Спеціальні потреби

Актуально

Тимошенко просить США глибше розуміти Україну

У Білому домі відбулася зустріч Юлії Тимошенко з віце-президентом Ричардом Чейні. На думку оглядачiв, такий високий рівень зустрічей означає, що у Вашингтоні продовжують розглядати Україну як стратегічного партнера. Юлію Тимошенко фактично приймають на рівні прем'єр-міністрів, розглядаючи її важливою полiтичною фiгурою в Україні.

Експерти кажуть, що Вашингтон став бiльш зрiлим, і якщо раніше американський істеблішмент вів подібні розмови з одним лідером країни, то враховуючи український політичний плюралізм, зараз готовий зустрічатись на рівних, окрім з президентом, також з прем'єр-міністром та лідером опозиції. І Юлія Тимошенко, як виглядає, виправдовує очікування американців.

Головний месидж, з яким Тимошенко звертається до американців, можна пiдсумувати такими словами – не ставте хреста на Україні. Не промовивши жодного кривого слова у бік Президента Віктора Ющенка, вона різко критикує діяльність уряду Віктора Януковича, таким чином практично нівелюючи враження, яке намагався залишити після себе лише місяць тому у Вашингтоні український прем'єр. Принаймні під час публічного виступу у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень США вона, на думку оглядачів, виглядадала набагато виграшніше.

Лідерка опозиції заявила: “Не зважаючи на те, що ми сьогодні з вами говорили про складнощі, протистояння та можливі дострокові вибори, якщо буде потрібно, я хочу, щоб ви знали: те, що відбулось в Україні під час помаранчевої революції має незворотній характер. І навіть, якщо стане слабкою опозиція і посилиться ця влада, в Україні є народ, сила якого просто колосальна. Є народ, який усвідомлює сьогодні, де мусить бути Україна і як їй розвиватися. Навіть, якщо ми зробимо декілька кроків назад, ми потім зробимо сотню кроків вперед, цей процес зупинити не можливо.

І тому я хочу лише одного – розумійте нас глибше, не списуйте нас на слово розчарування, воно абсолютно не притаманне і не придатне для України. Не втрачайте часу, якщо у цьому залі є бізнесмени, починайте свій бізнес в Україні, тому що буквально через декілька кроків і ви побачите, що Україна не просто партнер, а сильний партнер. І жодні реванші не зіпсують переможний шлях України”.

Серед тих, хто дуже позитивно вiдгукнувся на виступ Юлії Тимошенко, був голова впливової дiаспорської органiзацiї – Українсько-американської координаційної ради Ігор Ґавдяк:

“Дуже позитивні враження. Особливо, коли порівняти її з недавнім виступом у Вашингтоні Прем'єр-міністра України Віктора Януковича, – це цілком інша презентація. Вона чітко дуже розповіла про сьогоднішні проблеми, про можливі наслідки і яким курсом повинні йти націонал-демократичні сили України.

Я думаю, що ця людина вірить у себе, вірить у свою політику, і тому я розумію, чому вона має таку велику підтримку в Україні. Погоджуються з її думкою, чи ні, я думаю, Тимошенко – дуже рішуча позитивна сила для майбутнього в Україні”.

Навіть один із найбільших критиків Юлії Тимошенко у Вашингтоні за часів її урядування Андерс Аслунд каже, що Юлія Тимошенко добре приготувалась і знала, що хоче почути американська аудиторія:

“Її виступ був дуже вдалий. Тимошенко продумала, перед ким виступає, порушила всi питання, у яких зацікавлені американці, і вона давала правильнi відповіді.

Що я критикував, стосувалося конкретно її економічної політики, коли вона була при владі. Я думаю, коли Тимошенко була прем'єр-міністром, вона занадто фокусувала увагу на парламентських виборах і в не дуже позитивному напрямку”.

Якщо ж торкатись практичного втілення заяв та обіцянок представників української політичної еліти, що прибувають до Вашингтону, то голова виконавчого комiтету Американсько-української бізнес-ради Морган Вільямс каже, що для інвесторiв принципово важливо, щоб в Україні була політична стабільність і прозорий бізнес-клімат, а хто їх запровадить не має такого великого значення.

Морган Вільямс, Американсько-українська бізнес-рада: “Бізнес-спільнота, звiсно, дуже стурбована тим, що відбувається в Україні, бо її представники хотiли б бачити дiї з боку уряду для покращення бізнес-клімату. I є велика кількість законів та правил, які необхідно вдосконалити, щоб створити спиятливiшi для бiзнесу умови.

Тому ми зацікавлені у будь-кому, хто готовий підтримати і покращити бізнес-клімат. І тут суть не у політичній вазі тієї чи іншої політичної сили, а у тому, щоб вони працювали разом. Бо коли у них багато політичних конфліктів, вони не працюють над вирішенням важливих питань. Ми хочемо, щоб вони рухались вперед у питаннях СОТ, ухвалили новий господарський кодекс, зупинили обмеження на експорт зерна, зменшили податки.

Тимошенко не сказала багато про ці проблеми, але ми дуже зацікавлені у тому, щоб пізнати краще її і її програму щодо полiпшення бізнес-клімату і маємо надію, що вона скаже про це більше пiд час наступних зустрічей у Вашингтоні”.

Всі новини дня

Пентагон надсилає Україні нову партію гаубиць М777

Буксировані 155-мм гаубиці M777, Каліфорнія, 22 квітня 2022 року. U.S. Marine Corps/Cpl. Austin Fraley/Handout via REUTERS.

Пентагон США повідомив про підготовку нової поставки гаубиць М777 для України.

"Морські піхотинці Корпусу морської піхоти США готують буксировані 155-мм гаубиці M777 до відправлення разом з іншими засобами забезпечення та боєприпасами в рамках безпекової допомоги США Україні", - йдеться в дописі Міністерства обороні США у соцмережах.

Командування Збройних сил України подякувало Пентагону. "ЗСУ вдячні за підтримку та допомогу США", - йдеться в соцмедійному дописі.

В Пентагоні відзначили ефективність цього виду зброї для України.

"Ми переконані, що гаубиці ... мають вплив, особливо в Харкові. Чи це єдина причина? Я б так далеко на заходив, але на наше переконання, ці системи, і не лише від США, але і від інших країн, однозначно допомагають їм отримати ініціативу і повернути частину території", - заявив посадовець Пентагону під час брифінгу для преси в понеділок.

Він відзначив, що українці проводять контрнаступи на Донбасі а також відсувають російські війська на схід і північ від Харкова.

Під час розмови цього тижня міністр оборони Україні Олексій Резніков заявив очільнику Пентагону Ллойду Остіну, що 74 артилерійські системи, які США надали Україні, використовуються для бойових дій на передовій, йдеться в повідомленні Пентагону.

Сенат США затвердив кандидатуру Бріджит Брінк на посаду посла США в Україні

Бріджит Брінк під час слухань в Комітеті Сенату з Міжнародних відносин, 10 травня 2022 року. (Photo by SAUL LOEB / AFP)

Сенат США одноголосно підтримав кандидатуру Бріджит Брінк на посаду посла США в Україні. Голосування відбулось в середу після того, як її кандидатуру підтримав комітет Сенату США з міжнародних відносин.

Посада посла США в Україні була вакантною з 2019 року, коли тогочасний президент США Дональд Трамп відкликав з Києва Марі Йованович.

Брінкс, яка володіє російською і вивчала словацьку, сербську, грузинську та французьку мови, перед затвердженням на посаду посла в Україні служила послом США у Словаччині. Раніше вона відповідала в Держдепі за питання Східної Європи та Кавказу.

Як повідомляв Голос Америки, в той же день 18 травня, Посольство США в Україні офіційно відновило свою роботу у приміщенні в Києві, піднявши над комплексом американський прапор.

«Здійснюючи цей важливий крок, ми запровадили додаткові заходи для підвищення безпеки наших колег, які повертаються до Києва, і посилили наші заходи безпеки та протоколи. Ми прагнемо протистояти майбутнім викликам. Війна триває. Російські війська щодня завдають смерті та руйнувань на українській землі. Мільйони українців вимушені виїхати зі своїх домівок і сумують за втратою своїх близьких. Цілеспрямовано ми підтверджуємо нашу відданість народу та уряду України та з нетерпінням чекаємо виконання нашої місії від Посольства США в Києві», - йдеться в офіційній заяві від імені Держсекретаря США Ентоні Блінкена.

В статті використано інформацію AFP, Reuters

План відмови ЄС від російських енергоносіїв через війну і не лише

Європейська комісія, виконавчий орган Європейського Союзу, оприлюднила подробиці плану, який має допомогти позбутися залежності від викопних джерел енергії, які європейці значною мірою досі купують в Росії.

План REPowerEU названий «відповіддю на труднощі і перебої на світовому енергетичному ринку, спричинені вторгненням Росії в Україну».

«Є дві нагальні причини для трансформації енергетичної системи Європи: припинення залежності ЄС від російського викопного палива, яке використовується у якості економічної і політичної зброї та коштує європейським платникам податків майже €100 мільярдів на рік, а також - подолання кліматичної кризи», - проголошує Єврокомісія.

Досі Росія забезпечує понад 40% газового імпорту у ЄС (залежність окремих країн сягає навіть 80%) і приблизно 27% нафти, а також значних обсягів вугілля.

Схвалений у квітні 5-тий пакет санкції ЄС передбачає ембарго на російське вугілля, що має почати діяти від середини серпня.

Ембарго на російське вугілля також запровадили США та Велика Британія.

Тим часом проголошені наміри ЄС відмовитися від російської нафти досі не затверджені через заперечення деяких країн, зокрема Угорщини, яка дуже залежить від нафти з Росії, що надходить трубопроводами.

Заклики до європейських санкцій щодо російського газу наразі залишаються недосяжними, бо рівень залежності Європи від газопостачань з Росії ще вищий, і найбільша країна ЄС - Німеччина залишається найбільшим споживачем російського газу.

Але до 2030 року ЄС планує відмовитися від енергії з Росії повністю.

План REPowerEU зосереджується на трьох головних напрямках:

1. Енергозбереження. Єврокомісія називає енергозбереження «найшвидшим і найдешевшим способом подолання енергетичної кризи та зменшення витрат на енергію».

Пропозиції зокрема передбачають, щоб уряди запровадили фіскальні заохочення енергозбереження «такі як зменшення рівнів ПДВ на енергоефективні системи опалення, на термоізоляцію будинків та пристроїв і устаткування».

2.Диверсифікація енергопостачань. ЄС пропонує такі кроки як колективна закупівля природного газу (зокрема імпорт зрідженого газу) водню тощо, а також підтримку сусідів ЄС.

«Ми далі працюватимемо разом з Україною, щоб гарантувати постачання та функціонування енергетичного сектору, водночас, прокладаючи шлях до майбутньої торгівлі електричним струмом та відновлювальним воднем, а також відбудовуватимемо енергетичну систему (України)», - сказано в роз’ясненнях плану.

3. Пришвидшений перехід на відновлювані джерела. Єврокомісія наполягає, що «пришвидшення і збільшення частки відновлюваної енергії в генеруванні, промисловості, будівництві й транспорті підштовхне зелену трансформацію і в майбутньому знизить ціни».

Планувальники сподіваються, до 2030 року досягти цілі - 40%-45% енергії з відновлюваних джерел.

У планах зокрема згадано використання сонячної і геотермальної енергії, а також «відновлюваного водню».

Дивіться також:

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Делегація українських політиків та представників громадянського супільства перебуває у Вашингтоні. Головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва – про допомогу США у боротьбі за права кримсько-татарського народу, та притягнення росіян до відповідальності за воєнні злочини.

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

У Варшаві почав роботу перший міжнародний офіс проекту «Дія. бізнес», покликаний допомогти українцям, які прибули до Польщі через війну Росії в Україні, започаткувати власну справу. Розмова із міністром цифрової трансформації України Михайло Федеровим.

Більше

XS
SM
MD
LG