Спеціальні потреби

Актуально

Захарова можуть обрати омбудсменом

Правляча партія і опозиція повинні домовитись про таку фігуру омбудсмена, яка буде політично незаанґажованою і представлятиме їх усіх. Так вважає один із претендентів на посаду уповноваженого Верховної Ради з прав людини, співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

11 січня Верховна Рада призначатиме уповноваженого з прав людини. Один з претендентів – відомий харківський правозахисник Євген Захаров. У разі свого обрання Захаров планує організаційну революцію:

“Якщо оберуть мене, я хочу організувати працю уповноваженого з прав людини таким чином, щоб вона стала ефективнішою за рахунок створення регіональної мережі представництв уповноваженого. Країна дуже велика і не можливо з Києва вирішувати всі питання”.

За словами Захарова, частину повноважень омбудсмена він делегує на регіональний рівень. У його планах, в разі обрання, також створення інституцій спеціалізованих омбудсменів. На думку правозахисника, Україна потребує трьох таких омбудсменів: з питань захисту прав дитини, захисту прав менши та з питань доступу до інформації.

Усе це дасть змогу розвантажити працю омбудсмена, який сьогодні отримує дуже багато звернень і не в силі їх усіх ефективно розглянути, – каже Захаров. Він пригадує слова екс-омбудсмена Ніни Карпачової, яка за 8 років отримала 620 тисяч звернень. Як стверджує правозахисник, за нинішньої організації роботи ефективний розгляд такої кількості звернень просто неможливий.

Кандидатуру співголови Харківської правозахисної групи, який має більш ніж тридцятилітній досвід захисту людських прав та громадянських свобод, запропонували півтори сотні українських громадських організацій. На думку правозахисників, цю посаду повинна обіймати лише людина політично незаанґажована. Саме тому Ніна Карпачова, що стала членом політичної партії, не може бути переобрана знову.

Захаров вважає: “Людина, яка належить до партійної сили, є політично заанґажованою і не може бути повністю неупередженою. Ця людина змушена захищати інтереси політичної сили тільки тому, що вона до неї належить. На неї поширюється партійна дисципліна, це просто аксіома.

Є формула англійського суду: говорити правду, всю правду і нічого, крім правди. Так от, в даному випадку маємо таку ситуацію, що говоримо правду, але не всю правду. А ту правду, яка стосується твоєї політичної сили – замовчуємо. І вже не можна буде говорити про корупцію в її межах, чи про інші якісь незаконні дії. Це відомо в світі. І тому всі рекомендації європейських інституцій доволі жорсткі: існують рекомендації Ради Європи щодо омбудсменів. Там, зокрема, сказано, що обмбудсмен має обиратися кваліфікованою більшістю голосів. Коли йдеться про такі вибори, то вже про політичні сили не йдеться. Там якраз різні політичні сили, і правляча партія, і опозиція мають знайти консенсус і домовитися відносно певної фігури, яка буде репрезентувати їх усіх, і саме в цьому є сенс такої інституції – що вона є політично незалежною і неупередженою”.

А тим часом розклад сил у парламенті, як виглядає, складається не на його користь. Очевидно, що коаліція голосуватиме за екс-омбудсмена, члена фракції Партії регіонів Ніну Карпачову. Окрім реґіоналів її кандидатуру підтримують соціалісти, яких Євген Захаров не влаштовує як противник політреформи. Висуванця громадянського суспільства готові підтримати лише опозиційні фракції – “Наша Україна” і БЮТ.

Так, “Наша Україна” закликала Верховну Раду під час голосування за посаду уповноваженого з прав людини не керуватися груповими та партійними інтересами. Таку заяву виголосив у вівторок з трибуни парламенту лідер фракції В’ячеслав Кириленко. Як він зазначив, правляча коаліція, маючи більшість, може прийняти рішення про пдітримку своєї кандидатури, але такий крок, за його словами, ніколи не знайде розуміння ні української, ні світової спільноти.

Всі новини дня

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео

Чи може Україна вести вогонь у відповідь на території РФ?. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

На тлі посилення російських атак на Україну, кореспондентка Голосу Америки у Конгресі США Катерина Лісунова, запитала американських сенаторів, чи має право Київ на воєнну відповідь на території РФ? А також чи вплине такий розвиток подій на військову допомогу, яку надають західні партнери.

Фарерські острови обмежують доступ російських суден до своїх портів - через війну в Україні

Вигляд на місто Торшавн, столицю Фарерських островів. Фото: Reuters/Tony Gentile

Уряд Фарерських островів оголосив про обмеження доступу російських суден до портів цієї острівної країни, що входить до Королівства Данії.

Заходити у Фарерські порти буде дозволено виключно риболовецьким суднам Росії, однак їм буде заборонено скуповуватись на Фарерських островах або користуватись там послугами з техобслуговування. Як повідомив уряд цієї острівної країни, нові правила є відповіддю на російське вторгнення в Україну.

"До портів Фарерських островів буде дозволено заходити лише риболовецьким суднам, які займаються виключно рибальством, відповідно до двосторонньої угоди між Фарерськими островами та Росією. Діяльність цих російських риболовецьких суден у портах буде обмежена до зміни екіпажу, завантаження вугіллям, провізією, висадкою та перевалом", - цитує заяву уряду Фарерів британське видання The Guardian.

Фарерські острови є автономною територією Данії, вони розташовані між Шотландією та Ісландією.

У листопаді минулого року уряд Фарерів опинився перед хвилею критики через поновлення угоди з Росією щодо взаємної риболовлі. Угода передбачає квоти на виловлення певних видів риби у Баренцевому морі для фарерських рибалок і біля Фарерських островів для росіян.

За даними видання The Guardian, Росія є одним з головних комерційних партнерів Фарерських островів. Прибутки з вилову риби за угодою з Росією ставить 5% ВВП Фарерських островів.

Україна отримає американську допомогу, щоб допомогти мільйонам травмованих війною людей зберегти ментальне здоров'я

Архівне фото: Очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер

Ментальне здоров’я має вирішальне значення для українців у їх протистоянні жорстокій війні Путіна. Таким підписом супроводила очільниця американської Агенції з міжнародного розвитку США USAID Саманта Пауер тематичне відео, у якому виступила разом із першою леді України Оленою Зеленською та посолкою США в Україні Бріджит Брінк.

“Пишаюся у партнерстві з Оленою Зеленською розширити доступ українців до психіатричних послуг”, - додала Пауер.

Як повідомляв Голос Америки, для забезпечення психологічної підтримки українцями Олена Зеленська звернулася по допомогу та підтримку уряду США та запросила американських спеціалістів.

Зеленська ініціювала Національну програму психічного здоров'я та психосоціальної підтримки.

36 мільйонів доларів США підуть на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну USAID за підтримки Конгресу Сполучених Штатів виділила майже 36 мільйонів доларів США на підтримку доступу до послуг ментального здоров’я - через підтримку широкого спектра ініціатив.

“Реагуючи на гострі потреби, викликані повномасштабним вторгненням Росії, мета USAID полягає в тому, щоб допомогти Україні побудувати інтегровані, доступні та стійкі системи охорони психічного здоров’я, які задовольняють довгострокові потреби українського суспільства”, - йдеться у повідомленні організації.

Також Агенція з міжнародного розвитку США зауважує: “Незважаючи на те, що місяць поінформованості про психічне здоров’я офіційно завершився, криза психічного здоров’я в Україні продовжується на тлі повномасштабної війни Росії”. З огляду на це, відданість USAID тому, щоб відповісти на величезний і зростаючий попит на послуги психічного здоров’я в Україні, залишається непохитною".

Наразі USAID адаптує свої програми та розширює їх, щоб допомогти Україні, у тому числі шляхом підтримки Всеукраїнської програми психічного здоров’я, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.

"Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили"

До 5 мільйонів українців можуть потребувати лікування ментальних розладів
Олена Зеленська

“Насправді кожен другий українець нині потребує підтримки у сфері ментального здоров’я, - сказала Олена Зеленська у спільному відео з американськими посадовицями. - А загалом до 5 мільйонів можуть потребувати лікування ментальних розладів”.

Зеленська оголосила, що ініційована нею програма має на меті створення системи психосоціальних послуг, які “будуть широко доступні для всіх, хто їх потребує”.

“Звернутися по допомогу – це нормально. І це є свідченням сили”, - нагадала українцям посолка США Бріджит Брінк.

Саманта Пауер своєю чергою додала, що необхідно і надалі вкладати ресурси у підтримання стійкості українців, яка надихає весь світ.

Сергій Плохій: про роль України у світі, ядерну загрозу та можливі сценарії для Москви. Інтерв’ю

Нинішня війна змінила роль України у світі, і це може допомогти українцям вийти із циклу насильства, яке в різні історичні часи повторюється на українській території – вважає професор Гарвардського університету Сергій Плохій.

Тайвань надіслав кошти на відбудову дитячих закладів в Ірпені та Бородянці

Щоденна церемонія піднесення національного прапора Тайваню на площі Свободи в Меморіальному залі Чан Кайші в Тайбеї. Фото: AP/Chiang Ying-ying

Тайвань пожертвував понад 5 мільйонів доларів на проекти Литви з відбудови Бородянки та Ірпеня.

Як повідомила державна інвестиційна агенція Литви, яка координує проекти з реконструкції в Україні, литовський уряд виділив понад 9 мільйонів доларів на відбудову дитячого садочка в м.Ірпінь та школи у м.Бородянка. А кошти Тайваню направлять на придбання навчального обладнання в ці заклади.

"Тайвань сприймає країну як образ нашої країни на іншому континенті. Ми обоє маємо справу з авторитарними режимами, які не соромляться застосовувати силу для нав’язування свого світогляду. Якщо одного дня Тайвань зіштовхнеться з посиленням військового залякування з боку Китаю, ми також будемо шукати вашої допомоги, так само, як зараз ми допомагаємо Україні", - заявив заступник міністра закордонних справ Тайваню Рой Чун Лі.

Литва у 2021 році відкрила у Тавані Офіс свого представництва. У відповідь на це Китай у 2022 році скоротив дипломатичні відносини з Литвою і пригрозив закриттям китайського ринку для цієї країни.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG