллі:

«Я думаю, що швидше за все він вiдбуде частину покарання. Більшість можливостей на оскарження цього рішення були вичерпані i тепер залишається лише питання, як довго йому ще вдасться уникати ув’язнення....Однiєю з причин, чому розслідування справи Лазаренка було таким успішним, була надзвичайно активна спiвпраця з боку українського уряду, при чому багато матеріалів були наданi американським судам українськими офіційними особами, де дослiвно десятки людей працювали над цією справою. I хіба що український уряд вирiшить докласти таких значних зусиль для розслiдування якоїсь іншої справи, малоймовiрно, що якогось іншого високопосадвця можна було б притягнути до відповідальності».

Професор Люїз Шеллi також переконана, що вирок у справі Павла Лазарека має велике символічне значення у процесі боротьби з корупцією:

«Символічно це дуже важливо. Організація Transparency International серед найбільш корумпованих світових лiдерiв – тих, хто найбільше вкрали, називали Павла Лазаренка. Тому я думаю, що це дуже важливо, оскiльки його справа демонструє факт міжнародної співпраці у боротьбі з корупцією. Ніхто не каже, що можна очистити усю систему за допомогою такого процесу, але принаймні це символічно важливо, що люди не можуть не понести покарання, вкравши такi великi суми грошей».

Водночас професор Луїз Шеллi висловила сумнів у тому, чи ще хто не-будь з українських колишніх чи теперішніх високопосадовців потрапить під розслідування американської феміди.

«Я думаю, що український уряд сьогоднi визначився так -- що не варто переслідувати корумпованих високопосадовців та високо посадовців, замішаних у кримінальних злочинах, заради збереження певної політичної стабільності. Але виглядає на те, що ця стратегія, яку вибрав уряд Ющенка, не допровадила до якоїсь національної злагоди. Навпаки, ми маємо дуже складну політичну обстановку з поверненням Януковича до уряду. Тому я не певна, що уникнення переслідування корумпованих політиків, мало той позитивний, той цiлющий ефект, якого, як виглядає, хотів Ющенко».

Професор Шеллі вважає, що в Україні не достатньо уваги приділяють не лише подоланню безнаказаності та переслідуванню підозрюваних у корупції та інших кримінальних злочинах, але й взагалі реформі правової системи держави. І це, на її думку, може не просто сповільнити трансформацію України у демократичну державу, але й взагалі зупинити демократичні процеси:

«Проблема відсутності солідної та основаної на пiдзвiтностi правової системи, а наявнiсть корумпованої, може на завжди зупинити процеси демократизації. Це не тимчасова проблема, це - основна проблема», -- пiдсумувала професора Американського університету у Вашингтонi Луїз Шеллі.

XS
SM
MD
LG