Спеціальні потреби

Чи вiддасть Україна газотранспортну систему?


Український уряд планує здати українську газотранспортну систему Росії. Ці та інші звинувачення озвучують політики, коментуючи останні кроки міністерства палива у газовій сфері. Вони зауважують, що попри передвиборчі обіцянки, прозорості у державних закупівлях газу з приходом нової урядової команди не побільшало.

З критикою на адресу міністра палива Юрія Бойка виступив звільнений ним керівник державної компанії Чорноморнафтогаз Ігор Франчук. Він вважає, що останні дії Мінтопенерго спрямовані на закріплення стовідсоткової залежності поставок від сумнівної компанії посередника – РосУкрЕнерго. Франчук не виключає, що метою політики нинішнього міністра є передача української газотранспортної системи в управління російському Газпрому.

До критики урядової політики в газовій сфері долучилися й інші експерти. Колишній голова Нафтогазу Олексій Івченко звинувачує урядовців у маніпуляції цифрами. Мовляв населення намагаються переконати, що уряд зменшує вартість газу, тоді як насправді вона зросте майже втричі.

Українські підприємці, на відміну від населення і досі не знають, за якою ціною купуватимуть газ наступного року. Адже громадянам продають газ українського видобутку, тоді як промисловість споживає імпортоване паливо.

Експерт центру імені Разумкова Володимир Саприкін називає це дестабілізуючим фактором для економіки. Він переконаний, що причина в непрозорості постачання газу в Україну. Експерт нагадує, що підписуючи газові угоди в січні, урядовці запевняли, що вартість палива вираховуватиметься за формулами, які прив`язані до світових цін на енергоносії.

«На жаль до цього часу в Україні ця формула невідома. Вона не включена в жоден документ чи контракт, що регулює постачання газу. Таким чином Росія поки що витримує паузу. Тому можуть бути включені якісь політичні фактори».

Уряд обіцяє, що купуватиме газ за ціною 135 доларів за тисячу кубiв – майже наполовину дорожче, ніж минулого року. Володимир Саприкін вважає, що ціна імпортного газу буде вище урядових прогнозів. Адже нині середньоазійські постачальники оголосили про суттєве підвищення вартості палива власного видобутку.

Олексій Івченко каже, що підписані ним у січні контракти, за якими ціна газу сладає 95 доларів, укладалися на п`ятирічний термін. Відтак, не можуть переглядатися в односторонньому порядку. В іншому разі Україна має збільшити плату за транзит російського газу до Європи – яка також нижче європейського рівня, зауважує Івченко:

«Пам`ятаєте, до цього говорлилося, що прийдуть професіонали і переговорщики, які будуть без перекладачів говорити із тією стороною і зроблять ціну на газ меншою. Прийшли. І без перекладачів зробили ціну на газ більшою. Чому?».

Навіть за оптимістичними урядовими прогнозами ціна на газ для українських підприємств не буде дешевшою 150 доларів, вважає Саприкін. В цьому випадку, зауважує експерт на межі банкрутства опиняться декілька хім- та меткомбінатів.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG