Спеціальні потреби

Переворот в генній терапії - лікарі вилікували рак шкіри


Американські лікарі досить успішно лікують різні виду раку на ранніх стадіях. Однак, меланома - рак шкіри, поки що залишається одним з найсмертельніших видів цієї недуги.

Нещодавно вчені повідомили про проведення дослідження над групою хворих, і про успіхи у лікуванні раку шкіри за допомогою генної терапії. Марк, якому 53 роки, мав рак шкіри важкої стадії. Йому прогнозували менше року життя. ‘‘Хвороба пройшла крізь усе моє тіло. Я мав пухлину під лівою рукою, яка переросла у пухлину на печінці’’ – згадує він.

Сьогодні Марк здоровий завдяки генній терапії. Лікарі ліквідували його рак, пролікували його і успішно побороли. Дослідники Національного інституту раку говорять, що успішно вилікували двох пацієнтів за допомогою генної терапії. Доктор Стівен Розенберґ – головний хірург інституту раку говорить так: ''Ми вперше говоримо про можливість генетичної зміни клітин імунної системи, про перетворяння їх з нормальних клітин в клітини, які можуть атакувати і знищувати рак''.

Процес є складним вже на ранніх стадіях. ''Що ми зробили, так це створили схему лікування раку, яка передбачає використання імунних клітин пацієнта. Це клітини білої крові, відомі як лімфоцити, які ми генетично модифікували. Ми додаємо до них генетичний матеріал, який дає їм можливість розпізнавати і знищувати ракові клітини'', - говорить він.

Дослідження було опубліковане в Інтернет версії журналу ''Сайнс'', тобто - Наука. Лише двоє з 17 учасників дослідження видужали. 15 інших пацієнтів не позбавились хвороби. Однак, вони не мали і жодних побічних ефектів. Не зважаючи на лише два позитивні результати, на думку вчених, проведені американськими лікарями дослідження - перший приклад ефективності генної терапії у боротьбі з раком.

''В опублікованому у журналі дослідженні ми продемонстрували, що можемо перетворити звичайні клітини в такі, які можуть розпізнавати інші типи раку, як наприклад раку молочної залози, товстої кишки, простати чи підшлункової залози. Щоправда, з цими хворобами ми пацієнтів ще не лікували'' – говорить Розенберґ. Тепер науковцям потрібен дозвіл на такі експериментальні дослідження. Доктор Розенберґ сподівається продовжити працю ще наприкінці цього року.

XS
SM
MD
LG