Спеціальні потреби

Актуально

На заплановані акції в Київ з’їжджаються із регіонів

Ситуація у Києві залишається напруженою. Після заяви Президента про можливий розпуск Верховної Ради, до Києва з’їжджаються прихильники як влади, так і опозиції. Про останні події у Києві Ігор Гулявий розмовляв із київською кореспонденткою Вікторією Сюмар.

ІГ: Лідери опозиції вже побували у Секретаріаті Президента. Чи вже відомо, про що вони домовилися з Ющенком?

ВС: Конкретного результату ще немає. Лідери опозиції, зокрема Юлія Тимошенко, В’ячеслав Кириленко та Юрій Луценко, які сьогодні виступали одним опозиційним фронтом, вийшли від президента, випромінюючи оптимізм і сподівючись, що Ющенко таки підпише указ. Водночас вони закликали людей прийти на Майдан у суботу, аби ще раз звернутися до президента із проханням про розпуск парламенту.

Рішення фактично ще немає, оскільки у Секретаріаті самого президента не було. За останньою інформацією, в цей час він був на зустрічі із Прем’єром Януковичем, під час якої йшлося про пакет законопроектів, який може стати певним компромісом у цьому питанні і запобігне розпуску парламенту. Президентська сторона вимагає внесення негайних змін до Закону про Кабмін, ухвалення закону про президента та опозицію, тобто тих документів, які б могли урівноважити роботу влади в Україні.

ІГ: Вікторіє, як завершився Форум національної єдності, який організувала Партія регіонів?

ВС: Мітингувальники передали свою ухвалу президенту, зазначивши, що вони там написали теплі звернення на його адресу, разом із сподіваннями на те, що Віктор Ющенко і надалі буде гарантом Конституції в Україні.

Кількість людей, які зібралися на Європейській площі, була меншою, аніж заявляли, було всього лиш кілька тисяч. Однак в українській пресі з’являються повідомлення, що мітингувальникам платили гроші за участь у цій демонстрації. Окрім того, постійно надходять сигнали із регіонів, особливо із Півдня та Сходу України, зокрема із Криму, Харкова, про те, що на Київ вирушають спеціальні потяги із прихильниками Партії регіонів. Люди везуть їжу та різні засоби, які дозволяють готувати їжу на вулиці. Отже завтра у Києві очікують не лише прихильників помаранчевих сил, але й біло-блакитних, до речі, частина яких вже сьогодні пішла до Секретаріату президента і не виключають, що завтра вони можуть влаштувати пікет на вулиці Банковій.

ІГ: З’явилася інфорамція про можливу відставку членів Центральної виборчої комісії. Що це може означати?

ВС: Про це сьогодні оголосив один із очільників Партії регіонів Василь Кисельов. Він сказав, що вони мають намір зареєструвати відповідну установу. І якщо президент підпише указ про перевибори парламенту, вони встигнуть ухвалити постанову про позбавлення повноважень членів Центральної виборчої комісії. За його словами, підставою може бути порушення деяких законів членами ЦВК. Про що йдеться не відомо, але експерти кажуть, що можливо надходила інформація про підготовку до дострокових виборів, що могло не сподобатись регіоналам. Якщо членів ЦВК позбавлять їхніх повноважень, то фактично без такого органу, провести дострокові вибори буде неможливо. Очевидно, що саме це і є метою такої ініціативи.

ІГ: Що заплановано на завтра? Чи проводитиме заходи Антикризова коаліція паралельно з опозиціонерами?

ВС: Заходи опозиції призначено проводити на Майдані Незалежності, де раніше відбувалася Помаранчева революція. Але, як відомо, вже сьогодні до Києва прибуло чимало прихильників Партії регіонів, багато ще в дорозі, і вони не приховують, що їдуть підтриму владу. Все досить добре організовано. Тому дуже ймовірно, що завтра будуть акції як опозиції, так і представників влади. Київська влада сьогодні заявила, що кияни можуть брати участь в обидвох акціях, лиш би вони дотримувалися порядку.

ІГ: Що кажуть силові структури щодо ймовірності застосування сили проти мітингувальників?

ВС: Це найболючіше питання, яке сьогодні піднімають і опозиція і коаліція. Оскільки завтра будуть акції обох сил, українці побоюються зіткнень у Києві, оскільки люди таки досить рішуче налаштовані. Правоохоронці кажуть, що вони готові контролювати ситуацію, і міліція уже проводила навчання.

Як ми знаємо, міліція під контролем міністра внутрішніх справ Цушка, який представляє правлячу коаліцію. Але частина силових структур під контролем президента, це, насамперед, Служба безпеки України та Міністерство оборони.

Міністр оборони Анатолій Гриценко зазначив, що армію не буде втягнуто у політичне протистояння цих сил, однак експерти кажуть про те, що теоретично загроза кровопролиття існує, відтак дуже важливо, аби правоохоронні органи стежили за дотриманням порядку. Бо в іншому випадку ситуація може розвиватися за дуже негативним сценарієм і про це чимало говорять політики.

Всі новини дня

Як війна вплинула на українську економіку та що потрібно для її відновлення. Відео

За прогнозами Світового банку, економіка України цьогоріч впаде на 35%. Ірина Соломко дослідила, як війна вплинула на українську економіку, і скільки часу та грошей потрібно на її відновлення.

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео

Притулок для українських біженців в Каліфорнії: історії переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:25 0:00

Для вимушених переселенців з України у каліфорнійському окрузі Оранж організували спеціальний притулок. Про те, як там живуть родини із Запоріжжя, Слов'янська, Києва та Криму дізнавалась Христина Шевченко.

Реакції учасників Варшавського безпекового форуму на військові успіхи України. Відео

Які оцінки ходу війни дають учасники Варшавського безпекового форуму, що пропонують робити, аби запобігти потенційній ядерній загрозі від Росії – подробиці від Мирослави Гонгадзе, яка стежила за усіма головними подіями Безпекового форуму у Варшаві.

Успіхи України свідчать, що Росія програла війну за мобілізацію. Екс-глава ЦРУ Петреус та інші експерти про хід війни

Нацгвардія України стріляє з гаубиці D-30 у російські сили на Харківщині, 5 жовтня. REUTERS/Vyacheslav Madiyevskyy

"Українські успіхи надзвичайно вражають і вони відображають дуже сувору реальність для Росії. Вона полягає в тому, що Росія програла війну за мобілізацію", - заявив у коментарі для Голосу Америки Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму у Варшаві.

"Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів
Девід Петреус

За словами колишнього високопосадовця, перемоги України зумовлені, зокрема, успіхами армії у використанні західного озброєння.

"Україна із самого початку досягла значно кращих результатів у вербуванні, навчанні, оснащенні, організації та застосуванні військових сил, ніж Росія. Вагому роль, авжеж, відіграла підтримка України Сполученими Штатами, через зброєю та боєприпаси на загальну суму у 17,5 мільярдів доларів, а також постачання інших країн НАТО та Заходу. Україна показала чудові результати у використанні цієї допомоги, і тому вони перемагають на полі бою", - пояснив генерал Петреус у коментарі для Голосу Америки.

Також на думку Петреуса нинішню динаміку українських перемог навряд чи вдасться зупинити.

"Ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Саме факт загрози змушує усіх вагатися
Бен Годжес

"І українці продовжать перемагати на полі бою, тому що ця реальність, яку я описав, ця нова динаміка - незворотня. Я не можу собі уявити буквально нічого, що Росія могла би зробити. Часткова мобілізація призвела до того, що з Росії виїхало більше чоловіків, ніж пішло до призовних пунктів. Не зрозуміло, чи вони навіть спроможні навчити та належним чином екіпірувати цих людей. Вони стануть гарматним м’ясом", - наголошує Петреус.

Ядерну загрозу від РФ потрібно сприймати серозно, однак використання цього арсеналу проти України стане нищівним ударом в першу чергу для Москви. Такої думки дотримується інший учасник Безпекового форуму у Варшаві американський генерал у відставці Бен Годжес.

Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)
Девід Петреус, генерал армії США у відставці та колишній директор ЦРУ під час Безпекового форуму, в столиці Польщі, Варшаві. 4 жовтня 2022. (AP Photo/Michal Dyjuk)

"Я вважаю, що ядерна зброя Росії найефективніша, коли вони її не використовують. Я маю на увазі, що саме факт загрози – це те, що змушує всіх інших вагатися щодо певних дій. Ми по суті стримуємо себе через занепокоєння щодо того, що може зробити Росія. Ось що я маю на увазі, коли кажу, що російська ядерна зброя найефективніша, коли її не використовують. Як тільки вони її використають, усе буде закінчено. Тоді їх розчавлять", - пояснив Годжес Голосу Америки.

Також, за словами колишнього командувача Сухопутних сил США в Європі, Вашингтон має дати чіткий сигнал Росії про наслідки використання ядерної зброї.

наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення, до тих, хто найбільше втратить або має що втрачати
Бен Годжес

"Я вважаю, що найкращий спосіб уникнути такої ймовірності (ред. використання РФ ядреної зброї) - це робити те, що ми вже робимо, - чітко дати зрозуміти, що ми не потерпимо такого кроку. Буде відповідь, буде ціна, і вона буде нищівною. Тому наші сигнали мають бути спрямовані не стільки до Путіна, скільки до його оточення. До тих, хто найбільше втратить або має що втрачати, якщо вони мають надію жити після Путіна. Якщо у них є якась надія на будь-яке повернення до нормального життя, вони подбають про те, щоб він не використав ядерну зброю", - вважає Годжес.

Однак, успіхи на полі бою залишають за собою тисячі нерозкритих воєнних злочинів у звільнених від російської армії українських містах - наголосив генпрокурор України Андрій Костін.

потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації
Андрій Костін

"Зокрема, в Маріуполі ми не знаємо точної кількості загиблих мирних жителів під час активної фази війни та під час окупації. Ми розуміємо, що це можуть бути десятки тисяч цивільних осіб. Але ми також знаємо, що багато з цих доказів було знищено, росіяни спалюють тіла вбитих і закатованих людей. Через це нам також потрібна дуже тісна співпраця з партнерами з точки зору отримання розвідувальної інформації, яка може нам допомогти. Мова йде про інформацію із супутників, яка допоможе нам відновити деталі кожного воєнного злочину, скоєного Росією на українській території", - розповів Голосу Америки генпрокурор.

Росія продовжує називати свою повномасштабну війну в Україні "спецоперацією".

Варшавський безпековий форум тривав 4-5 жовтня. У перший день форуму народу України вручили нагороду "Лицар Свободи" за протистояння російській агресії. Від імені народу України нагороду отримала перша леді Олена Зеленська.

Дивіться також: В окупованому Криму мобілізують кримських татар.

В окупованому Криму мобілізують кримських татар. СТУДІЯ ВАШИНГТОН
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

Найбільший корабель США прямує на північ Атлантики, на тлі загроз, що створює РФ 

Фото ВМС США, корабель "Джеральд Форд"

Найновіший і найсучасніший авіаносець Сполучених Штатів розпочав свій перший перехід на тренування із союзниками та патрулювання у відкритому морі Атлантики на тлі зростання напруженості в усьому світі.

Корабель США Gerald R. Ford прибув до північної Атлантики у вівторок. Він є головним кораблем авіаносної ударної групи, яка включає шість кораблів з країн НАТО, кілька військових кораблів США та підводний човен.

«Ми збираємося використовувати всю Атлантику для навчань, — сказав журналістам перед дислокацією капітан ВМС Пол Ланзілотта, командир корабля. - Ми збираємося виконувати практично всі наявні завдання військово-морської авіації».

«Найбільший і найкрутіший військовий корабель Америки», як його називають ВМС, включає майже два десятки нових технологій, має повністю перероблену кабіну польоту, що дозволяє йому здійснювати на 30% більше рейсів, ніж іншим кораблям США.

Серед нових технологій атомного авіаносця — абсолютно нова радарна система для виявлення загроз і електромагнітна система запуску літаків (EMALS), яка використовується для катапультування літаків з корабля. Старіші американські авіаносці використовують парові катапульти, які потребують значного простору на судні для паропроводів, повернення конденсату та прісної води, необхідної для виробництва пари.

USS Ford є найбільшим військовим кораблем у світі, тоннажністю 112 000 тонн, що на 12 000 тонн більше, ніж авіаносці класу «Німіц», і на 32 000 більше, ніж третій за величиною військовий корабель у світі: новий китайський авіаносець «Фуцзянь».

Завдяки суттєвій модернізації та автоматизації, для керування кораблем потрібно приблизно на 600 моряків менше, ніж авіаносцям класу «Німіц». Очікується, що ця зміна заощадить мільярди доларів протягом 50 років служби корабля.

Поточна ударна група корабля включає війська з Канади, Данії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Нідерландів, Швеції, Іспанії та Сполучених Штатів. За даними ВМС США, це найбільша демонстрація сили партнерства в Атлантиці з часів Другої світової війни.

Ланзілотта сказав, що перехід в північній Атлантиці слугуватиме підготовкою до більш тривалої дислокації наступного року. За словами віце-адмірала Дена Дваєра, командувача Другого флоту США США, корабель також візьме участь у навчаннях з протиповітряної оборони, інформування про морську територію, морських ударів на далекі відстані, розподілених морських операцій, навчань з боротьби з підводними човнами, а також військово-морської інтеграції.

«У цій сфері стратегічної конкуренції ми більше не можемо вважати, що географія забезпечує нам захист і протистояння, які ми мали в минулому», — сказав Дваєр.

Це розгортання відбулося через сім місяців після того, як Росія незаконно вторглася в Україну, і лише через кілька тижнів після того, як президент Росії Володимир Путін закликав мобілізувати ще 300 000 військових, щоб протистояти великим втратам на полі бою.

За словами Брюса Джонса, професора-консультанта Стенфордського університету та директора проекту Інституту Брукінгса з міжнародного порядку та стратегії, незважаючи на те, що дії Москви в Україні зосереджені на сухопутних силах, військово-морський флот Москви залишається ризиком.

«Ми спостерігали значне зростання військово-морської активності Росії в Арктиці перед вторгненням до України. Тому Північна Атлантика є дуже важливим місцем, де нам доведеться стримувати Росію», — сказав він Голосу Америки.

Джонс вказує на можливу диверсію на газопроводі Nord Stream у Чорному морі як на приклад типу агресії, на яку можуть бути здатні російські військово-морські сили.

«Можливо, ми входимо у більш небезпечний період, тому що Росія цілком може прагнути до ескалації конфлікту за межі України, оскільки ситуація в Україні погіршується для нього [Путіна]», — сказав він «Голосу Америки».

Авіаносці використовуються як плавучі рухомі авіабази, які забезпечують повітряне прикриття для кораблів у морі та наступальні можливості по всьому світу, як, наприклад, коли авіаносці використовувалися для нанесення авіаударів проти Ісламської держави.

Мелані Сіссон, науковий співробітник із зовнішньої політики Інституту Брукінгса, сказала, що авіаносії слугували «хребтом для Сполучених Штатів з точки зору демонстрації сили», а є символом відданості США союзникам по всьому світу.

USS Ford — перший корабель нового класу авіаносців за понад 45 років. Очікується, що головний корабель авіаносців класу "Німіц", USS Nimitz, буде виведено із використання після остаточного розгортання в найближчі місяці.

Через проблеми з інтеграцією нових технологій і дизайну USS Ford відставав від графіка і перевищував бюджет на мільярди доларів.

Більше

XS
SM
MD
LG