Актуально
Чи вiддасть Україна газотранспортну систему?
Український уряд планує здати українську газотранспортну систему Росії. Ці та інші звинувачення озвучують політики, коментуючи останні кроки міністерства палива у газовій сфері. Вони зауважують, що попри передвиборчі обіцянки, прозорості у державних закупівлях газу з приходом нової урядової команди не побільшало.
З критикою на адресу міністра палива Юрія Бойка виступив звільнений ним керівник державної компанії Чорноморнафтогаз Ігор Франчук. Він вважає, що останні дії Мінтопенерго спрямовані на закріплення стовідсоткової залежності поставок від сумнівної компанії посередника – РосУкрЕнерго. Франчук не виключає, що метою політики нинішнього міністра є передача української газотранспортної системи в управління російському Газпрому.
До критики урядової політики в газовій сфері долучилися й інші експерти. Колишній голова Нафтогазу Олексій Івченко звинувачує урядовців у маніпуляції цифрами. Мовляв населення намагаються переконати, що уряд зменшує вартість газу, тоді як насправді вона зросте майже втричі.
Українські підприємці, на відміну від населення і досі не знають, за якою ціною купуватимуть газ наступного року. Адже громадянам продають газ українського видобутку, тоді як промисловість споживає імпортоване паливо.
Експерт центру імені Разумкова Володимир Саприкін називає це дестабілізуючим фактором для економіки. Він переконаний, що причина в непрозорості постачання газу в Україну. Експерт нагадує, що підписуючи газові угоди в січні, урядовці запевняли, що вартість палива вираховуватиметься за формулами, які прив`язані до світових цін на енергоносії.
«На жаль до цього часу в Україні ця формула невідома. Вона не включена в жоден документ чи контракт, що регулює постачання газу. Таким чином Росія поки що витримує паузу. Тому можуть бути включені якісь політичні фактори».
Уряд обіцяє, що купуватиме газ за ціною 135 доларів за тисячу кубiв – майже наполовину дорожче, ніж минулого року. Володимир Саприкін вважає, що ціна імпортного газу буде вище урядових прогнозів. Адже нині середньоазійські постачальники оголосили про суттєве підвищення вартості палива власного видобутку.
Олексій Івченко каже, що підписані ним у січні контракти, за якими ціна газу сладає 95 доларів, укладалися на п`ятирічний термін. Відтак, не можуть переглядатися в односторонньому порядку. В іншому разі Україна має збільшити плату за транзит російського газу до Європи – яка також нижче європейського рівня, зауважує Івченко:
«Пам`ятаєте, до цього говорлилося, що прийдуть професіонали і переговорщики, які будуть без перекладачів говорити із тією стороною і зроблять ціну на газ меншою. Прийшли. І без перекладачів зробили ціну на газ більшою. Чому?».
Навіть за оптимістичними урядовими прогнозами ціна на газ для українських підприємств не буде дешевшою 150 доларів, вважає Саприкін. В цьому випадку, зауважує експерт на межі банкрутства опиняться декілька хім- та меткомбінатів.
Всі новини дня
Історія українки, якій аплодував канадський парламент, Джастін Трюдо і Джо Байден. Відео
Під час виступу Джо Байдена та Джастіна Трюдо перед спільною сесією канадського парламенту прем’єр-міністр Канади звернув окрему увагу на одну із гостей засідання.
- Голос Америки
Байден доручив збільшити виробництво друкованих плат, що використовуються і на війні в Україні

Президент США Джо Байден у понеділок доручив виділити 50 млн доларів на виробництво друкованих плат у США і Канаді, які можуть використовуватися, зокрема і під час війни в Україні. Про це повідомляє агенція Reuters.
У коментарі про це рішення, опублікованому на сайті Білого дому, Джо Байден зазначив, що такі технології є важливими для національної оборони США. «Я вважаю, що дії щодо збільшення внутрішніх виробничих потужностей для друкованих плат ... необхідні для запобігання нестачі промислових матеріалів або критично важливих технологічних елементів, які серйозно підірвуть потенціал національної оборони», - заявив Байден.
Також у заяві йдеться, що без відповідних дій президента "не можна очікувати, що промисловість Сполучених Штатів своєчасно забезпечить необхідні промислові ресурси, матеріали або критично важливі технології."
Як зазначає Reuters, друковані плати використовуються в ракетах і радарах, а також в електроніці, яка застосовується в енергетиці та галузі охорони здоров'я.
У коментарі агенції юрист із державних контрактів компанії McCarter & English заявив, що такий крок президента США прискорить контракти "за рахунок оптимізації та визначення пріоритетів у процесах закупівель для цих критично важливих технологій, які використовуються на різних театрах воєнних дій в усьому світі, зокрема, в діючому конфлікті в Україні."
Дивіться також:
- Голос Америки
Голлівудська зірка і посол Доброї Волі ЮНІСЕФ Орландо Блум - в Україні. Відео
Голлівудська зірка і посол Доброї Волі дитячого фонду ООН, ЮНІСЕФ, Орландо Блум, - в Україні.
- Голос Америки
Як в США та інших країнах світу реагують на заяви Путіна про розміщення ядерної зброї у Білорусі. Відео
"Відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" назвали в Литві плани Росії розмістити ядерну зброю на території Білорусі.
У Німеччині обшукали будинок пари, яка збирала гроші для допомоги російській армії в Україні

У Німеччині правоохоронці провели обшук в будинку пари проросійських активістів. Як повідомляє видання Reuters із посиланням на німецьку прокуратуру, шукали докази закупівлі радіотехніки для російських військових.
У січні видання Reuters повідомило, що Макс Шлунд та його партнерка Олена Колбаснікова збирали в Німеччині пожертви й передавали їх на російських військових, що воюють в Україні. Ці кошти призначались на закупівлю солдатам рацій, навушників і телефонів, що є всупереч санкціям Євросоюзу, де заборонене постачання або фінансування закупівлі певних товарів для російської армії, зокрема радіотехніки.
За німецьким законодавством, порушення санкцій передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років, повідомляє Reuters.
Після обшуку правоохоронці вилучили у пари комп’ютери та письмові документи, повідомив представник прокуратури Кельна Ульф Віллун.
Прокуратура має визначити, чи порушили Шлунд та Колбаснікова німецьке законодавство про зовнішню торгівлю та платежі, де прописані міжнародні санкції, та чи діяли вони всупереч кримінальному кодексу Німеччини, який передбачає покарання за схвалення злочинні дії.
Reuters із посиланням на німецькі ЗМІ повідомляє, що раніше пара демонструвала символ Z та поширювала інформацію про набір до військових контрактників у Росії.
Раніше Колбаснікова називала повідомлення Reuters про збір коштів для російських солдатів "брехнею та провокацією".
У соціальних мережах у понеділок вона заявила, що вважає дії німецької влади «беззаконням». Жінка закликала прихильників приєднатись до протесту в Кельні 29 березня проти так званої "русофобії".
Раніше цього місяця МЗС Росії називало Колбаснікову жертвою переслідувань з боку німецької влади.
Форум