Спеціальні потреби

Програма стеження порушує право на приватне життя


Між Президентом Джорджем Бушем і Конгресом США дедалі запеклішою стає суперечка про те, наскільки конституційними є дії виконавчого уряду США, який розпочав після атак 11 вересня 2001-го року програму стеження за американцями. Юридична комісія Сенату відіслала до Білого дому та офісу віце-президента Ричарда Чейні розпорядження представити документацію стосовно ведення цієї програми.

Ідеться про запроваджену урядом програму підслуховування розмов без належного судового дозволу, щоб відстежувати зв’язки між імовірними терористами закордоном і людьми, які співпрацюють з ними у Сполучених Штатах. Президент Буш схвалив цю програму після терористичних атак на США. Багато американців вважають, що такий захід суперечить гарантованому Конституцією праву на приватне життя. Юридична комісія Сенату постановила надати законодавцям відповідну документацію про цю програму.

Сенатор-демократ Патрік Легі зазначає: “За останні півтора року ми, як республіканці так і демократи, подали Міністерству юстиції та Білому дому дев’ять формальних запитів на документацію, щоб запевнитися у законності дій уряду. Відповіді не було. Натомість простежується намагання уряду ухилитися від прямої відповіді”.

Представник Білого дому назвав запит законодавців “обурливим”, заявляючи, що Конгрес повністю поінформований про програму підслуховування. Загалом же Білий дім наполягає, що у час війни уряд має повноваження застосовувати екстрені заходи і не надавати Конгресу, з міркувань безпеки, повну інформацію. Суперечку у справі розпоряджень можливо буде передано на розгляд Верховного Суду США. На думку Стівена Гесса, експерта з питань президентської влади вашингтонського мозкового центру Інститут Брукінґса, рішення колегії суддів можливо гратиме не на користь президента:

“Кожного разу, коли справу розглядає Верховний Суд, президент, гадаю, втрачає маленьку частинку своїх повноважень, з тих, які він мав перед тим, через певні нюанси або ж невиразність”.

Утім на даний час Конгрес та Білий дім намагаються уникнути порушення справи у Верховному Суді, а натомість вирішують суперечку щодо законності несанкціонованої законодавцями програми підслуховування американців шляхом неофіційних переговорів.

XS
SM
MD
LG