Спеціальні потреби

В Україні загострюється питання енергетичної безпеки


В Україні знову говорять про енергетичну безпеку. Президент намагається обмежити монопольне становище на газовому ринку компанії “УкрГазЕнерго”. В той же час опозиція критикує рішення уряду перенести переговори про умови постачання газу на післявиборчий період.

Президент Ющенко застерігає від спроб монополізації експортних і транзитних потоків енергоносіїв. Про це Президент України сказав на десятій щорічній конференції “Схід зустрічає Захід: нові кордони енергетичної безпеки” у Стамбулі. Він назвав це небажаною і дуже небезпечою тенденцією і закликав лідерів європейських країн дати раціональну відповідь.

Тим часом і президенту доводиться протистояти монополізації газового ринку в Україні. Напередодні він оскаржив у Конституційному Суді урядові постанови, які начебто надають переваги компанії “УкрГазЕнерго”. Її заснували на паритетних засадах – державний “Нафтогаз” і приватна швейцарська компанія “РосУкрЕнерго”. Остання – ексклюзивний постачальник в Україні імпортного газу. Надання їй цього статусу викликало багато критики.

Сама ж “РосУкрЕнерго”, як виглядає, не збирається відсиджуватися в тіні. Останніми днями у впливових ділових виданнях з’явилося декілька публікацій, які розповідають про наміри компанії стати більш прозорою та зрозумілою. Зокрема йдеться про плани одного із співвласників “РосУкрЕнерго” Дмитра Фірташа зробити свої компанії публічними і розмістити їх акції на світових біржах.

У передвиборчий період питання енергетичної безпеки країни дедалі більше політизують. Ще однією темою для спекуляцій, ймовірно, стане ціна на газ, який постачатимуть до країни наступного року. Кабінет Міністрів вирішив перенести переговори із “Газпромом” на післявиборчий період – орієнтовно на жовтень. Домовлятися про ціни доведеться уряду, сформованому вже новим складом парламенту.

Однак це не сподобалося декому з опозиції. Колишній міністр фінансів Віктор Пинзеник назвав перенесення переговорів безвідповідальним кроком. Мовляв, Кабмін намагається “відтягнути на післявиборчий період оприлюднення невтішної інформації про підвищення цін”. Про те, що ціна зростатиме, раніше говорили обидві сторони. Президент Російської Федерації навіть заявив, що Україні газ продаватимуть за цінами, вищими від світових, тобто принаймні вдвічі дорожче, ніж нині. Українські урядовці сподіваються, що вартість палива зросте не так суттєво.

XS
SM
MD
LG