Спеціальні потреби

Актуально

Тимошенко просить США глибше розуміти Україну

У Білому домі відбулася зустріч Юлії Тимошенко з віце-президентом Ричардом Чейні. На думку оглядачiв, такий високий рівень зустрічей означає, що у Вашингтоні продовжують розглядати Україну як стратегічного партнера. Юлію Тимошенко фактично приймають на рівні прем'єр-міністрів, розглядаючи її важливою полiтичною фiгурою в Україні.

Експерти кажуть, що Вашингтон став бiльш зрiлим, і якщо раніше американський істеблішмент вів подібні розмови з одним лідером країни, то враховуючи український політичний плюралізм, зараз готовий зустрічатись на рівних, окрім з президентом, також з прем'єр-міністром та лідером опозиції. І Юлія Тимошенко, як виглядає, виправдовує очікування американців.

Головний месидж, з яким Тимошенко звертається до американців, можна пiдсумувати такими словами – не ставте хреста на Україні. Не промовивши жодного кривого слова у бік Президента Віктора Ющенка, вона різко критикує діяльність уряду Віктора Януковича, таким чином практично нівелюючи враження, яке намагався залишити після себе лише місяць тому у Вашингтоні український прем'єр. Принаймні під час публічного виступу у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень США вона, на думку оглядачів, виглядадала набагато виграшніше.

Лідерка опозиції заявила: “Не зважаючи на те, що ми сьогодні з вами говорили про складнощі, протистояння та можливі дострокові вибори, якщо буде потрібно, я хочу, щоб ви знали: те, що відбулось в Україні під час помаранчевої революції має незворотній характер. І навіть, якщо стане слабкою опозиція і посилиться ця влада, в Україні є народ, сила якого просто колосальна. Є народ, який усвідомлює сьогодні, де мусить бути Україна і як їй розвиватися. Навіть, якщо ми зробимо декілька кроків назад, ми потім зробимо сотню кроків вперед, цей процес зупинити не можливо.

І тому я хочу лише одного – розумійте нас глибше, не списуйте нас на слово розчарування, воно абсолютно не притаманне і не придатне для України. Не втрачайте часу, якщо у цьому залі є бізнесмени, починайте свій бізнес в Україні, тому що буквально через декілька кроків і ви побачите, що Україна не просто партнер, а сильний партнер. І жодні реванші не зіпсують переможний шлях України”.

Серед тих, хто дуже позитивно вiдгукнувся на виступ Юлії Тимошенко, був голова впливової дiаспорської органiзацiї – Українсько-американської координаційної ради Ігор Ґавдяк:

“Дуже позитивні враження. Особливо, коли порівняти її з недавнім виступом у Вашингтоні Прем'єр-міністра України Віктора Януковича, – це цілком інша презентація. Вона чітко дуже розповіла про сьогоднішні проблеми, про можливі наслідки і яким курсом повинні йти націонал-демократичні сили України.

Я думаю, що ця людина вірить у себе, вірить у свою політику, і тому я розумію, чому вона має таку велику підтримку в Україні. Погоджуються з її думкою, чи ні, я думаю, Тимошенко – дуже рішуча позитивна сила для майбутнього в Україні”.

Навіть один із найбільших критиків Юлії Тимошенко у Вашингтоні за часів її урядування Андерс Аслунд каже, що Юлія Тимошенко добре приготувалась і знала, що хоче почути американська аудиторія:

“Її виступ був дуже вдалий. Тимошенко продумала, перед ким виступає, порушила всi питання, у яких зацікавлені американці, і вона давала правильнi відповіді.

Що я критикував, стосувалося конкретно її економічної політики, коли вона була при владі. Я думаю, коли Тимошенко була прем'єр-міністром, вона занадто фокусувала увагу на парламентських виборах і в не дуже позитивному напрямку”.

Якщо ж торкатись практичного втілення заяв та обіцянок представників української політичної еліти, що прибувають до Вашингтону, то голова виконавчого комiтету Американсько-української бізнес-ради Морган Вільямс каже, що для інвесторiв принципово важливо, щоб в Україні була політична стабільність і прозорий бізнес-клімат, а хто їх запровадить не має такого великого значення.

Морган Вільямс, Американсько-українська бізнес-рада: “Бізнес-спільнота, звiсно, дуже стурбована тим, що відбувається в Україні, бо її представники хотiли б бачити дiї з боку уряду для покращення бізнес-клімату. I є велика кількість законів та правил, які необхідно вдосконалити, щоб створити спиятливiшi для бiзнесу умови.

Тому ми зацікавлені у будь-кому, хто готовий підтримати і покращити бізнес-клімат. І тут суть не у політичній вазі тієї чи іншої політичної сили, а у тому, щоб вони працювали разом. Бо коли у них багато політичних конфліктів, вони не працюють над вирішенням важливих питань. Ми хочемо, щоб вони рухались вперед у питаннях СОТ, ухвалили новий господарський кодекс, зупинили обмеження на експорт зерна, зменшили податки.

Тимошенко не сказала багато про ці проблеми, але ми дуже зацікавлені у тому, щоб пізнати краще її і її програму щодо полiпшення бізнес-клімату і маємо надію, що вона скаже про це більше пiд час наступних зустрічей у Вашингтоні”.

Всі новини дня

Європа ввела заборону на російський дизель

У неділю Європа ввела заборону на російське дизельне паливо та інші нафтопродукти у намаганнях скоротити енергетичну залежність від Москви та доходи Кремля від викопного палива через вторгнення в Україну, повідомляє агентство AP.

Раніше країни "Групи семи" погодились обмежити ціну на дизельне паливо з Росії, щоб дозволити російському дизельному паливу продовжувати надходити до таких країн, як Китай та Індія, і таким чином уникнути раптового зростання цін, яке зашкодить споживачам у всьому світі, одночасно зменшуючи прибутки, що фінансують бюджет і війну Москви.

Ціни на дизельне пальне зросли через відновлення попиту після пандемії COVID-19 та обмеження нафтопереробних потужностей, що спричинило інфляцію інших товарів у всьому світі.

Наразі, як повідомляє AP, 27 країн Європейського Союзу шукають нові поставки дизельного палива зі США, Близького Сходу та Індії, щоб замінити поставки з Росії, яка свого часу забезпечувала 10% загальних потреб Європи в дизельному паливі.

Обмеження ціни в 100 доларів за барель на дизельне пальне, авіаційне паливо та бензин має бути забезпечено шляхом заборони страховим службам і транспортним службам перевозити дизельне пальне з вищою ціною. Більшість цих страхових та транспортних компаній знаходяться в західних країнах.

Це слідує за обмеженням на російську сиру нафту, встановлене у 60 доларів за барель, яке набуло чинності в грудні.

Заборона передбачає 55-денний пільговий період для дизельного палива, завантаженого в танкери до неділі, щоб уникнути нестабільності на ринках. Офіційні особи Європейського Союзу кажуть, що імпортери мали час пристосуватися після оголошення про заборону в червні.

Тільки в грудні, повідомляє AP Росія заробила понад 2 мільярди доларів від продажу дизельного палива в Європу, оскільки імпортери, схоже, запасалися додатковими закупівлями перед вступом в дію заборони.

Європа вже заборонила російське вугілля та більшість сирої нафти, тоді як Москва припинила більшість поставок природного газу.

В матеріалі використані джерела AP

Українському студенту у США під час баскетбольної гри кричали "Росія". Команда-суперник попросила вибачень

Киянин Макс Шульга (справа) під час гри команд Utah State Aggies проти Colorado State Rams. 4 лютого 2023. Фото: Isaiah J. Downing-USA TODAY Sports/Reuters

Університетська баскетбольна команда Colorado State Rams принесла вибачення за те, що її вболівальники скандували "Росія" на адресу українця з команди-супротивника Utah State Aggies Максу Шульзі.

Вигуки лунали від "невеликої групи осіб" з трибун й вони були чутні в телевізійній трансляції гри на калані CBS, коли Шульга виходив на лінію штрафного кидка в другій половині матчу. Зрештою команда, в якій грає українець, перемогла 88 проти 79, зокрема, завдяки успішному кидку Шульги на останніх секундах.

"Від імені команди університету Colorado State ми приносимо вибачення студенту-спортсмену та команді університету Utah State, - йдеться в серії твітів. - Це є порушенням нашої непохитної віри в Політику спортивної порядності Маунтін-Вест (ліги західних американських штатів - ред.) і принципів спільноти університету".

Там додали: "Кожен учасник, студент і вболівальник повинні почувати себе бажаними на наших майданчиках, і те, що таке сталося, неприпустимо в університеті штату Колорадо".

Тренер Rams Ніко Медвед також написав вибачення у Twitter: "Я дуже поважаю (команду університету штату Юта) і Макса Шульгу. У нас чудові фанати та студенти, але це неприпустимо! Мої щирі вибачення".

Сім'я Шульги живе у Києві, сам хлопець вчився у школі в Іспанії.

Папа Римський заявив про готовність зустрітися з Зеленським та Путіним

Папа Римський Франциск

Папа Римський Франциск запевнив, що він готовий провести зустріч із президентом України Володимиром Зеленським та російським лідером Володимиром Путіним, пише Rai News.

«Я відкритий для зустрічі з обома президентами – Україною та Росією», – заявив понтифік під час пресконференції.

Він також додав, що досі не відвідав Київ, оскільки зараз ще немає можливості приїхати до Москви. Але Папа зазначив, що просить про діалог.

Папа Римський Франциск 9 січня у щорічній промові перед акредитованими у Ватикані дипломатами заявив, що війни, подібні до війни в Україні, де цивільні території піддаються безладному знищенню, «є злочином проти Бога та людства».

Раніше у різдвяній промові 25 грудня папа Римський Франциск згадав про «українців, які переживають це Різдво в темряві, холоді, далеко від своїх домівок через знищення, спричинені десятьма місяцями війни».

Як у США виготовляють артилерійські снаряди для України - репортаж NYT

Український військовик використовує американський зенітно-ракетний комплекс Stinger на Миколаївщині, 11 серпня 2022. REUTERS/Anna Kudriavtseva

Щодня у США виробляють понад 460 артилерійських снарядів, більшість з яких іде в Україну. Журналісти газети The New York Times отримали дозвіл від Пентагону відвідати заводи Міноборони США із виготовлення боєприпасів: у Скрентоні, штат Пенсильванія, виготовляють корпуси, а в Міддлтауні, штат Айова, - наповнюють їх вибуховою речовиною і пакують для відправлення.

Фабрика у Скрентоні почала виготовляти корпуси до боєприпасів іще у 1950-х роках під час Корейської війни. Там 10-метрові сталеві балки розрізають, нагрівають до понад 1000 градусів за Цельсієм і завдяки роботизованій техніці переплавляють на заготовку. "По 40 снарядів за один раз упаковують у лотки, які подають у довгу піч для чотиригодинного процесу термічної обробки, завдяки якому сталь розбивається на дрібні смертоносні шматки, коли снаряд вибухає", - йдеться у статті.

Після охолодження, токарського верстата й фарбування у Скрентоні снаряди відправляють до Айови, де "порожні болванки перетворюються на зброю". Там боєприпаси наповнюють вибуховою речовиною IMX-101 - знімати в одному з приміщень заборонено, адже будь-яка електроніка через її статичну електрику може спричинити детонацію вибухових речовин у повітрі.

Після того "рентгенівські промені виявляють будь-які порожнечі всередині снарядів, які можуть перешкоджати їхнім бойовим характеристикам. Це одна з останніх перевірок якості зброї".

Виготовлення цих снарядів на обох заводах забирає кілька тижнів, йдеться у репортажі.

Журналісти видання описують ретельний процес перевірок на багатьох етапах, після чого снаряди випробують. "Палети з 24 снарядів забирають краном і переміщуються в сусіднє приміщення, де на них чекають вагони на двох залізничних коліях. Частина снарядів буде відправлена в Юму, штат Аризона, де їх оснастять детонаторами та випробують на гаубицях. Якщо вони пройдуть тест, решта партії у десятки тисяч снарядів, виготовлених того місяця, будуть схвалені для використання та сертифіковані для бойових дій. Більшість поїде в Україну".

NYT пише, що Пентагон планує наростити виробництво на цих потужностях до 90 тисяч на місяць за два роки.

Нагадаємо, 3 лютого адміністрація президента Джо Байдена оголосила про додаткову безпекову допомогу Україні на загальну суму майже 2.2 мільярда доларів. Оголошений пакет включає критично важливі засоби протиповітряної оборони, броньовані машини піхоти та інше обладнання, включно з протитанковими ракетами Javelin, артилерійськими боєприпасами, звичайними ракетами та ракетами великої дальності для наданих раніше HIMARS.

США попередили Туреччину про неприпустимість обходу санкцій проти Росії

Міністерство фінансів США

Сполучені Штати застерегли Туреччину від експорту до Росії хімікатів, мікрочіпів та інших продуктів, які можуть бути використані під час війни Москви в Україні, в обхід західних санкцій, повідомляє агентство Reuters.

Браян Нельсон, посадовець Міністерства фінансів США, який займається санкціями, зустрівся з турецькими посадовцями та приватним сектором в четвер і п’ятницю, щоб закликати до більшої співпраці в припиненні потоку таких товарів. Під час зустрічей в Анкарі та Стамбулі Нельсон та представники делегації підкреслили, що до Росії здійснюється експорт у десятки мільйонів доларів, що викликає занепокоєння, сказав чиновник на умовах анонімності.

«Немає нічого дивного в тому, що Росія активно прагне використовувати історичні економічні зв’язки, які вона має з Туреччиною», - сказав посадовець і додав, що питання в тому, якою буде відповідь Туреччини.

Анкара принципово виступає проти широких санкцій проти Росії, але каже, що Туреччина не буде їх обходити, закликаючи Захід надати будь-які докази порушення обмежень.

Посилаючись на дані російської митниці, агентство Reuters у грудні повідомило, що за сім місяців до 31 жовтня 2022 року до Росії надійшли комп’ютерні та інші електронні компоненти щонайменше на 2,6 мільярдів доларів. З них товари на суму 777 мільйонів доларів були виготовлені західними фірмами, чиї мікросхеми були знайдені в російських системах озброєння.

Поїздка Нельсона, заступника міністра фінансів з питань тероризму та фінансової розвідки, є останнім візитом високопосадовців США до Туреччини, які прагнуть посилити тиск на Анкару, щоб забезпечити дотримання обмежень США на Росію.

Під час переговорів з турецькими фірмами цього тижня Нельсон зазначив, що Росія може ухилятися від західного контролю для імпорту пластмас, гуми та напівпровідників, які містяться в експортованих товарах і використовуються військовими.

Браян Нельсон також відвідав Об’єднані Арабські Емірати та Оман, щоб підтвердити, що Вашингтон продовжуватиме застосування запроваджених ними санкцій, повідомило минулого тижня Міністерство фінансів США.

Більше

XS
SM
MD
LG