Спеціальні потреби

Конституційний Суд провів перше засідання


Конституційний Суд України після тривалої перерви нарешті зібрався на своє перше засідання. Він розглядає справу про правомірність заборони перегляду політреформи. Рішення очікують не раніше лютого. Наразі ж cуд відмовився залучати до процесу незалежних експертів і розпочав розгляд справи.

Чи може Конституційний Суд переглянути політреформу? Прихильники цієї реформи вважають, що ні. У серпні минулого року Верховна Рада прийняла закон, яким заборонила Конституційному Суду ревізувати зміни, що були внесені у Конституцію у розпал президентських виборів і на сьогоднішній день уже набрали чинності.

На противагу цьому, противники реформи переконані: Конституційний Суд має повне право перевірити її законність. Ще у жовтні минулого року 47 народних депутатів від фракції “Наша Україна” звернулися до Конституційного Суду з поданням, вимагаючи повернути головним тлумачам основного закону можливість переглядати внесені до нього зміни.

Отож на своє перше, після 15-місячної перерви, засідання Конституційний Суд виніс справу про самого себе. І оскільки мова йде про власні повноваження суддів, представники відповідача зажадали залучити незалежного експерта. Таке клопотання оголосив на початку засідання народний депутат від Партії регіонів Юрій Мірошниченко. Представник Президента України Володимир Шаповал назвав це спробою затягти процес, що Мірошниченко заперечив.

Після запеклих дебатів cуд відхилив клопотання про незалежну експертизу на підставі того, що уже володіє науковими висновками у цій справі усіх основних правничих інституцій. Ухвалу, за яку проголосували 10 із 18 суддів, оприлюднив голова суду Іван Домбровський:

“Конституційний Суд України ухвалив: відмовити у задоволенні клопотання про призначення експертизи та залучення експерта у справі за конституційним поданням 47 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України конституційності Закону України про внесення зміни до розділу 4-го, прикінцеві та перехідні положення Закону України про Конституційний Суд України”.

Відтак суд приступив до розгляду справи та почав заслуховувати аргументи сторін. Коли слід очікувати рішення – наразі невідомо. На розгляд конституційного подання закон відводить 1 місяць.

Прогнози стосовно того, яким буде це рішення, також неоднозначні. Деякі експерти кажуть, що результат відомий наперед: адже дивно було б, якби Конституційний Суд погодився обмежити власні повноваження. Інші – зокрема один із авторів подання нашоукраїнець Михайло Поживанов – розчаровані розбіжністю думок серед конституційних суддів, що вже проявилася під час голосування за залучення незалежного експерта:

Михайло Поживанов: “Сьогодні суд розколовся 50 на 50. Це погано, бо так ми можемо чекати цих висновків ще багато років”.

За час, поки Конституційний Суд не працював, до нього нагромадилось багато запитань. Окрім заборони перегляду політреформи, своєї черги чекають такі невідкладні справи, як власне політреформа, яка обмежила повноваження Президента України, Закон “Про Кабінет Міністрів”, який скоротив їх ще більше, або, наприклад, справа звільненого урядом, але залишеного президентом міністра закордонних справ Тарасюка. Очікується, що саме Конституційний Суд в усіх цих питаннях має оголосити свій остаточний і такий, що не підлягає оскарженню, вердикт.

XS
SM
MD
LG