Спеціальні потреби

Зловживання антибіотиками сприяє мутації вірусів


Пеніцилін та Еритроміцин є прикладами антибіотиків, які колись вважали чудодійною паличкою проти багатьох інфекцій. Сьогодні ці та інші антибіотики виявляються менш ефективними через те, що бактерії, які вражають організм людини, стали більш стійкими.

Бельгійські науковці провели дослідження, яке довело прямий зв’язок між мутацією вірусів та прийманням антибіотиків. У дослідженні добровольцям із добрим загальним станом здоров’я давали два різних види антибіотиків.

Лише після одного курсу лікування, у ротовій порожнині учасників досліджень було знайдено вірус, стійкіший до тих ліків, які вони приймали. У деяких випадках, вірус залишався в організмі людини понад шість місяців після експерименту. Інші дослідження вказують, що зловживання антибіотиками призводить до зменшення їх ефективності.

Вірус, який виживає, проходить мутацію та стає стійким до ліків, що приймав хворий. Крім того, лікарі, які приписують антибіотики направо і наліво, також не покращують ситуації. Інше дослідження вказує, що лікарні спроможні найкраще розв’язати цю проблему, оскільки там здійснюється жорсткіший контроль за використанням антибіотиків.

Лікарі часто призначають пацієнтам курс антибіотиків перед чи під час операції для запобігання розвитку інфекційного захворювання. Вони також приписують певні види антибіотиків, коли результати аналізів вказують на те, з якою саме інфекцією має справу лікар. Іноді ж медики приписують антибіотики без попередніх аналізів. Ось у цьому і полягає проблема.

Нові стійкі різновиди бактерій можуть призвести до зростання смертності від інфекційних хвороб та збільшити перелік ускладнень від них. Бельгійські науковці кажуть, що їх висновки мають стати суворим попередженням для лікарів – зловживання антибіотиками матиме серйозні негативні наслідки не лише для їх пацієнтів, але і решти населення планети.

XS
SM
MD
LG