Спеціальні потреби

У США готуються до візиту Віктора Януковича


Вашингтон ці дні занурений у свої проблеми. Нове керівництво Kонгресу, війна в Іраку, ядерна програма Ірану, проблема Пiвнiчної Кореї, нестабільшість на Близькому Сході - це ті проблеми, які стоять на першому плані в американського керівництва. Розчаровані повільними змінами в Україні американці значною мірою втратили інтерес до цієї частини світу. Все ж побоювання щодо повернення в Українi до старих методiв управління таки стримує Вашингтон цілком скласти руки. Зрозумівши, що саме Віктор Янукович сьогодні має реальну владу в Україні, вони спробують подивитись на нього новими очима і почути з перших уст, якою він бачить Україну у найближчому майбутньому. Напередодні візиту у американській пресі з'явились матеріали про Україну, і не лише під авторством журналістів. Про українську демократію розповів у середу американцям на шпальтах Вашингтон пост i Президент України Віктор Ющенко. Листи та оглядові статті пишуть бізнесмени та аналітики.

У вівторок Вашингтон пост, словами свого штатного кореспондента сказала, що отримання посади прем’єр-міністра для Януковича стало можливим завдяки помаранчевiй революції та демократичним виборам. Саме так, як обраного в результатi демократичних виборiв, на думку колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера і прийматимуть Віктора Януковича у Вашингтоні.

«Я думаю, що адміністрація у Вашингтоні вирішила так: Янукович став прем’єр-міністром демократичним шляхом у результаті вільних і прозорих виборів у березні і цей процес, був абсолютно демократичним і я думаю Вашингтон буде дивитьсь на нього саме з таких позицій. Питання зараз у тому, яку політику він буде вести. Чи збігаєтиметься внутрішня політика, яку він відстоює, та мiсце, яке вiн бачить для України у Європі, з баченням Сполучених Штатів? Якщо так, то iснує база для конструктивної співпраці. Одна річ, за якою будуть уважно стежити у Вашингтоні, це щоб демократичним процесам в Українi не було дано заднiй хід, оскiльки Україна протягом останніх двох років зробила гарний поступ у цьому планi».

На думку Стівена Пайфера, принциповим також є те, щоб Віктор Янукович привіз до США єдине бачення зовнішньої політики України.

«Що Вашингтон хотiв би почути вiд прем`єр-мiнiстра, це те, що зовнішня політика України є єдиною. Відчуття того, що в Україні є дві зовнішньополітичні позиції, які заперечують одна однiй, не допомагає і підриває довіру до України».

Та політичні питання є лише частиною тих, які Вашингтон би хотів прояснити у відносинах з Україною. Американські інвестори продовжують стикатись зі значними проблемами у веденні бізнесу в Україні. Більше того, останнім часом ситуація, як каже Ірина Паліашвілі, президент Української юридичної групи, що представляє інтереси багатьох американських компаній в Україні, навіть погіршилась.

«Ми очікуємо від українського уряду якогось роду стратегічний план, відповідь інвесторам, чого ми поки що не чули. Що ми вже бачимо, що новий український уряд змiнює пріоритети у вирішенні проблем. Інвестори, наприклад, пропонують список проблем до вирішення, а уряд каже, що нашою вiдповiддю на цю проблему є, скажiмо, створення вільних економічних зон. Однак iнвестори не просять вільних економічних зон - це не є прiорітетом для більшості інвесторів. Більшість інвесторів хочуть працювати у рівноправних, відкритих і взаємовигідних умовах. Це - як діалог між глухим та сліпим.... Уряд повинен спілкуватись з інвесторами однією мовою i зараз цього, на жаль, не відбувається».

Свої нарiкання на умови роботи в Українi закордоннi інвестори доносять новому уряду i доволi незвичними методами -- пишуть відкриті листи до Віктора Януковича, один з яких з’явився минулого тижня на розвороті столичної Вашингтон таймс.

«Будь-ласка, пише голова компанії «Кардинал Рiсорсиз» використайте можливість свого візиту до США, щоб показати Америці, що підтримка вашим урядом верховенства закону є не просто риторикою. Ваші дії будуть однозначно гучнішими за слова».

І все ж, на думку експертів, Віктор Янукович прибуває до Вашингтону у добрий час. Практично усі проблемні питання між країнами уже вирішені - досягнута двостороння угода про вступ України до Світової організації торгівлі, вирішені питання про захист інтелектуальної власності , знята поправка Джексона-Веніка.

Що захочуть почути від Віктора Януковича у Вашингтоні - це базові напрямки політики його уряду. I тут є декілька питань:

Перше - яка позиція прем'єр-міністра щодо вступу до СОТ. Україна дуже близька до цього і необхідно лише невеликі зусилля з боку прем'єра та президента щоб це сталось.

Друге - питання енергетичної безпеки. Яким чином Україна планує вирішувати проблему енергетичної залежності від Росії та диверсифікації енергетичних ресурсів.

Третє - питання боротьби з корупцією. Яким чином прем'єр та його уряд планують долати проблему корупції.

І ще одне важливе питання - як прем'єр-міністр бачить Україну геополітично.

Для того, щоб з`ясувати свою позицію в усіх цих аспектах прем'єр матиме достатньо нагод. За попередніми даними, вже з самого ранку у понеділок прем'єр-міністр виступатиме у Центрі стратегічних та мiжнародних досліджень у Вашингтоні. Того ж дня делегація на чолі з Віктором Януковичем має мати зустрічі з представниками бізнесу, діаспори та високопосадовцями США - державним секретарем Кондолізою Райс та віце-президентом Ричардом Чейні.

XS
SM
MD
LG