Спеціальні потреби

В Одесі акції на підтримку статусу російської мови


В Одесі розпочалася акція під гучною назвою “Я розмовляю російською”. Її організаторами виступили проросійська організація “Єдіноє отєчєство” та група депутатів Одеської міськради. Як стало відомо, до 21 березня 150 волонтерів збиратимуть підписи серед мешканців міста з вимогою до депутатів Одеської міськради визнати російську мову в Одесі регіональною.

На проведеній 12 березня прес-конференції скандально відомий лідер організації “Единое отечество” Валерій Кауров повідомив, що у різних районах Одеси встановлені 15 наметів у яких триває збір підписів на підтримку російської мови. Організаторів акції дратує, що вже кілька зроблених у сесійній залі міськради спроб змінити статус російської мови, були невдалими. Безрезультатними були і неодноразові пікети з подібними гаслами.

Депутати неодноразово пояснювали відмову від схвалення рішення про надання російській мові статусу регіональної тим, що її неодмінно скасує суд. До того ж, раніше в Одесі вже двічі голосували за надання особливого статусу російській мові. Отож, немає підстав робити це ще раз. Але, проросійські активісти Одеси не відступають. Вони вимагають нового – вже третього за рахунком голосування щодо мовного питання.

Перший день акції “Я розмовляю російською” вдалим не назвеш. Намет для збирання підписів був розміщений лише на Привокзальній площі Одеси. У інших районах обмежилися триманням прапорів та поширенням агітпродукції. На Думській площі міста агітбригада “Единого отечества” пропрацювала дві години, але на більше часу забракло оптимізму.

Депутат Одеської міськради Наталія Чайчук переконана, що невдале проведення акції “Единого отечества” свідчить лише про те, що жодних підстав для занепокоєння становищем російської мови в місті немає:

“Вони намагаються прорватися у відчинені ворота. Де в Одесі немає російської мови? У школах – є, у ЗМІ – є... Чого вони домагаються? Лише зробити PR собі особисто. За моїми підрахунками, вже сьомий раз питання про російську мову подають у Одеську міську раду. У міськраді сьогодні працюють досить виважені люди, які кожен раз голосують за те, що ми цих питань розглядати не будемо.

Тим часом, лідер “Единого отечества” Валерій Кауров обіцяє зібрати десятки тисяч підписів одеситів на підтримку російської мови і провести багатолюдний пікет міськради під час найближчої сесії з вимогами таки проголосувати за регіональний мовний статус.

Настрої звичайних одеситів теж розділилися. Від схвалення акції, до її нерозуміння та відвертого заперечення:

- “Історичні передумови дають нам впевненість у тому, що в Україні та Одесі зокрема не буде жодних перешкод для вільного використання російської, чи будь-якої іншої мови. У Конституції написано, що кожна людина має право розмовляти тією мовою, якою вона вважає за потрібне. Але, державною мовою залишається і буде залишатися, на мою думку, українська мова. Це правильно”.

- “Я думаю, що ця акція більше спрямована на привернення уваги до самих організаторів акції. Як показує практика, окремі міські ради вже приймали подібні рішення, це все опротестовувала прокуратура і суд їх скасовував. Немає сенсу повторювати дії, які ні до чого не призводять”.

- “Все життя ми жили дружньо і не розбиралися українець це, татарин, чи ще хтось інший. Ви подивіться, майже половина одеситів розмовляє російською мовою. Я вважаю, що це необхідно. І слід вимагати, незважаючи на те, чого бажає Ющенко”.

Стало відомо, що організатори акції “Я розмовляю російською” також вимагатимуть від Одеської міськради ухвалення рішення про недопущення реабілітації вояків ОУН УПА на території міста. Вони сподіваються, що одеський приклад наслідуватимуть й інші регіони України.

XS
SM
MD
LG