Спеціальні потреби

Хто створив музей терактів 11 вересня?


Поблизу зруйнованих веж-близників Світового Торговельного центру у Нью-Йорку діє невеликий музей, в якому виставлені фотографії, відеокадри та залишки з епіцентру вересневих атак.

Цей маленький музей розташований в одному з районів Нью-Йорку, який свого часу постачав місту м'ясопродукти. Ініціатор експозиції і фотограф Ґері Сусон протягом майже дев'яти місяців знімав, як поліція та пожежники розчищали місце трагедії у пошуках того, що залишилось від майже трьох тисяч загиблих людей. Після публікації у 2002 альбому цих фотографій, Сусон повернувся до своєї попередньої кар'єри актора та драматурга. Згодом він відвідав Амстердам, де побував у домі-музеї жертви Голокосту Анни Франк. ''Я був дуже зворушений цією виставкою та відчув, що треба щось зробити, щоб пам'ятати загиблих та вшанувати пам'ять тих, хто провів так багато часу у пошуках їх залишків для родин'', - згадує він.

Так і народився музей Епіцентру вересневих атак, де гості можуть побачити фотографії, відео а також предмети, які були знайдені під руїнами. Більшість його фотографій - це відбитки окремих предметів, що створює більш глибоке сприйняття подій. Вони розвішані над камінням та ґрунтом з тієї сторони епіцентру, де не було знайдено тіл загиблих, поряд з цим - приладдя пожежників. По всій кімнаті виставлено, що на перший погляд здається сміттям - зруйновані особисті речі, залишки дорожніх знаків, шматки мармуру та скла. ''Я хотів бути якомога реалістичнішим. Я хотів, щоб люди відчули себе в серцевині трагедії. І я думаю ця виставка дає людям можливість відчути зв'язок, так само як я відчув його у музеї Анни Франк у Амстердамі. Я просто хотів, щоб інші відчули те, що я відчув. Я був засмучений, зворушений, пригнічений і насправді зрозумів, що таке зло'', - говорить Соусон.

Фотографії епіцентру вересневих атак Сусона порівнюють з роботами фотографа подій громадянської війни Мет'ю Бреді. Його знімки показують журбу, виснаження, але водночас і рішучість людей. Деякі з рятувальників під руїнами веж-близнюків втратили своїх братів чи батьків-пожежників, інші на власних руках виносили з під уламків своїх рідних. Головна цінність виставки однак саме у предметах, а не у знімках. На відміну від інших музеїв, гості можуть потримати деякі з них. ''Мене часто питають діти, чому ніхто не вижив під уламками веж-близнюків. Я їм даю потримати шмат сталевої рейки одного з будинків Торговельного Центру, а він надзвичайно важкий. І ось вони, тримаючи його в руках, починають розуміти, наскільки насправді міцними були ці споруди. Чи візьмеш цей шматок скла і відразу думаєш хто через нього дивився, на якому поверсі. Я був дуже пригнічений, коли збирав всі ці речі'' – додає Соусон.

Деякі критики, в тому числі і мер Нью-Йорка Майкл Блумберг, ставлять під питання законність винесення цих предметів з місця подій. Сусон стверджує, що не було встановлено власника жодної з речей; деякі предметі були подаровані йому пожежниками, а інші він просто знайшов у смітті. Музей Епіцентру вересневих атак в серці Мангеттена можна відвідати лише за поперднєю домовленістю. Ґері Сусон каже, що прибутки від квитків підуть на користь шести доброчинних установ, в тому числі і Асоціації родин жертв вересневих атак.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG