Спеціальні потреби

Корупцію в українських судах осуджують експерти США


Посол Сполучених Штатів Вільям Тейлор розкритикував Україну за відсутність прогресу у реформуванні системи судочинства. Про це дипломат сказав сьогодні у Києві, відкриваючи симпозіум присвячений цій темі.

Сполучені Штати вважають, що політична криза зупинила прогрес в реформуванні української судової системи. Відтак, все, чого досягли за рік – знівельовано. Політики з усіх таборів використовували суди для досягнення своїх особистих цілей. Посол США в Україні Вільям Тейлор зазначає, що голосні скандали довели – простим громадянам не варто сподіватися на об’єктивність української феміди:

“Ймовірно буде важко відновити авторитет судової системи у період виборчої кампанії. Бо вона лише підсилюватиме протиріччя. А від цієї виборчої кампанії усі українці чекають об’єднання, щоб рішення ухвалював єдиний центр”.

Наявність політичної волі та готовність суспільства – це умови викорінення корупції із орнагів правосуддя України. Принаймні так вважає колишня суддя Верховного Суду Сполучених Штатів Сандра Дей О'Kоннор. Цю посаду вона обіймала понад чверть століття:

“Якщо гілки влади у вашій країні дійдуть у цьому питанні згоди, я впевнена, на реформування правосуддя багато часу не знадобиться. Як тільки буде створена нова система, вона відразу почне працювати”.

Підвищити зарплати суддям, карати за корупцію, публікувати усі без винятків вердикти судів. За словами О'Kоннор, це лише декілька з механізмів, які гарантують верховенство права в Сполучених Штатах. Однак деякі американські рецепти в Україні можуть не спрацювати, переконаний член Конституційного Суду Віктор Шишкін. Українські судді і так отримують непогані зарплати, зауважує він. А тому має свій рецепт лікування судової системи:

“Радикальна зміна законодавства до всіх напрямків, що стосуються судової реформи. Тобто мова йде не лише про судоустрій. Значною мірою йдеться про судочинство і про діяльність суміжних органів – адвокатура, прокуратура. Тобто починати треба із законодавства. Друге – це загальна освіта”.

Український суддя песимістичніше за своїх американських колег дивиться й на те, коли реформа судочинства почне працювати.

XS
SM
MD
LG