Актуально
«Помаранчевi» міністри поки що залишаються
Попри очікування, Верховна Рада не відправила сьогодні у відставку міністрiв оборони та закордонних справ. Звільнення президентських висуванців відклали. Так само продовжують виконувати обов`язки ще два міністри – «нашоукраїнці».
Міністри оборони та закордонних справ України - Анатолій Гриценко та Борис Тарасюк - залишаться на своїх посадах принаймні два тижні. Попри очікування оглядачів, у середу Верховна Рада не відправила їх у відставку. Парламент заслухав звіт двох урядовців і вирішив перенести голосування про недовіру міністрам-висуванцям президента на кінець жовтня. Хоча після виступу керівника оборонного відомства Гриценка у спостерігачів практично не залишилося сумнівів – ці міністри не залишаться на своїх посадах. Головні притензії до нього з боку правлячої коаліції – корупція у відомстві та розпродаж військового майна.
Як відзначили багато оглядачів, міністр оборони виступав дуже різко і емоційно, але фахово. Усі звинувачення у корупції та продажу майна та земель армії за заниженими цінами він заперечував із документами в руках. Мовляв, суперечливі рішення, якими йому дорікають, ухвалювали або його попередники, або керівники інших відомств. Дісталося від Гриценка регіоналам та соціалістам, які начебто, лобіювали інтереси різних комерційних структур. Під час виступу міністра ледь не почалася бійка між «нашоукраїнцями» та комуністами.
Керівник зовнішньополітичного відомства Борис Тарасюк, як справжній дипломат, був виваженішим. Йому довелося відповідати на звинувачення у заграванні зі Сполученими Штатами та погіршення стосунків із Росією. Міністр розповів про значні успіхи МЗС за часів його керівництва. На думку Тарасюка, Рада взагалі не має права звільняти міністрів-висуванців президента:
«В Конституції, зміни до якої приймалися поспіхом, не було виписано процедури звільнення цих міністрів. Виникає правова колізія – чи може Верховна Рада звільняти двох міністрів без подання президента. На мою думку – не може».
Під питанням залишилася також доля ще двох міністрів-«нашоукраїнців» в уряді Віктора Януковича. На ранковому засіданні Кабміну його керівник поставив перед Юрієм Поляченком та Юрієм Павленком питання руба:
«У мене по роботі до Вас питань немає. Є загальні питання, такі, як і до інших міністрів, але що стосується політичних заяв, ті які приймають і остання заява «Нашої України», на неї треба дати відповідь. Чи Ви згодні з тим, що уряд повинен йти у відставку? У Вас є таке відчуття, що Ви з цим не згодні? Я просив би, щоб Ви це сказали публічно».
Обидва міністри миттєво відреагували на заклик прем`єра. Попри вимогу «Нашої України» Юрій Поляченко висловив бажання й надалі керувати містерством охорони здоров`я:
«Я ніколи не був прихильником опозиції до уряду, президента і парламенту. Я завжди був прихильником широкої коаліції. Сьогодні це вже рішення Верховної Ради щодо нашої відставки. Але я готовий працювати заради консолідації суспільства».
Натомість інший міністр-«нашоукраїнець» Юрій Павленко вирішив підкоритися партійній диципліні і не буде відкликати свою заяву про відставку:
«В тих сферах, за які я відповідаю як міністр, дії уряду є успішними. І мені як члену уряду така заява є неприємною. Але при цьому я залишаюся членом партії і членом політради партії».
Так само під питанням залишається перебування на посаді ще одного «помаранчевого» міністра – керівника МВС Юрія Луценка. Напередодні Генпрокуратура повідомила, що виявила корупційні дії колишнього польового командира Майдану. Мовляв, факти сплили під час розслідування вбивства співробітника МВС Романа Єрохіна. В чому саме звинувачують Луценка, прокуратура не повідомляє. Однак той вже назвав ці заяви політичними і безпідставними.
Оглядачі кажуть – доля всіх міністрів залежатиме скоріше за все від домовленостей між президентом та прем`єром. Очевидно, що двом політикам або доведеться йти на взаємні поступки, або готуватися до подальшої конфронтації.
Всі новини дня
Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.
Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.
- Голос Америки
США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео
Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.
- Голос Америки
З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.
USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.
Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.
“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.
Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.
Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу
Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.
На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.
Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.
18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.
З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.
Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.
У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.
- Associated Press
«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Форум