Спеціальні потреби

Як американці піднімають економіку своїх міст


Кожне велике чи мале місто Сполучених Штатів намагається різними способами пожвавити свою економіку. Наприклад, мешканці та влада міста Каламазу, що у штаті Мічиган, досягли в цьому успіхів тим, що пообіцяли надавати безкоштовну вищу освіту.

Місто знаходилося на межі занепаду, коли група філантропів запропонувала оплатити університет усім, хто спочатку здобуде там середню освіту. У той час, як ринок нерухомості сповільнюється у багатьох американських містах, у Каламазу він у повному розпалі. Продаж будинків навіть зріс на сім відсотків. «Ми бачимо сталий попит, який, сподіваємося, зростатиме», - говорить будівельник Ґреґ Діган.

А попит таки зростає, адже недарма будівельна компанія, де працює Діган, отримала контракт на спорудження будинків вартістю в 10 мільйонів доларів. Такого тут давно не траплялося. Свого часу тут будували автомобілі таксі «Чекер». У місті був лісозаготівельний завод, фірма побутових електротоварів і компанія виготовлення корсетів. Але після того, як вони зачинилися, місто почало занепадати. Торік на допомогу прийшли філантропи, які створили фонд «Обіцянка Каламазу». Ідея проекту така - отримай в місті середню освіту, а в обмін - безкоштовний коледж. Губернатор штату Мічиган Дженіфер Ґренголм говорить так: «Просто не віриться. Це подарунок не лише для студентів, а й для місцевої громади і цілого штату. Ми планували подвоїти кількість випускників коледжів. Каламазу допоможе досягти цієї цілі. І все завдяки щедрості наших донорів».

Проект виявився дуже успішним. Освітяни кажуть, що цього року школи прийняли 450 нових учнів. Збільшується і кількість бізнесів, а отже і число робочих місць. Щоб отримати безкоштовну вищу освіту необхідно почати навчання з садочку. А учням, які прибудуть на навчання після дев'ятого класу, проект оплатить 65 відсотків витрат в будь-якому штатному університеті. «Щедрість не має ціни, бо наділяє не тільки людей, які прагнуть здобути освіту, а й цілі родини і наступні покоління», - говорить старшокласниця Андрея Сміт.

Проект Каламазу вже зацікавив офіційних представників інших штатів. Мерія міста каже, що до них звертаються посадовці з Огайо, Айови і Пенсільванії, які бажають створити аналогічні програми. Мер міста Гана Маккінлі пишається результатами ініціативи. «Ми станемо містом освіти. Ми будемо містом, де усі діти йдуть у коледж», - додає вона.

XS
SM
MD
LG