Актуально
Президент не скасує Указу, а прем’єр його не виконуватиме
Політична криза в Україні загострюється. Президент Віктор Ющенко наполягає, що не відступиться від Указу про розпуск Верховної Ради; Прем’єр-міністр Віктор Янукович відмовляється виконувати Указ, поки Конституційний Суд не підтвердить його легітимність.
Наскочила коса на камінь. Президент заявляє, що не скасує свого Указу про розпуск парламенту; прем’єр твердить, що не виконуватиме його. На скликаній сьогодні Раді з нацбезпеки і оборони, на якій був присутній і Віктор Янукович, Віктор Ющенко знову повторив, що від Указу не відступиться:
“Я не зроблю жодного кроку, щоб скасувати Указ. У нас є тільки один варіант виходу з політичної кризи. Це проведення дострокових виборів. І вони будуть проведені. Питання стоїть тільки, коли і як. От на ці моменти, я переконаний, Рада національної безпеки може дати повну відповідь”.
Як нагадав Ющенко, закон нікому не дає права не виконувати президентський Указ. За його словами, незгодні можуть подати оскарження в Конституційний Суд, але доки Суд не винесе протилежншого вердикту, Указ обов’язковий до виконання.
Своїм рішенням Рада національної безпеки зобов’язала Кабінет Міністрів виділити кошти на фінансування дострокових виборів – гроші, як сказано в рішенні, мають взяти з резервного фонду Держбюджету.
Водночас прем’єр-міністр, який ще вчора заявляв, що готовий іти на вибори, в разі якщо президент і опозиція наполягатимуть, а напруга в країні сягне апогею, – сьогодні змінив думку. На скликаній прес-конференції Віктор Янукович заявив, що не виконуватиме Указу, доки не буде рішення Конституційного Суду:
“Тільки у разі, якщо вердикт Конституційного Суду буде на користь Указу президента і це ми почуємо, ПР буде займатись, як і інші партії, підготовкою до виборів”.
Янукович назвав президентський Указ про розпуск Ради “сумнівним” і закликав президента, як було сказано, “виправити помилку”. У заклику пролунала погроза:
“На мій погляд, президента дуже серйозно підставили. І зараз в нього є можливість виправити цю помилку. Ще є час. Це можна зробити до розгляду справи, і ми закликаємо Президента України Віктора Ющенка це зробити. До вердикту суду це не пізно зробити. Коли вже відбудеться суд і він винесе своє рішення, тоді вже постане питання відповідальності. Ми б не хотіли цього”.
На прес-конференції Янукович прокоментував також рішення РНБО зобов’язати Кабмін профінансувати дострокові вибори. Як він сказав, “це неможливо зробити в межах законодавства”. І ще раз повторив: “Ми будемо чекати рішення Конституційного Суду”.
А тим часом напруга в суспільстві росте. Детективна історія відбулася в Печерському суді Києва – тому самому, який кілька днів тому призупинив дію антипрезидентських постанов розпущеної Верховної Ради. Як твердить Секретаріат Президента, Печерський суд захопили представники Партії регіонів. За версією прес-секретаріату, колишній голова суду Колісниченко разом з екс-очільником ЦВК Ківаловим силоміць увірвалися в приміщення, побили молоду дівчину – помічника судді, забрали печатку і документи і почали штампувати якісь рішення. Коаліціянти, навпаки, запевняють, що нікого не били і нічого не захоплювали – просто екс-голова суду Колісниченко поновився на посаді. Президент кваліфікував згаданий інцидент як тиск на суд і злочинну діяльність. Навколо Печерського суду триває протистояння, оскільки він мав розпочати розгляд справи за позовом Кабміну стосовно Указу про розпуск парламенту.
Збільшується й кількість прихильників коаліції на вулицях Києва. За даними міліції, сьогодні їх прибуло до столиці ще 6 тисяч, і на київських майданах вже встановлено понад 500 наметів. Прем’єр Янукович заперечує, що Партія регіонів закликає людей їхати до столиці. На сьогоднішній прес-конференції він заявив, що йдеться виключно про ініціативу людей.
А між тим Україна не потребує міжнародної допомоги для вирішення внутрішньої кризи. Про це заявив після засідання РНБО міністр закордонних справ Арсеній Яценюк. Міністр подякував за ті пропозиції щодо залучення посередників, які надходять, але зазначив, що на сьогоднішній день вони неактуальні.
Всі новини дня
- Голос Америки
До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео
На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.
- Голос Америки
В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео
В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.
Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео
Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.
- Голос Америки
У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".
Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.
Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".
«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.
Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.
«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».
У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".
"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.
Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.
За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.
Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.
Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.
Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.
Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.
Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.
Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.
Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.
Комітет Сенату США одноголосно підтримав проект резолюції з осудом викрадення українських дітей

Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидомТекст резолюції проголосованої в комітеті Сенату
Комітет Сенату США із Міжнародних відносин підтримав проект резолюції, яка засуджує незаконну депортацію українських дітей до Росії та називає дії Москви геноцидом проти українського народу.
Комітет прийняв рішення одноголосно під час засідання 8 червня. Тепер проект резолюції буде винесено на голосування в Сенаті. Резолюція не вимагає підпису президента США, адже не потребує дій від виконавчої гілки влади, але засвідчує позицію законодавчого органу США.
"Це рішення прийняли одноголосно, тому що це дійсно важлива законодавча ініціатива", - прокоментував результати закритого засідання сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн Голосу Америки.
Текст документа закликає Сенат визнати Уряд Російської Федерації під керівництвом Володимира Путіна відповідальним за неправомірне та незаконне викрадення українських дітей та офіційно і якнайрішучіше засудити ці дії. Окрім того, текст резолюції називає дії Росії в Україні геноцидом.
"Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом, - йдеться у тексті - РФ намагається знищити покоління українських дітей, тим самим підриваючи здатність України виховувати наступні покоління українських громадян та лідерів, а також відновлювати свою країну після неспровокованої війни, яку розпочала Росія. І робиться це з метою знищення унікальних українських мови, культури, історії та ідентичності".
За словами Бена Кардіна, сенатора-демократа від штату Меріленд, якщо цей документ пройде Конгрес він допоможе у майбутньому притягти росіян до відповідальності за їхні злочини скоєні в Україні.
"Я вважаю, що це геноцид. Тому потрібна повна відповідальність. Ми проводили слухання з цього приводу в Гельсінській комісії, а також в Комітеті Сенату з міжнародних відносин. Я також вніс законопроект про створення міжнародного трибуналу під егідою ООН. Загалом, на мою думку, це частина стратегії Росії під керівництвом Путіна, щодо здійснення геноциду в Україні", - заявив Кардін журналістці української служби Голосу Америки, після голосування.
Сенатор республіканець від штату Небраска Піт Рікеттс, також підтримав резолюцію в Комітеті та наголосив, що США мають зробити усе можливе, щоб Україна перемогла у цій війні.
"Це лише частина того, що робить Путін щодо жорстоких репресій в Україні, - викрадення дітей з українських родин і вивезення їх до Росії. Як батько, я навіть не можу уявити біль, якого завдає батькам усвідомлення того, що вони можуть більше ніколи не побачити своїх дітей. І це одна з причин, чому ми, як Сполучені Штати, маємо продовжувати підтримувати Україну та переконатися, що вони переможуть та зможуть повернути дітей їхнім батькам", - сказав Рікеттс Голосу Америки.
Автором резолюції виступив сенатор демократ від штату Мічиган, Гері Чарльз. Загалом під документом підписалися 8 сенаторів, серед яких як демократи так і республіканці, зокрема Марша Блекберн, сенаторка-республіканка від штату Теннессі, Білл Кессіді, сенатор-республіканець від штату Луїзіана, Чак Грасслі, сенатор-республіканець від штату Айова, Джон Баррассо, сенатор-республіканець від штату Вайомінг, Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд, Джин Шагін, сенаторка-демократка від штату Нью-Гемпшир, Рік Скотт, сенатор-республіканець від штату Флорида.
Дивіться також: Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив.
Форум