Спеціальні потреби

Актуально

Найбільша кількість людей у світі гине від малої зброї

У світі чимало робиться для того, щоб скороти різноманітні види зброї - від ядерної, хімічної чи бактеріологічної до звичайної військової техніки: танків, бомбардувальників, або гармат.

Утім, стає дедалі яснішим, що найбільше люди гинуть від ручної зброї, продаж якої часто відбувається незаконним шляхом. ‘‘Світ наразі має в обігу 550 мільйонів одиниць вогнепальної зброї. Це означає, що кожна 12-та людина на планеті володіє зброєю. Питання у тому, як нам озброїти решту 11?’’ - це сцена із кінофільму «Збройовий Барон», який розповідає про брудний світ незаконної торгівлі вогнепальною зброєю. Головний герой стрічки - міжнародний торгівець зброєю, який заробляє великий капітал на продажу дешевої, виготовленої за радянських часів зброї корумпованим лідерам військових угруповань Африки. Фільм вийшов у прокат у вересні та відразу привернув увагу як широкого загалу так і аналітиків. Він отримав офіціальну підтримку Міжнародної Амністії, ведучої правозахисної організації, яка бореться проти незаконної торгівлі зброєю.

Колбі Ґудмен, який працює на Амнесті Інтернешнл у Нью Йорку, каже, що подібні фільми сприяють успіху роботи правозахисників: ''Стрічка наочно демонструє те, що ми намагаємось донести до загалу. Проблеми контрабанди, наскільки легко торгівці можуть обійти національні та міжнародні закони, продаючи зброю найбільш жорстоким військовим угрупованням та лідерам репресивних режимів''.

Рейчел Стол - аналітик Вашингтонського центру, що досліджує питання оборони говорить так: ''Обіг незаконного продажу малої зброї сягає мільярда доларів на рік. Деякі експерти кажуть, що це чверть об'єму законної торгівлі зброєю, або як дехто вважає - навіть половина. Покупцем може бути приватна особа, військове угруповання, бойовики, повстанські сили. Це може бути вулична банда чи уряд країни, які через міжнародне ембарго не можуть придбати зброю законно''.

Чорний ринок малої зброї став активно розвиватися після закінчення холодної війни, коли велика кількість зброї колишніх радянських республік раптово з'явилася у вільному продажі. Метью Шредер - менеджер проекту Моніторингу Зброї Американської Федерації Науковців каже, що ринок зброї буквально переповнений: ''Радянський Союз накопичив мільйони одиниць у таких республіках, як наприклад Україна, у разі, якщо десь у Європі розгорнуться військові дії. Коли Радянський Союз розпався, війська з республік були виведені, а зброя залишилась''. Експерт каже, що торгівці зброєю часто є приватними контрактниками, які тісно пов'язані із урядовими силовими структурами. Вони купляють зброю у крамницях, чи від корумпованих посадовців, а вже потім збувають її на чорному ринку.

Організації на зразок Міжнародної Амністії стверджують, що розповсюдження малої зброї сприяє ескалації конфліктів та посилює репресивні режими. Правозахисники кажуть, що кожного дня незаконно придбана зброя вбиває понад тисячу чоловіків, жінок та дітей. Крім того, стверджують експерти, розповсюдження зброї сповільнює кономічний розвиток країн та посилює бідність. Довготривале кровопролиття в Африці та інших частинах світу призвело до виникнення такого явища як дитина-солдат. За даними ООН, 300 тисяч дітей у світі озброєні пістолетами та кулеметами.

Рейчел Стол каже, що вже давно настав час для міжнародної спільноти втрутитись, адже спустошення, що їх принесли конфлікти після закінчення Холодної війни, приголомшують. ''Гадаю, що мільйони випадків порушень прав людини та геноцид, свідками якого був світ, усього цього можна було б уникнути, якщо б міжнародна спільнота вдалася до дій. Вкрай важливо, що країни нарешті сказали :«Це наш обов'язок - прослідкувати, що зброя, яку ми виробляємо та продаємо, використовується відповідально і законним шляхом''.

Боротьба із розповсюдженням малої зброї наразі є одним з пріоритетних завдань ООН. Перша зустріч міжурядової експертної групи ООН по боротьбі з незаконними операціями зі зброєю має відбутися наступного місяця.

Всі новини дня

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю

Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:20 0:00

У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.

США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео

Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.

З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

18 березня 2023 року Чорноморську зернову угоду було вдруге продовжено ще на 120 днів. Фото: REUTERS/Viacheslav Musiienko/File Photo

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.

USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.

Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.

“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.

Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.

Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу

Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.

На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.

Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.

18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.

З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.

Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG