Спеціальні потреби

Актуально

Сенат визначив принципи імміграційної реформи

В американському Сенаті наразі тривають дебати щодо законопроекту імміграційної реформи, запропонованого сенаторами Джоном МакКейном та Едвардом Кеннеді. Це – найкардинальніша зміна правил щодо видачі імміграційних віз до США за останні понад 40 років. Минулого четверга, після близько трьох місяців напружених переговорів між сенаторами з обох партій, у яких взяли участь і урядовці, було досягнуто згоди щодо основних принципів та компонентів реформи.

Остання хвиля імміграції – найбільша за всю історію США в абсолютних цифрах. Всього в США проживає понад 35 мільйонів іммігрантів або 12% від всього населення США. Нелегальних іммігрантів – близько 12 мільйонів, переважна більшість з яких – прибульці з Центральної та Латинської Америки, 40% з них – вихідці з Мексики. Cеред нелегальних іммігрантів чимало і українців. Імміграційна реформа пропонує шлях до легалізації для всіх нелегальних іммігрантів.

Сенатор-демократ Едвард Кеннеді каже: “Ми досягли домовленості щодо подвоєння кількості прикордонників, охорони наших кордонів, збільшення кількості інспекторів, посилення боротьби з контрабандистами та роботодавцями, які порушують наші закони. Ми досягли консенсусу щодо того, що 12 мільйонів працівників, які не мають документів, отримують шанс легалізуватися”.

Згідно із законопроектом, всі іммігранти, які прибули до США до початку цього року, можуть залишитися. Але вони мають сплати півтори тисячі доларів за оформлення документів та п’ять тисяч доларів штрафу, пройти перевірку на предмет вчинення незаконних дій у минулому та продемонструвати, що проживаючи у США, вони переважно мали роботу. Через вісім років вони набувають право подаватися на зелену картку.

Всі ці зміни запроваджуватимуть тільки після того, як буде посилений контроль на кордоні та введуть нові заходи, які унеможливлять прийом на роботу нелегальних працівників. Зокрема, планується побудувати стіну на кордоні з Мексикою, встановити 70 нових радарів та веж для спостереження, а також запровадити нові заходи ідентифікації, які допоможуть робо тодавцям відсіяти нелегалів.

Сенатор-республіканець Джон МакКейн каже, що ця реформа посилить охорону кордонів, а також зробить зрозумілим для роботодавців, що практика наймання нелегалів більше не буде дозволятися.

Експерт центру імміграційних досліджень Джон Вахала вважає, що імміграційна реформа покращить безпеку країни та підсилить її економіку:

“Згідно з нашими даними, імміграція загалом сприяє розвиткові економіки. Але великий компонент малокваліфікованих працівників переважно з країн Центральної та Латинської Америки призводить до негативних наслідків. Але оскільки вони мало заробляють, але живуть в країні з ліберальною, розвинутою економікою, то вони користуються її соціальною системою – охороною здоров`я, субсидіями, освітою.

Наше дослідження доводить, що на федеральному рівні нелегальна імміграція коштує близько десяти мільярдів доларів на рік. Це тому, що їхні роботодавці не хочуть їм платити більше. Кількість податків, які вони сплачують – а нелегальні іммігранти переважно сплачують податки – менша від загальної вартості соціальних послуг, якими вони користуються”.

Нові правила стосуватимуться і легальних іммігрантів. Головна мета реформи – змінити пріоритет у видачі дозволу на проживання з родинних зв’язків на освіту та високу кваліфікацію. Одруження з громадянкою чи громадянином США вже не буде автоматичною підставою для отримання зеленої картки.

Планується запровадження нової системи балів, за якої братиметься до уваги не лише родинний зв’язок, а і знання англійської мови, освіта та професійні якості. Нові обмеження стосуватимуться також і батьків американських громадян, які проживають за кордоном. Втім, законопроект вже зараз піддають жорсткій критиці, при чому з боку представників обох партій. Критики в Сенаті кажуть, що цей законопроект є нічим іншим як амністією всім нелегальним іммігрантам.

Сенатор-демократ Біл Нілсон зазначає: “Поки ми говоримо про амністію, кількість нелегальних іммігрантів зростає. Не виключено, що за цей тиждень незаконний перехід кордону зросте на 30%. На мою думку, ми починаємо не з того кінця – спочатку треба зміцнити кордони”.

Лідер демократичної більшості в Сенаті Гарі Рід погоджується, що законопроект не є ідеальним. Втім, він вважає, що це – гарний початок серйозного покращення імміграційної політики США:

“Законопроект, який ми обговорюємо і врешті-решті приймемо, надасть нам шанс посилити безпеку кордонів, запровадити ефективну систему верифікації щодо легального статусу при прийомі на роботу. Це також надасть можливість тим 12 мільйонам нелегалів вийти з тіні на світло американського життя”.

Найзапекліші дебати викликало положення законопроекту, яке запроваджує систему дворічних робочих віз. Ця віза може бути подовжена до трьох разів, але для цього треба повернутися до дому. Критики кажуть, що таке положення створить окрему верству працівників, які мають низьку зарплату та обмежені в правах. Не виключено, що чимало з них не захоче повертатися додому, а залишиться в США нелегально. До того ця програма створює нестабільність притоку робочої сили для американського бізнесу.

Інші політики, серед яких і Спікер Палати представників Ненсі Пелосі, критикують реформу за те, що вона надає пріоритет професійним якостям понад родинні зв’язки:

“Я маю серйозні заперечення щодо системи балів, яку запроваджує цей законопроект. Принцип об’єднання родин, який є фундаментом імміграційної політики США, руйнується”.

Однак Президент Буш, який оголосив імміграційну реформу, одним із пріоритетів свого президентства, сподівається, що йому вдасться підписати законопроект в найближчі місяці:

“Угода, якої ми сьогодні досягли, допоможе посилити охорону кордонів. Але що більш важливо, в її основі – повага до всіх людей. За цим законопроектом люди, які зараз нелегально проживають у США, не отримають амністії, але до них не будуть ставитися з ворожістю”.

Всі новини дня

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео

Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:57 0:00

Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.

США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео

Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.

З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

18 березня 2023 року Чорноморську зернову угоду було вдруге продовжено ще на 120 днів. Фото: REUTERS/Viacheslav Musiienko/File Photo

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.

USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.

Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.

“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.

Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.

Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу

Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.

На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.

Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.

18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.

З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.

Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.

У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео

«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:41 0:00

«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Байден і Трюдо підписали угоду, яка ускладнить перетин кордону між США і Канадою для шукачів притулку

Президент США Джо Байден із канадським прем’єр-міністром Джастіном Трюдо у Оттаві, Канада, 24 березня, 2023 р. REUTERS/Blair Gable

У ході свого першого президентського візиту до Канади Джо Байден підписав угоду із канадським прем’єр-міністром Джастіном Трюдо, спрямовану на те, щоб шукачі притулку не могли перетинати сухопутний кордон США та Канади через неофіційні пункти пропуску.

Як повідомляє Reuters, очікується, що у ході візиту Байден і Трюдо обговорять міграцію, погіршення безпеки та гуманітарну ситуацію на Гаїті, війну в Україні, торгівлю та боротьбу зі зміною клімату.

«У нас немає більшого друга і союзника, ніж Сполучені Штати», – цитує агенція Джастіна Трюдо.

Підписана міграційна угода, що буде згодом опублікована офіційно, дозволяє обом країнам відмовляти шукачам притулку в неофіційних пунктах перетину кордону.

Нова домовленість розширює Угоду про безпечну третю країну (STCA - Safe Third Country Agreement), яка дозволяє США та Канаді повертати шукачів притулку в обох напрямках, але раніше не поширювалась на неофіційні пункти перетину. Тепер вона поширюється на весь кордон.

За домовленістю, біженці з інших країн повинні подати заяву на надання притулку тій країні, куди вони прибули першою. Відтак Канада може відхиляти запити шукачів притулку без розгляду їхніх петицій, якщо вони прибувають через неофіційні пункти пропуску з інших країн через США.

Велика кількість незадокументованих мігрантів намагаються перетнути американсько-канадський кордон через неофіційні пункти пропуску, включаючи Roxham Road, ґрунтову дорогу між Квебеком і штатом Нью-Йорк.

Цю дорогу називають “політичним головним болем для Трюдо”, оскільки десятки тисяч заявників на отримання статусу біженця намагалися перетнули кордон зі США саме тут, - пише видання CBC.

Угода набуде чинності опівночі на початку суботи, 25 березня. Колишній посол США в Канаді Брюс Гейман заявив, що обидві країни “захочуть ще більше зблизитися, оскільки світ стає все більш невизначеним”.

Водночас деякі експерти застерігають про складність виконання нової домовленості, оскільки кордон між Канадою і США є найдовшою у світі неконтрольованою межею, - пише Reuters.

«Я кажу іншим світовим лідерам, з якими зустрічаюся - нам пощастило, що на півночі від нас є Канада. Усі наші цінності однакові. Час від часу ми погоджуємося і не погоджуємося в чомусь, але немає фундаментальної різниці в демократичних цінностях, які ми поділяємо”, - цитує Байдена під час візиту CBC.

Водночас видання відзначає, що між двома країнами були й напружені моменти: “Роки Трампа були випробувальним часом для канадських чиновників. А рішення Байдена скасувати трубопровід Keystone XL, просувати протекціоністську політику, як-от "купуй американське". Призупинення постачань деяких вакцин також викликали подразнення в перші дні його президентства”.

Раніше цього тижня Канада продовжила ще на рік програму міграційної підтримки українців.

Шон Фрейзер, міністр імміграції, біженців та громадянства Канади оголосив, що уряд країни продовжить дію канадсько-українського дозволу на екстрені поїздки (CUAET).

Українці та члени їхніх сімей можуть до 15 липня 2023 року подавати документи (за межами Канади) на отримання візи CUAET. Власники візи матимуть змогу поїхати до Канади до 31 березня 2024 року. А власники CUAET, які вже перебувають у Канаді, матимуть можливість до 31 березня 2024 року безоплатно продовжити або змінити свій тимчасовий статус.

Послуги з поселення залишаться доступними для українців та членів їхніх сімей після прибуття в Канаду, а також триватиме надання одноразової тимчасової фінансової підтримки.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG