Спеціальні потреби

Актуально

В історичному вимірі Україна на правильному шляху

В Україні триває політичне протистояння. Події змінюються настільки швидко, що мало хто береться прогнозувати їх розвиток. Західна преса як-от “Нью-Йорк Таймс” чи “Файненшл Таймс” лише коротко описують, те що відбувається в Україні, не вдаючись до жодних коментарів.

Своїми міркуваннями щодо теперішніх подій у контексті історичної ретроспективи у розмові з Мирославою Ґонґадзе ділився Петро Войцеховський – політолог центру досліджень посткомуністичних суспільст Мерілендського університету.

МҐ: Після Помаранчевої революції Україну ставили у приклад як країну, яка змогла здійснити мирну революцію і подолати авторитаризм. Але останні події в Україні більше нагадують анархію чи політичний хаос. Багатьох людей це може наштовхнути на думку, що демократія – це зло, а авторитарна диктатура несе стабільність і тому є благом. Як би Ви оцінили останні процеси в Україні?

ПВ: Хтось може сказати, що демократія веде до хаосу, краще була б диктатура, яка дає стабільність. На мій погляд, вже давно Михайло Жванецький дав відповіді на ці запитання. Він сказав, що наші закони нагадують світлофор, в якому одночасно горять усі світла. Ось в цьому і є головна проблема. Демократія неможлива без верховенства права. А в нас завжди закони писали так, що їх можна тлумачити різноманітно. У старій системі це мало дуже глибокий сенс, коли насправді існувало так зване телефонне право, тобто вирішували все у високих кабінетах і суддям дзвонили, яке рішення слід прийняти.

Після 2004-го року телефонне право, як інститут, фактично зникло і судді почали керуватися лише одним – хабарями. Але щоб працював закон, треба, щоб він не мав суперечень, і всі його сприймали як закон, якого треба дотримуватися. Тобто правила поведінки повинні бути відповідними.

Те, що відбувається не є кризою нашої держави, а кризою верхів, кризою політичних еліт. Йдеться про політичну модернізацію нашої системи, про зміни правил поведінки наших керівників.

МҐ: Подібні кризи у стосунках між гілками влади свого часу траплялися у сусідніх країнах України – згадати розгін Борисом Єльциним парламенту у Росії, чи події у Білорусі. Як Ви можете порівняти ті ситуації з сьогоднішньою українською кризою?

ПВ: Так, ми маємо багато історичних прикладів драматичного розвитку подій. Коли парламент розігнали танками, відбувалося голодування у білоруському парламенті в оточенні омоновців. Я думаю, що в нас не буде танків на вулицях і депутати не голодуватимуть у парламенті. Хоча зовнішні риси є подібними, однак є принципові розбіжності. В Україні на сьогоднішній день існує реальний політичний плюралізм, представлені різні політичні сили, які на жаль неможутьміж собою домовитися. Це, на мій погляд, робить неможливим прихід до диктатури будь-якої із них.

МҐ: Журналісти 5-го каналу провели марафон з досить промовистою назвою “Зберегти мир”. Чи вдасться, на вашу думку, зберегти мир у цій ситуації, і чи можуть зовнішні сили вплинути на розвиток подій?

ПВ: Зберегти мир, це найважливіше у цій ситуації, і я впевнений, що це буде зроблено. Те, що відбувається зараз, цей псевдо-майдан можна назвати псевдо-силовим варіантом. Насправді більшість головних гравців у ньому не зацікавлена. Я думаю, що будуть перемовини, і якщо навіть не буде результатів за один день чи за один рік, будуть вироблені нові правила поведінки, нові закони і нове ставлення до них.

І я вважаю, що у великому історичному вимірі, ми рухаємося правильним шляхом.

Всі новини дня

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео

Як США допомагають у боротьбі за права кримсько-татарського народу. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00

Делегація українських політиків та представників громадянського супільства перебуває у Вашингтоні. Головна редакторка видання «Українська правда» Севгіль Мусаєва – про допомогу США у боротьбі за права кримсько-татарського народу, та притягнення росіян до відповідальності за воєнні злочини.

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео

Як працює міжнародний офіс «Дія. бізнес» у Варшаві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:49 0:00

У Варшаві почав роботу перший міжнародний офіс проекту «Дія. бізнес», покликаний допомогти українцям, які прибули до Польщі через війну Росії в Україні, започаткувати власну справу. Розмова із міністром цифрової трансформації України Михайло Федеровим.

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео

Сенат голосуватиме за 40 мільярдів доларів допомоги Україні – подробиці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Законопроект про допомогу Україні на 40 мільярдів доларів винесли на голосування Сенату на ранок у четвер. З подробицями – Юлія Ярмоленко

Посадовці Адміністрації Трампа помстилися Євгену Віндману – звіт Офісу генінспектора Пентагону

Архів від 19 листопада 2019 року, помічник Ради національної безпеки підполковник Олександр Віндман (ліворуч) зі своїм братом-близнюком, підполковником армії Євгенієм Віндманом, після свідчення перед комітетом з розвідки Палати представників.

У середу, 18 травня, Офіс генерального інспектора Пентагону оприлюднив звіт, в якому дійшов висновку, що Євген Віндман, брат полковника армії у відставці Александра Віндмана, ключового свідка у першому процесі щодо імпічменту екс-президента Трампа, ймовірно, зазнав помсти з боку чиновників тодішнього президента.

«Перебуваючи на службі в РНБ, скаржник зробив захищені повідомлення, стверджуючи, що колишній Президент Трамп порушив закони США, коли президент Трамп звернувся до іноземного уряду розслідувати звинувачення проти колишнього віце-президента і кандидата в президенти від Демократичної партії Джозефа Р. Байдена-молодший, його політичний опонент», - йдеться у повідомленні.

Це вказує на те, що саме Євген Віндман був тим викривачем, який написав анонімну скаргу на телефонну розмову екс-президента США Дональда Трампа і Володимира Зеленського, де висловив стурбованість, що американський президент намагався використати допомогу іноземного лідера для власних цілей у передвиборчій кампанії, що пізніше стало підставою для процесу імпічменту проти колишнього президента США. Згодом Трамп багато критикував викривача й закликав до розкриття його особистості.

«Ми провели це розслідування у відповідь на скаргу, подану на гарячу лінію Міністерства оборони 18 серпня, 2020 року, стверджуючи, що різні посадовці адміністрації, включаючи колишнього президента Дональда Дж. Трампа, вчинив дії проти підполковника Євгена Віндмана (заявника), армії США, коли він працював у Раді національної безпеки (РНБ) у Вашингтоні, округ Колумбія, в помсту за захищені комунікації», - йдеться у звіті.

Скаржник стверджував, йдеться у звіті, що посадові особи, помстилися також й через його зв’язок із братом-близнюком та його захищене спілкування із членами Конгресу.

Його брат, Александр Віндман, що має українське коріння, був провідним свідком у процесі щодо імпічменту президента Дональда Трампа. На слуханнях у Конгресі він визнав, що двічі засвідчував стурбованість стосовно кроків адміністрації Трампа стосовно України. Зокрема, після зустрічі представників української влади з Джоном Болтоном (тоді радник президента з питань національної безпеки) та після телефонної розмови між президентами США та України.

У 44-сторінковому звіті слідчий орган дійшов висновку, що на основі «переваги доказів», «більш ймовірно», що Євген Віндман зазнав помсти, але він не містить рекомендацій щодо потенційних наслідків для посадовців, які вже покинули Білий дім.

Як повідомляв раніше Голос Америки, підполковник Сухопутних військ США у відставці, колишній представник Ради з національної безпеки при президенті США Александр Віндман подав судовий позов до особистого адвоката екс-президента Трампа - Руді Джуліані та Трампа-молодшого, звинувативши їх та інших представників попередньої адміністрації Білого дому у змові із метою залякування.

Улітку 2020 Віндман заявив, що залишає службу у Збройних силах США. Його адвокат тоді сказав, що Віндман став жертвою "кампанії тиску, залякувань та помсти" після свідчень у процесі імпічменту.

Після слухань в Конгресі син президента США Дональд Трамп-молодший твітив: "Якби не фантастичні розслідувальні навички [лідера конгресового розслідування щодо імпічменту у Палаті представників, конгресмена Адама Шиффа - ред.], Дональду Трампу було би складніше знайти, кого необхідно звільнити. Дякую, Адаме!"

Дивіться також: Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео

Колишній міністр оборони Молдови: російська загроза для Молдови реальна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:45 0:00

На нещодавній зустрічі міністрів закордонних справ країн Групи семи було висловлено побоювання, що війна в Україні може перекинутися і на Молдову. Колишній міністр оборони республіки Віталій Марінуца вважає, що російська загроза для Молдови є реальною. Про це він розповів Олександру Яневському.

Більше

XS
SM
MD
LG