Спеціальні потреби

ЦРУ оприлюднило секретні документи


Центральне розвідувальне управління Сполучених Штатів оприлюднило на своїй Інтернет-сторінці сотні донедавна секретних документів про діяльність відомства в період з 50-их до 70-их років. Серед них матеріали підготовки вбивств Фіделя Кастро, Патріса Лумумби, документи стеження за лідерами іноземних держав та американськими громадянами, факти випробування ліків та наркотичних речовин на пересічних людях.

Сторінка за сторінкою, деякі найтемніші розділи історії ЦРУ стають відомими у жахливих деталях: спроби вбити кубинського лідера Фіделя Кастро і лідерів інших країн, тотальні стеження за активістами проти війни у В’єтнамі і борцями за права людини у США, нагляд над журналістами, перечитування пошти, підслуховування, втручання на приватну територію з порушенням усіх законів. Ці документи свідчать, що для дій ЦРУ не було обмежень.

ЦРУ не зупинялось ні перед чим у спробах вбити Фіделя Кастро. У розсекречених документах вказано, що в жовтні 1960-го року високопосадовці ЦРУ вирішили розпочати “секретну операцію, що вимагає дій бандитського типу. Мішенню операції був Фідель Кастро”.

Управління завербувало мафіозних босів, один з яких сказав, що “якби застосувати якусь сильнодіючу отруту, підсипати її йому в їжу чи напій, це би мало більший успіх”.

Контактні особи мафії на Кубі намагалися отруїти Кастро, але це їм не вдалося. Кастро був не єдиною ціллю ЦРУ, вбити намагалися ще декількох, серед них і Патріса Лумумбу, та диктатора домініканської республіки Рафаеля Трухільє. Останні двоє таки були вбиті 1961-го року.

Директор архіву національної безпеки Том Блантон каже “Документи підтверджують, що ЦРУ було готове використати для знищення неугодних лідерів отруту, зброю чи інші засоби”.

Архіви також показують, як тотально ЦРУ стежило за американськими громадянами. Майже 10 тисяч справ було зібрано на активістів руху проти в’єтнамської війни. Агенти допомагали поліції Вашингтона стежити за маршами протестів. Декілька журналістів, які висвітлювали цю тему, також були під особливою увагою ЦРУ.

Колишній кореспондент газети “Вашингтон Пост” Майкл Гетлер пригадує: “Вони знімали мене усюди, де я був, навіть через вікно мого будинку, коли я був там зі своєю сім’єю”.

Американська преса намагається оцінити дії ЦРУ у ті часи і порівняти їх з теперішньою практикою. На думку журналістів “Нью-Йорк Таймс”, сьогоднішнє ЦРУ також мало перед чим зупиняється. Газета порівнює колишню практику замахів на іноземних політиків і теперішні полювання за терористичними лідерами.

Після терактів 11-го вересня, ЦРУ знову отримало право прослуховувати телефонні розмови, проглядати електронну та звичайну пошту людей. Крім того ЦРУ звинувачують у відкритті секретних тюрем, де воно таємно і без рішення суду утримує ув’язнених, часто застосовуючи до них різноманітні тортури водою, теплом, холодом чи позбавленням сну.

ЦРУ виправдовує свої дії турботою про національну безпеку.

XS
SM
MD
LG