Спеціальні потреби

Актуально

Зростає напруження мiж двома Вiкторами

В Україні наростає протистояння президента і прем`єра. Свідченням цього стала суперечка навколо забракованих Кабінетом Міністрів президентських указів. Останні епізоди “указної війни” жваво коментують політологи.

Взаємопоборювання двох Вікторів. Саме така політична реальність закроюється в Україні замість обіцяної ідилії “два Віктори – одна Україна”.

Перебуваючи у Миколаївській області, президент спробував поставити прем`єра на місце. Відповідаючи на запитання журналістів стосовно затіяної Кабміном “указної війни”, Віктор Ющенко нагадав, що всі президентські укази чинні, щойно він їх підпише і оприлюднить. Решта, у тому числі й скріплення підписом прем`єра – “технічна процедура”, “врегулювання на рівні клерків”, заявив глава держави. “Я думаю, в уряді досить людей, які повинні забезпечити виконання цієї процедури, а не робити з неї національне шоу”, -- сказав Ющенко.

Янукович, своєю чергою, закликає не робити з цієї процедури сенсацій. Скріплення президентських указів своїм підписом він планує впроваджувати й надалі і вважає це “робочим моментом”, про що заявив журналістам, перебуваючи у Москві.

“Вакханалія, що попахує державним переворотом” – так бачить ситуацію представник президента у Верховній Раді Юрій Ключковський. Як він підкреслив, візування прем`єром президентських указів означає лиш те, що він знає про ці укази і бере їх до виконання. Іншого тлумачення немає”, -- наголосив народний депутат.

Укази президента є обов`язковими до виконання на території України. Права повертати їх не надано жодній посадовій особі. Про це сказано в заяві міністра юстиції Романа Зварича.

Проте Янукович, як виглядає, не збирається зупинятися на досягнутому. Завернувши сiм указів Ющенка – через буцімто порушену конституційну процедуру їх оприлюднення, прем`єр завдав по повноваженнях президента новий пробний удар – 21 вересня у Брюсселі заявив, що сьогодні в Україні і внутрішню, і зовнішню політику визначає Верховна Рада.

Коментуючи ситуацію з поверненням указів, навіть лояльні до прем`єра політологи вважають крок недоречним. Директор Центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребинський називає це піар-ходом, до того ж невдалим, що не налаштовує на пошук компромісу:

«Хоча формально Лавринович правий, але російською мовою це звучить так: формально правильно, а по существу издевательство», тобто “формально правильно, а по суті знущання”. А втім, на думку Погребинського, про свідому конфронтацію не йдеться:

«Тобто я це сприймаю не як бажання іти на конфронтацію, а просто як відсутність досвіду і правильного розуміння так званої політики сигналів».

Що ж до претензій на вироблення зовнішньої політики, то тут Янукович має рацію, вважає політолог:

«А стосовно зовнішньої політики, тут питання принципове. Оскільки з команди президента неодноразово лунали слова, що немає значення, що у вас там більшість в парламенті, ви там утворили уряд, ... у нас є президент, який все визначає в зовнішній політиці, а всі мають виконувати. Це неправда. І в цьому питанні просто неможливо було запобігти певної конфронтації. Щоб розставити всі крапки над і. Поки, я думаю, вони не розставлені ще... Але є абсолютно чітка заявка на те, що уряд буде брати участь в реалізації зовнішньої політики, також враховуючи свою позицію, а не тільки позицію президента. І це повністю відповідає нинішнім реаліям конституційним».

А тим часом інший експерт, директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко переконаний – Янукович випробовує межі, до яких готовий відступати Ющенко в ім`я проголошеної єдності:

«Це звичайна макіавелістська політика... Це боротьба за владу в тих умовах, коли існує певний вакуум. Зрозуміло, що там, де не вистачає лідерства, там завжди виникає конкуренція».

На думку Олександра Сушка, суперечка за першість триває і в питомо президентській сфері -- зовнішній політиці:

«Зрозуміло, що Конституція фіксує за президентом право керувати зовнішньополітичною діяльністю держави, однак всі прекрасно розуміють, що без підтримки уряду жоден зовнішньополітичний курс не може бути реалізований. А для Януковича це, власне, спосіб позиціонуватися на міжнародній арені. Він розуміє, що за інших обставин він міг би просто опинитися завхозом, який займається виключно економічними питаннями і грошовими потоками. Це дуже важливо, так, але він хоче мати обличчя на міжнародній арені і буде намагатися витіснити президента з багатьох тих ніш, принаймні тих ніш, де президент це дозволить зробити».

Якщо президент і прем”єр і далі взаємопобрюватимуть одне одного, жодної зрозумілої державної політики не буде, прогнозує Сушко:

«На сьогоднішній день абсолютно не існує можливості визначити позицію держави Україна у багатьох питаннях. Тобто взагалі не існує можливості. Якщо президент і прем`єр висловлюють різні позиції, якщо вони не знаходять консенсусу, то в даному випадку жоден дипломат, жоден зарубіжний партнер не може визначити, яка ж є позиція України», - пiдкреслив директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики Олександр Сушко.

Всі новини дня

“Фальшиві референдуми – ознака страху Росії перед українським контрнаступом” – міністр закордонних справ Латвії. Ексклюзивне інтервʼю

Незаконна спроба анексії окупованих територій України – свідчення страху Росії перед успіхом українського контрнаступу. Про це заявив міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в ексклюзивному інтервʼю журналістці грузинської служби «Голосу Америки» Еці Маґалдадзе.

Яке юридичне значення мають псевдореферендуми та спроба анексії – юристи-міжнародники. Відео

США та союзники України в один голос заявляють – ніколи не визнають так званих референдумів чи спроб Росії анексувати українські території. Чи має цей процес будь-яке юридичне значення – розбиралася Наталія Леонова.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН щодо України. США винесуть її на Генеральну Асамблею наступного тижня

Під час голосування щодо резолюції в Раді Безпеки ООН 30 вересня 2022 року посол Росії в ООН Василь Небензя єдиний був проти, як і на цьому фото від  25 лютого 2022 року, зробленому через два дні після нападу Росії на Україну.

Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує проголошену Москвою анексію частини України. За резолюцію, внесену yп'ятницю Сполученими Штатами та Албанією проголосувало 10 країн, Індія, Китай, Бразилія та Габон утрималися.

Держсекретар Ентоні Блінкен ще перед голосуванням в п’ятницю заявив, що наступного тижня США та Албанія винесуть резолюцію на голосування в Генеральній Асамблеї, яка складається з 193 членів, і де не діє право вето.

«Якщо Росія заблокує Раду Безпеки у виконанні своїх обов'язків, ми попросимо Генеральну Асамблею ООН, де кожна країна має право голосу, чітко дати зрозуміти, що перекроювати кордони силою неприйнятно», – сказав Блінкен.

Раніше президент Росії Володимир Путін оголосив про анексію чотирьох частково окупованих Росією регіонів України, які складають 15% території України. Як зауважують оглядачі, це – найбільша анексія в Європі з часів Другої світової війни. Цей крок рішуче відкинули західні країни і навіть багато близьких союзників Росії.

Посолка США Лінда Томас-Грінфілд представила резолюцію, що закликала не визнавати жодних змін статусу Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України та зобов'язувала Росію вивести свої війська.

У залі ради вона стверджувала, що спроба анексії території суверенної нації суперечить основоположним принципам Організації Об’єднаних Націй, і сказала, що Путін на Червоній площі святкує «це явне порушення міжнародного права» концертом. Київ і західні лідери засудили «референдуми», що проходили «під дулом зброї», як фальсифікацію.

Посол Росії в ООН Василь Небензя, який єдиний підняв руку, голосуючи проти резолюції, стверджував, що окуповані Росією регіони самостійно вирішили бути частиною Росії.

«Повороту назад не буде, як намагається нав’язати сьогоднішній проект резолюції», – сказав Небензя.

Китай висловив занепокоєння щодо «тривалої та розширеної кризи» в Україні.

Представник Пекіна в ООН Чжан Цзюнь стверджував, що "суверенітет і територіальна цілісність усіх країн повинні бути захищені", але "законні проблеми безпеки" країн також слід сприймати серйозно.

Посол України в ООН Сергій Кислиця заявив, що «самотня рука» представника Росії, піднята проти резолюції, «знову засвідчила ізоляцію Росії в її відчайдушних спробах заперечити реальність і наші спільні зобов’язання, починаючи зі Статуту ООН».

«Представник Путіна пішов слідами свого господаря в Москві, де сьогодні було організовано лялькову виставу, яка намагався заперечити очевидне – що агресивний і авантюристський режим у Росії прямує до неминучої поразки», – сказав Кислиця.

Він нагадав, що у п’ятницю щонайменше 30 мирних жителів загинули та 88 були поранені внаслідок російського обстрілу Запоріжжя.

«Росія продовжує свою геноцидну практику вбивства українців, тортур і утисків на окупованих територіях. Тому єдиний спосіб зробити так, щоб усі українці на всій суверенній території України почувались у безпеці та під захистом своєї держави – повернути українські прапори на всій території окупованого Донбасу, півдня України та Криму», – сказав Кислиця.

За його словами, Україна має повне право звільнити свої території та людей і буде продовжувати це робити, незалежно від слів і вчинків Росії.

«Самотнє негативне голосування в ганебній реальності РБ ООН: якщо Рада не може виконати свій мандат разом з Росією, вона повинна діяти без неї. Фальшиві референдуми є елементами агресії, всі, хто причетний до організації чи проведення цього фарсу, будуть притягнуті до відповідальності», – наголосив Кислця у своєму твіті.

У повідомленні було використано інформацію агентства Reuters.

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео

Реакція США та НАТО на заявку України про пришвидшений вступ до НАТО. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:06 0:00

Україна подає заявку на вступ до НАТО за пришвидшеною процедурою. Про це заявив Володимир Зеленський у відповідь на оголошення Путіна про незаконну спробу анексію українських територій. Держсекретар Ентоні Блінкен на це сказав, що США підтримують політику відкритих дверей альянсу.

Конгрес США схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Відео

Конгрес схвалив додаткове фінансування для України на понад 12 мільярдів доларів. Американські конгресмени засудили оголошення Путіним незаконної анексії українських областей та закликали Білий дім надіслати Україні більше озброєнь.

Більше

XS
SM
MD
LG