Спеціальні потреби

Президент ветував закон про землю


Президент України наклав вето на закон, який продовжує мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Відтак формально, з нового року в країні можна вільно купувати сільгоспугіддя. Проти такого рішення вже виступили представники лівих сил. Уряд рекомендує органам місцевої влади не реєструвати угоди купівлі-продажу землі, поки Верховна Рада не спробує подолати президентське вето.

Президент Віктор Ющенко наклав вето на закон, який продовжував мораторій на продаж в Україні земель сільськогосподарського призначення. Така заборона мала діяти до 2008 року. Глава держави вважає – вона стримує розвиток сільського господарства і заганяє ринок у тінь, стимулюючи корупційні схеми. Про шкідливість мораторію говорять і деякі економісти. Вони кажуть – що це перешкоджає інвестиціям у сільське господарство країни, яке вимагає значних коштів для запровадження нових технологій та сучасної техніки.

В Україні землю визнали товаром ще 2001 року. Однак тоді законодавці наклали трирічну заборону на продаж угідь. З того часу її дію продовжували двічі. Востаннє Верховна Рада зробила це два тижні тому. Найзатятішими критиками продажу землі були комуністи та соціалісти. Вони вважають, що їх скуплять не селяни, а заможніші громадяни. Ліві зауважують – поки що в країні не розроблено механізму оцінки земель. Тому угіддя, яких в Україні понад 40 млн га, можуть скупити за безцінь.

СПУ вже розповсюдила заяву, де звинувачують президента у порушенні положень Універсалу національної єдності. Фракція закликає подолати вето глави держави. Для цього Раді необхідно набрати щонайменше 300 голосів.

Втім парламент збереться на сесію лише після різдвяних канікул. Відтак до того часу формально жодних обмежень на продаж землі сільськогосподарського призначення в Україні немає. Адже старий мораторій втратив свою силу. Тим часом уряд рекомендував місцевій владі утриматися від реєстрації угод про купівлю та продаж землі принаймні до 20 січня. У Кабміні ввжають – якщо Верховна Рада подолає президентське вето, укладені до того часу договори можуть бути оскаржені у судах.

XS
SM
MD
LG