Спеціальні потреби

Уряд турбується про енергетичну безпеку


Питання енергетичної безпеки були в центрі уваги українського уряду цього тижня. Президент і прем`єр-міністр домовлялися про теперішні та майбутні проекти постачання нафти та газу.

Докладніше про це в розмові Володимира Звіглянича з нашим київським кореспондентом Русланом Дейниченком.

ВЗ: Питання добудови та використання українського нафтопроводу Одеса-Броди обговорювали днями і у Польщі, і в Азербайджані. Чи прояснилася доля цього проекту?

РД: Про нафтопровід Одеса-Броди говорили цього тижня і у Києві і у Варшаві і у Баку. При чому і глава держави і глава Кабінету Міністрів. Під час першого візиту на Захід, до Польщі, прем`єр Янукович публічно підтвердив – його уряд планує використовувати нафтогін Одеса-Броди в європейському напрямку. Тобто, нині затримка лише за польською стороною. Саме це хотіли почути поляки. Оскільки багато з них мали сумніви, що уряд пана Януковича готовий підтримувати цей проект.

ВЗ: Але експерти кажуть, що для запуску нафтопроводу в європейському напрямку не досить добудувати нафтопровід Одеса-Броди до Плоцька. Для його рентабельної роботи треба знайти ще достатні обсяги нафти, яку можна перекачувати. Президент Ющенко щойно повернувся з Баку, де обговорював це питання із президентом Азебрайджану. Чи вдалося досягти із ним якихось домовленостей?

РД: Повідомляється, що Азербайджан нібито погодився транспортувати до Європи через Україну до двох мільйонів тонн сирої нафти на рік. Але тільки після того, як буде добудована польська ділянка нафтопроводу Одеса-Броди. Однак, на думку екпертів, цього буде мало. Для рентабельної роботи магістралі потрібно прокачувати принаймні 5 мільйонів тонн на рік. Саме стільки просив Віктор Ющенко. Отже, додаткові обсяги сировини доведеться шукати в Казахстані, який також добуває нафту на каспійському шельфі. І до того ж планує в найближчі роки значно збільшити обсяги видобування. Але основний поток сировини йтиме на європейський ринок через трубу Баку-Тбілісі-Джейхан. Її ввели в експлуатацію цього року і цей проект і фінансово і політично активно підтримували Сполучені Штати.

ВЗ: Руслане, днями також відбулася низка подій, пов`язаних із постачанням в Україну газу. Зокрема вчора міністр палива і енергетики Юрій Бойко зустрічався у Москві із керівництвом Газпрому. Чи вдалося йому знайти додаткові обсяги газу, яких, начебто не вистачає в балансі країни цього року?

РД: Дійсно, міністру палива довелося вчора терміново їхати в Москву, і зустрічатися із керівництвом Газпрому. Така необхідність виникла після того, як російська газова монополія повідомила про укладення трирічної угоди з Туркменістаном. Згідно з контрактом, Газпром буде купувати практично весь газ, який добуває ця середньоазійська країна за ціною 100 доларів за тисячу кубометрів. Справа в тому, що на це ж паливо розраховувала Україна в четвертому кварталі нинішнього року. Причому за значно нижчою ціною. І начебто мала відповідний контракт. Але тепер стало очевидно, що Туркменістан не збирається виконувати попередні домовленості. А це означає, що до кінця року Україні не вистачає близько 8 мільярдів кубометрів газу. Саме про їх закупівлю говорили напередодні у Москві. В офіційних повідомленнях про результати переговрів – лише дуже загальна інформація. Мовляв, Газпром знайде необхідні Україні обсяги газу. Але його ціна схоже ще не визначена. Зараз росіяни стверджують, що свій газ вони продають Нафтогазу за 230 доларів за тисячу кубів. Скільки коштуватиме додатково закуплений газ залежатиме від поступливості української сторони в питаннях «стратегічної співпраці». Що в перекладі з дипломатичної мови, очевидно, означає –готовність уряду йти на якісь поступки, скажімо, в питанні допуску Газпрому до управління українською газотранспортною системою.

ВЗ: Чи означає це, що Україна втратила єдине альтернативне джерело постачання газу – Туркменістан і надалі зможе закуповувати паливо лише в Росії або у компанії посередника РосУкрЕнерго?

РД: Поки що виглядає саме так. Туркменський газ за прямими контрактами з початку року в Україну не надходив і навряд чи буде в найближчі роки. Але вже сьогодні Юрій Бойко висловив ідею в перспективі відновити постачання в Україну туркменського газу. Але для цього треба збільшити його видобуток в цій країні. Бойко вважає, що це могли б зробити українські газовидобувні компанії. Звичайно, якщо президент Туркменістану Сапармурат Ніязов дозволить їм проводити розвідку і буріння на території своєї країни. Українська урядова делегація найближчим часом планує обговорити з ним цю ідею.

Відео - найголовніше

Церква в пам'ять жертв Голодомору. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:27 0:00
XS
SM
MD
LG