Спеціальні потреби

Перспективи українських компаній на фондових біржах  (ВІДЕО)


Як українській компанії залучити сотні мільйонів доларів? Один зі шляхів – розміщення акцій на світових фондових біржах. Нещодавно в Києві представники Нью-йоркської фондової біржі провели семінар, присвячений можливостям, які існують для українського бізнесу щодо розміщення акцій на американських та європейських біржах. Перспективам виходу українських компаній на Нью-йоркську фондову біржу було присвячено і обговорення на інвестиційному форумі, який відбувся в Нью-Йорку минулого тижня.

Вихід на світову фондову біржу називається ІРО – англійська абревіатура для первинного публічного розміщення. Це дає можливість компаніям залучити дуже великі кошти – з будь-якої-якої точки планети – та стати всесвітньо відомими.

Член національного комітету ІРО Андрій Блінов зазначає: “У сучасному світі бути могутнім, набирати великі кошти дуже важко, якщо тебе не знають. Інформаційні канали в сучасному світі, насамперед Інтернет, дуже сприяють тому, щоб інвестори з різних куточків світу могли вкласти у вашу компанію кошти”.

Тим не менш, на сьогодні в Україні з близько 36 тисяч акціонерних товариств всього п’ять компаній розмістили свої акції на міжнародних фондових біржах. І жодна з них – у Нью-Йорку. Навіть така велика компанія, як “СКМ”, яка володіє контрольними пакетами акцій понад 90 підприємств, поки що від подібного кроку утримується.

Директор з міжнародних зв’язків та відносин з інвесторами компанії “СКМ” Джок Мендоза-Вілсон каже:

“Поки що ми не плануємо розміщення ІРО. Можливо, в майбутньому одна із складових частин нашого холдингу може прийняти таке рішення. Наша стратегія полягає в тому, щоб бути готовими до ІРО, готовими вийти на ринок, тоді, коли ми вирішимо, що це правильна стратегія”.

За словами Андрія Блінова, від виходу на ІРО компанії стримує чимало факторів. Насамперед, це – дуже дорого. Воно вимагає трирічного аудиту і дуже часто за міжнародними стандартами, що мають одиниці з українських компаній. Окрім того, це дуже великі витрати на радників, на проходження лістингу чи входження до біржі.

До того ж, стаючи публічною, компанія має приділяти чимало уваги роботі з інвесторами та бути готовою відповісти на будь-які питання – як вкладників, так і журналістів. Чому, наприклад, знижуються ціни акцій? Чому відбулися якісь перестановки в наглядовій раді чи в управлінні компанії? Що трапилося на виробництві?

І все це може вплинути на поведінку інвесторів, курс акцій, та, як наслідок, на прибутки власників. Втім, для світових лідерів бізнесу розміщення акцій на міжнародних біржах – єдиний шлях.

Компанії, які є найбільш дорогими у світі, всі є публічними, вони всі котируються на відомих площадках. Тому що, по-перше, сьогодні так побудований світ і сучасна ринкова економіка, що найбільші компанії змагаються в максимально відкритій конкуренції одна з іншою.

Брокери Нью-Йоркської фондової біржі поки що мало знайомі з українськими компаніями. Організатори бізнес-форуму “Україна -Північна Америка” сподіваються, що подібні заходи сприятимуть як зростанню інвестицій до України, так і виходу українських компаній на світові фондові біржі.

XS
SM
MD
LG