Спеціальні потреби

Китай модернізуватиме свої збройні сили


Китай повідомив про намір значно збільшити цього року витрати на модернізацію своїх збройних сил. Це рішення викликало занепокоєння Сполучених Штатів. Американські високопосадовці наполягають на тому, щоб Пекін пояснив причини рішення – зміцнити свою бойову спроможність.

Від часу свого сформування, народно-визвольна армія Китаю неодноразово демонструвала свою спроможність перемагати у війнах, де застосовувалася тактика виснажування ворога.

З усього видно, що нині Пекін повний рішучості не пасти більше задніх у рівні наступальної спроможності своїх сил. Тому витрати Китаю за останнє десятиріччя на розбудову збройних сил значно зросли. Пекін повідомив, про збільшення свого оборонного бюджету на понад 17%. Нині сума сягатиме майже 45 мільярдів доларів. Відкриваючи п’ятого березня чергову сесію китайського парламенту, прем’єр Вень Цзябао пояснив, що збільшення фондів покликане прискорити перехід збройних сил Китаю на новий технологічний рівень.

Через кілька днів після цієї заяви, міністр оборони США Роберт Ґейтс висловив занепокоєння з приводу, за його словами, недостатньої відкритості Китаю стосовно його військових витрат і планів:

"Гадаю, що Китаєві не завадило б продемонструвати більшу прозорість зі свого боку, як у тому, що саме він робить, так і у тому, яка в нього стратегія, з якою метою модернізує він свої сили. Продемонструвати більшу відкритість стосовно своїх намірів".

Американські посадовці нарікають, що Китай відмовляється ділитися інформацією про те, як працює його механізм прийняття військових рішень. Міністерство оборони США каже, що принаймні 710 балістичних ракет близького радіусу дії Китай спрямував на Тайвань, який Пекін вважає своєю територією. Китай не подає ані конкретної кількості бойових ракет у своєму арсеналі, ані деталей свого оборонного бюджету.

За підрахунками Пентагону, офіційний кошторис китайських збройних сил удвічі, а може й утричі менший від реальних витрат на військові цілі. Китайські посадовці фігурують тим, що оборонний бюджет їхньої країни – це крапля в морі порівняно з витатами США на утримання своїх збройних сил. Розмір поданого Адміністрацією Буша на розгляд Конгресу оборонного кошторису на 2008-й рік сягає 700 мільярдів доларів.

Так чи інакше, але Китай продовжує імпортувати збройні системи, здебільшого, російського виробництва. Однак американський експерт китайсбкоо походження Хуан Цзін каже, що Пекін зосереджує свої зусилля на розробці власних озброєнь.

Лідери Китаю твердять, що збройні сили їхньої країни виконують виключно оборонну функцію. Своєю чергою офіційні представники США наполягають на поширенні контактів між військовими обох країн. Бо це, – кажуть вони, – допомагатиме уникати можливих непорозумінь у регіоні.

XS
SM
MD
LG