Спеціальні потреби

У Вашингтоні обговорювали проблеми регіону Чорного моря


Дискусія на цю тему проходила в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень. Крім представників країн чорноморського басейну у зустрічі брали участь американські експерти та урядовці.

Чому саме у Вашингтоні з посиленою увагою ставляться до чорноморського регіону? Відповідь на це запитання дає цілий перелік проблем, у вирішенні яких зацікавлені по обох сторонах Атлантики. Це - загроза тероризму, безпека судноплавства та енергетична безпека, організована злочинність, можлива контрабанда зброї, в тому числі і зброї масового ураження, торгівля людми та ціла низка екологічних негараздів. Чималу увагу на конференції приділили також Україні як впливовому гравцю в регіоні, хоч і можна було почути розчарування подіями там останніх місяців. Джефрі Саймон з американського Національного університету оборони оборони говорить так: «Було, очевидно, багато ентузіазму після помаранчевої революції, однак від часу парламентських виборів 26 березня та набрання чинності конституційної реформи, принаймні мені незрозуміло, куди Україна хоче йти чи куди її потягнуть».

Однак, коли йдеться про весь чорноморський регіон, проблема не лише в Україні. Як зазначив інший учасник дискусії - одеський політолог і зараз науковий співробітник Центру Вудро Вілсона у Вашингтоні Володимир Дубовик, регіон сам по собі дуже складний своєю політичною, культурною та історичною різновидністю, яка ускладнює співдію між країнами регіону. Також їх економічна відсталість гальмує спільні зусилля у сфері безпеки, вважає український експерт: «Більшість країн все ще переживають гостру економічну кризу. І це обмежує їх спроможність зробити внесок у гарантування безпеки у стратегічному сенсі».

Представники країн регіону - в тому числі також Болгарії, Румунії, Грузії, Молдови, Туреччини - загалом понарікали на надмірні, з їх погляду, впливи Росії в регіоні, відсутність спільної стратегії щодо регіону з боку Євросоюзу та НАТО а також, як вони вважають, брак зацікавленості з боку Сполучених Штатів. Останнє дорікання намагався спростувати другий заступник державного секретаря США з питань Європи та Євразії Марк Пекала, який, хоч і визнав, що Вашингтон в минулому не приділяв Чорноморському регіону уваги як такому, водночас підкреслив, що сьогодні цей регіон є важливим форпостом свободи. «Чорне море, в залежності від того, звідки ви на нього диветесь, воно межує з тією лінією свободи, яку ми намагаємося просунути далі. І коли подивитися глобально, воно межує з усім Близьким Сходом, частиною світу, якому ми разом з нашими європейськими друзями і союзниками зараз приділяємо чимало уваги. Отож Чорне море не тільки перехрестя, але і фронтова лінія у подоланні проблем, перед якими ми сьогодні стоїмо», - сказав Пекала.

Українського учасника дискусiї Володимира Дубовика ми пiсля конференцiї запросили до нашої студiї. Розмову з ним запрошуємо переглянути у поданому вище вiдео.

XS
SM
MD
LG