Спеціальні потреби

Посуха може завдати збитків сільському господарству


В Україні все частіше говорять про посуху, яка може призвести до втрати значної частини врожаю. Однак, навіть ці розмови відбуваються на фоні політичного протистояння.

Такої спекотної весни та перших днів літа в Україні ще не бачили від початку метеоспостережень. Ситуація складна тим, що в деяких регіонах, особливо на півдні країні спека поєднується з відсутністю дощів. Напркилад на Херсонщині дощу не бачили від початку весни. Рівень вологи у грунті критичний для виживання рослин, якщо дощу не буде у найближчі дні, більшість врожаїв може загинути – кажуть фермери.

Дощі йдуть в Західній Україні, але там немає значних посівних площ. Тому, якщо в минулі роки Україна мала можливість експортувати зерно, то нині думає над тим, чи вистачить нового зерна для власних потреб і чи є в країні достатньо запасів продовольства. Втім, на фоні політичної кризи, всі заклики аграрного Міністерства про необхідність якнайшвидшого реагування, залишаються непочутими. У парламенті, так і в уряді говорять переважно про вибори, навіть у контексті посухи. Віктор Янукович зазначає:

“Безумовно, цього року ми матимемо втрати на селі, але не такі, як сьогодні дехто нас лякає, особливо той, хто понад усе хотів дострокових виборів. Хай ідуть на вибори. Ми будемо працювати і зробимо все для того, щоб на селі не було жодних трагедій”.

Тепер, щоправда, у коаліції з’явився ще один аргумент проти виборів- мовляв, 300 мільйонів, необхідних для проведення виборів, краще витратити на село. Однак, навряд чи це є конструктивною пропозицією щодо виправлення ситуації.

Фермери просять владу домовитсия з банкірами. Чимало із них брали кредити на посіви під майбутній урожай, однак тепер, коли очікують мінімальних врожаїв, кредити віддавати буде нічим. Уряд обіцяє подовжити виплату кредитів на рік, однак, де взяти гроші, щоб посіяти знову – невідомо.

Більше того, синоптики також не надто оптимістичні щодо дощів у наступному році. Вони перевжано кажуть, що нинішня спека – не стільки аномалія, скільки закономірність. Мовляв, клімат змінюється, і українцям тепер варто чекати спектного літа та безморозної зими. А це означає, що країні терміново необхідно думати про реформу сільського господарства та про побудову меліораційних систем. Експерти кажуть, що це питання треба вирішувати терміново, бо декілька таких сезонів дуже боляче вдарять по економіці країни. Однак, за політичними темами, увага до проблем аграрників – мінімальна.

XS
SM
MD
LG