Спеціальні потреби

Бжезинський: майбутнє України не на периферії, а в ЄС  (ВІДЕО)


У тому, щоби в Українi була демократична система правління, не в останню чергу зацiкавленi Європейський Союз i Сполучені Штати. Подолання корупції та встановлення верховенства права, вважають експерти по обох сторонах Атлантики, є базовими кроками, які повинна зробити Україна, щоб стати повністю демократичною та повністю європейською країною.

Минулого тижня у Берліні пройшла зустріч Комітету партнерства між США та Європейським Союзом з питань України. З боку Європейського Союзу комітет представляють колишній міністр оборони Німеччини Фолькер Рюге, колишні міністри закордонних справ Польщі та Норвегії Броніслав Ґеремек та Ян Петерсен. З боку Сполучених Штатів – колишній президентський радник з питань нацбезпеки, сьогоднi експерт вашингтонського Центру стратегічних та мiжнародних дослiджень Збігнев Бжезинський. Пiсля повернення пана Бжезинського з Берліна поговорити з ним про діяльність комітету, перспективи України щодо вступу до ЄС та кроки, які необхідно зробити на цьому шляху мала нагоду Мирослава Ґонґадзе.

Збігнєв Бжезинський каже, що він та його колеги по комітету переконані, що Україна дуже важлива європейська країна і що в інтересах Європи та атлантичного співтовариства як також в інтересах України ближча взаємодія, спiвпраця з Європейським Союзом, що зрештою має допровадити до членства

України в ЄС. За словами експерта, таке членство для України є реалістичним:

“Це реалістична ціль, якщо не визначати конкретної дати занадто швидко. Іншими словами, це реалістична ціль для того, хто готовий бути терпеливим. Звичайно, це займе декілька років терпеливих переговорів щодо структурних змін та реформ в Україні. Але все більше і більше українців на соціальному рівні, передусiм молоде поколiння, а також олігархи, бізнесмени знають, що майбутнє України у Європі, а не на периферії Росії”.

Збігнев Бжезинський переконаний, що головна відповідальність за те, наскільки швидко і ефективно може відбутись процес інтеграції України з євроатлантичною спільнотою лежить на самій Україні:

“Головний тягар відповідальності за перетворення цієї концепції майбутнього у реальність лежить на плечах України, так само як вiн у 90-тi роки лежав на плечах Польщі чи балтійських країн. Ні Європейський Союз, ні НАТО не скажуть – будь-ласка прийдіть і приєднайтесь до нас. Але якщо хтось хоче до них приєднатись і ці країни мають відповідні кваліфікації, якщо вони є частиною Європи, її радо зустрінуть. Ми у Комітеті намагаємось переконати лідерів України вдатися до відповідних крокiв, які зробили б Україну більш привабливою, тобто забезпечили відкритість, верховенство права, передбачуваність, структурно закрiплену демократію”.

На думку Збігнєва Бжезинського, розслідування важких злочинів та загальна повага до права є принциповими для подолання корупції в Україні, що у свою чергу зближуватиме її із Заходом:

“Я думаю, дуже важливою є повага до верховенства права та прозорість. Я вважаю, це допоможе подолати деякі проблеми корупції та триваючу неефективність політичної системи у питаннях розслідування кричущих випадків порушення закону, серйозних злочинів, цивілізованим шляхом і відповідно до демократичних норм, які діють у більшості насправдi демократичних суспільств світу”.

Експерт також переконаний, що інтеграція України з Європою є просто невідворотною у сучасних процесах глобалізації. І за його словами, українські бізнесмени, не зважаючи на те, чи вони на заходi чи на сходi України усвідомлюють ці процеси:

“Немає жодних сумнівів, я знаю це як факт, що деякі з найбільших олігархів з так званого сходу знають, що для того, аби бути успішними, вони мусять розширити свою діяльність на Заході. І вони знають, що Україна, можливо, навіть ще цього року стане членом Світової організації торгівлі. Вже це принесе значущі результати. Центр тяжіння в Україні та її орієнтації змiнюються i будуть надалi змінюватись. І це не антиросійські процеси, це просто частина глобальних економічних реалiй, якi постiйно еволюціонують”.

Поза цим, вважає Бжезинський, орiєнтацiя України на Захiд має також ще одне стратегічне завдання. За його словами, якщо Україна рухатиметься до Заходу, Росія буде змушена іти тим же шляхом. Якщо Україна не рухатиметься у цьому напрямку, імперські настрої Росії будуть посилюватись. У результаті цього Росія стане більшою проблемою, Україна буде під більшою загрозою і тому в інтересах усіх зацікавлених сприяти зближенню України та ЄС.

Що ж до дій теперішнього російського керівництва, то Збігнєв Бжезинський вважає, що дії кремлівських керівників не лише відкидають Росію від Заходу, але й несуть у собі загрозу як для самої Росії, так і для країн сусідів:

“Брутальна реакція Росії щодо Естонії, рішення Росії пошкодити Інтернет зв'язок в Естонії шляхом кібератаки, вже не враховуючи організованих демонстрації із застовуванням сили. Це все сприяє негативному іміджу Росії на заході. Перекриття поставок нафти до Литви, через те, що вона не продали нафтопереробних підприємств покупцям, яких хотіла бачити Росія, опозиційне ставлення до спроб Європейського Союзу диверсифікувати свої енергетичні ресурси. Все це спонукає несприйняття сучасного російського режиму на Заході.

Все більше і більше людей розуміють, що теперішня політика Кремля дуже і дуже небезпечна для Росії. Ця політика сприяє процесу ізоляції країни у час, коли Росія має дуже серйозні внутрішні проблеми, які сучасний режим вирішують неефективно”.

XS
SM
MD
LG