Спеціальні потреби

Як нині живуть очевидці тих подій після трагедії, чимало з яких тепер інваліди?


У результаті вересневих терактів тисячі рятувальників, пожежників і поліцейських, які були на місці трагедії в Нью-Йорку, тепер страждають від різних захворювань.

Про той день вони згадують так: ''Над всією місцевістю нависла ніби чорна хмара, вже за три метри від себе нічого не було видно. Я впав. Не міг набрати повітря у легені та просто почав панікувати'', - згадує один пожежник. Джон Валкот та Роберт Раян були першими з тисяч інших рятувальників, пожежників та поліцейських, які п'ять років тому опинилися на місці трагедії. Обидва рятували постраждалих, виносячи їх з димової завіси. Роберт Раян каже, що пізніше він був вимушений залишити професію пожежника через хворобу. Токсичний пил з місця Світового Торговельного Центру уразив здоров'я майже 70 відсотків 10 тисяч рятувальників та робочих, які розчищали місце трагедії. Останнє дослідження показує, що у легені багатьох з них потрапили такі важкі метали як нікель, титан та кадмій. 60 відсотків хворих не мали проблем з дихальною системою до 11 вересня. У перші шість місяців після атак багато з них захворіли на запалення легенів. Офіційні особи штату Нью-Йорк та уряд США виділили 52 мільйони доларів на лікування постраждалих, однак, як стверджує лікар Герберт, цього не достатньо.

Багато постраждалих не певні, яку суму отримують вони від уряду. Одна з причин сумнівів - заява колишнього мера Рудольфа Джуліані, який сказав, що якість повітря є задовільною та перебуває у межах допустимої норми. Через місяць після атак, звіт Міністерства охорони здоров'я вказав на розбіжності висновків щодо якості повітря. Тим часом власники дрібних крамниць та місцеві бізнесмени вимагали відкриття вулиць для торгівлі. Екологи ж наполягали, що повітря залишається токсичним. Тисячі хворих робочих наразі запитують, хто буде платити за їхні медичні витрати та подали позов проти адміністрації міста та компаній, на які вони працювали. Нинішній мер міста Майкл Блумберґ каже, що дослідження не доводить прямого зв'язку між хворобами та станом довкілля на ділянці. Респіраторні захворювання - не єдина проблема. Серед іншого рятувальники страждають на депресію та пост травматичний синдром.

Серед тих, хто постраждав того трагічного дня, був детектив поліції Нью-Йорку, який професійно захоплюється фотографією. Цей день змінив його кар'єру, його шлюб і його життя. Він змушений був піти на пенсію достроково з посади детектива поліції Нью-Йорку. А тепер йому загрожує потенційна судова справа з боку міської мерії. Все через те, що Джон Ботті опинився у потрібному місці й у потрібний час, щоб увічнити у фотографіях одні з найжахливіших картин після терактів 11 вересня. Він працював у найбільш нездорових умовах, дихаючи забрудненим повітрям, яке врешті-решт зруйнувало його легені. ''Це було як подорож до пекла. Запах та пара затягували. Коли ти заходив, повітря ставало все важчим. Попіл та порох сягали литок'', – згадує Джон.

Його фотографії стали одними з найвідоміших зображень жахливих наслідків 11 вересня. Але все, що він побачив, все, що сфотографував, все, що ми бачимо тут у контрастних чорно-білих кольорах - далося взнаки на його емоційному стані та його сім'ї. Через своє погане здоров'я у 2003 році Ботті змушений був достроково звільнитись і зараз живе на пенсію інваліда. Книгу "Після того: раніше не бачені фотографії 11 вересня, зроблені нью-йоркським поліцейським" було видано у США у серпні цього року. Того самого тижня мерія Нью-Йорку пригрозила засудити видавця за прибутки від книги.

На думку мерії, Ботті перебував на службі й скористався службовим доступом, щоб зробити фотографії. Хоча Ботті визнає це, він каже, що не використовував гроші чи обладнання поліції, щоб зробити і проявити фотографії. Він додає, що знадобиться продати чимало книжок, перед тим, як буде можливість щось заробити, а мета його книги - не в цьому. Ці фотографії, як сам говорить, розповідають про відданість його професії. Але Ботті готовий дійти згоди у справі, переказавши частину прибутку до Фонду дітей та вдів поліцейських Нью-Йорка після того, як він зможе повернути частину витрат на видання книги.

Жертвами вересневих терактів стали також працівники Пентагону, члени екіпажу та пасажири літака, захопленого терористами. Сьогодні вони згадують своїх рідних та близьких. Зокрема майор Вільям Стот був лейтенантом поліції анти-терористичного підрозділу Пентагону. Він згадує трагедію як момент з фільму жахів: «Була велика дірка збоку будівлі. Люди бігали усюди. Ми збирали частини літака декілька днів».

Навіть після п'яти років з часу трагедії, Том Гайденберґ каже, що ця річниця ще одне нагадування про те, що він втратив: «Нажаль, коли ви думаєте про річниці, ви думаєте про весілля або дати закінчення навчання та інше. Ця ж річниця - коли я відзначаю смерть своєї дружини».

Дружина Тома була стюардесою на Боїнгу 757, який врізався у Пентагон. Він згадує останні слова, які сказав їй на прощання з певною іронією - «Щасливо долетіти». Щоб зберегти пам'ять про Мішель, Том взяв участь у 33-денній подорожі по Америці у квітні, один день для кожного члена екіпажу, які загинули під час трагедії 11 вересня. Схожі спогади і у Розмарі Ділард, чоловік якої також був серед пасажирів літака, що влучив у будинок Міністерства оборони. «Його місце було 5-В, а місця терористів 5-Е та 5-Ф. Ми були одружені 15 років. Він був хорошим чоловіком, достойним чоловіком», - згадує вона. Як і більшість родичів жертв терактів 11 вересня Розмарі останні роки віддала багато сил, щоб зібрати кошти для побудови меморіалу жертвам у Пентагоні.

XS
SM
MD
LG