Спеціальні потреби

БЮТ підтримав Коаліцію у подоланні вето


Останній день роботи українського парламенту перед канікулами виявився дуже напруженим. Попри попередні домовленості з Президентом Ющенком, Верховна Рада сьогодні подолала вето Президента на Закон “Про Кабінет Міністрів”, ухваливши перед тим декілька інших принципових законів. Антикризову коаліцію в цьому підтримав Блок Юлії Тимошенко.

Лише у четвер Віктор Ющенко наклав вето на Закон “Про Кабінет Міністрів”, поговоривши перед тим з Морозом та Януковичем про спільну роботу над новим проектом цього ж закону, як в п’ятницю зранку відповідний парламентський комітет виніс на розгляд парламенту пропозицію подолати вето президента і залишити його у редакції, розробленій урядом Януковича.

Доля вето була виіршена після того, як парламент 375 голосами погодився на пропозицію БЮТ спочатку винести на голосування закон про імперативний мандат депутатів місцевих рад та закон про опозицію. Ці закони дають певні гарантії БЮТ як щодо ролі у системі влади, так і гарантують збереження фракцій БЮТ у місцевих органах влади. Взамін тимошненківці практично одноголосно проголсоували разом з коаліцією за подолання вето на Закон “Про Кабінет Міністрів”.

Лідер “Нашої України” В’ячеслав Кириленко каже, що це означає повну узурпацію влади в країні:

“Закон “Про Кабінет Міністрів”, який щойно ухвалили, дає можливість уряду Януковича узурпувати владу. Тепер не потрібно президенту вносити кандидатуру прем’єра, міністра оборони, міністра закордонних справ, це все може зробити і без президента, всупереч закону, Антикризова коаліція. Але, шановні виборці і шановні колеги, нам прикро, що до Антикризової коаліції у питанні подолання вето сьогодні приєдналися і колеги з Блоку Юлії Тимошенко. Мені здається, що Антикризова коаліція поповнилася однією фракцією. Ми сумуємо з цього приводу.”

У відповідь на це Тимошенко заявляє – Закон потрібен для того, аби зрозуміти, хто за що в країні відповідає і припинити постійні паперові війни між Кабімном і секретаріатом, а нашоукраїнцям лідерка БЮТ нагадує про їхні переговори з регіоналами.

Юлія Тимошенко заявила: “Ми абсолютно свідомо зараз прибрали конфлікт між президентом, прем’єром, між секретаріатами, який руйнував державу. І ми вважаємо, що люди, які власне зруйнували першу помаранчеву команду, які зруйнували все, що тільки могли зруйнувати, які власноруч внесли прем’єр-міністра Януковича сьогодні ще чимось докоряють”.

Не вважає узурпацією влади новий Закон “Про Кабінет Міністрів” і спікер Олександр Мороз:

“Законодавче затвердження функції Кабінету Міністрів ніколи не може бути більшою узурпацією влади, аніж відсутність Закону “Про Кабінет Міністрів”, тому я переконаний, що це позитивний крок вперед”.

Голосування разом з БЮТ Мороз називає нормальними політичними домовленостями. Більше того, за його словами такі спільні голосування коаліції з Блоком Тимошенко можливі й надалі, зокрема у справі продовження конституційної реформи в частині збільшення повноважень органів місцевого самоврядування.

Спікер каже: “Питання голосів можливе при розгляді змін до Конституції, щодо посилення ролі місцевого самоврядування, щодо законів, які з цим пов’язані, про місцеве самоврядування, про бюджетну та податкову системи, оскільки в даному випадку йдеться не про переваги чи втрати тієї чи іншої політичної сили, а про створення базових для існування держави законів. Тому можлива єдність голосів. Я думаю, це може бути ситуативна більшість. Щодо розширення коаліції в такому складі, то я сумніваюся, що вона буде реалізована, навряд чи на це погодиться БЮТ”.

Які важелі впливу на Януковича залишаться у президента після вступу у силу нового Закону “Про Кабінет Міністрів” – предмет дискусій для юристів. Однак це вже будуть переважно теоретичні дискусії.

XS
SM
MD
LG