Спеціальні потреби

Великий каньйон став доступнішим для туристів


Великий каньйон у штаті Арізона є одним із семи див світу. Вимита протягом більше мільйона років річкою Колорадо, дивовижна гігантська ущелина простягається на понад 400 кілометрів та у деяких місцях досягає 24 кілометрів ширини. Для Великого каньйону характерні своєрідні форми рельєфу – “башти”, “бастіони”, грандіозні оголення гірських порід.

Каньйон і його околиці складають Національний парк Великий каньйон. Роками він приваблював сотні тисяч туристів. Сьогодні вони мають можливість під іншим кутом подивитися на цю природну красу. У березні цього року у місцевості Великого каньйону, де проживає плем’я Валапай, відкрилася так звана небесна доріжка.

Оглядова небесна доріжка у формі підкови простягається на 21 метр від краю Великого каньйону, створюючи унікальну можливість для відвідувачів з висоти заглянути у безодню одного із семи див світу. Дейвід Джин, автор проекту “Небесна доріжка”, згадує, що надихнуло його на цей задум:

“Це сталося 1996-го року, коли я піднявся над каньйоном на вертольоті. Після того, я задумався, як гарно було б мати можливість прогулятися поміж скелями. Так і народилась ідея небесної доріжки”.

Джин планує отримати 30 мільйонів прибутків за наступні 25 років. У свою чергу місцеве індіанське плем’я Валапай сподівається, що завдяки новій розвазі потік туристів пожвавить занепалу економіку громади. Шері Єллоугок виконавчий директор курорту “Великий каньйон” – компанії, яка керує туристичним бізнесом племені Валапай:

“Громада отримає від цього проекту велику користь. Місто Піч Спринт за 25 кілометрів звідси. І у нас багато соціальних, освітніх проблем, потреб забезпечити людей похилого віку, проблем із самоврядуванням, інфраструктурою, одним словом ціла купа невирішених питань. Ми сподіваємось на появу нових робочих місць.

Нас, племені Валапай, лише 2200, а роботи буде набагато більше, так що з цієї нагоди скористаються і інші громади”.

Небесна доріжка – хоча і центральна, але лише частина туристичного проекту племені Валапай. Гості Каньйону зможуть політати на вертольоті, проплисти по річці Колорадо на човнах, відвідати ковбойське місто-музей – поселення індіанців.

Теодор Касула – президент Ради директорів курорту “Великий каньйон”. Він каже, що старшини народності Валапай бачать у цьому проекті більшу користь, аніж прості прибутки:

“Ми хотіли відновити наші цінності та культуру, так щоб ніколи не забути своє коріння. Ми також хочемо подбати і про майбутні покоління. Ми хочемо забезпечити молодих можливістю отримати освіту, так щоб вони повертались сюди та продовжували нашу справу. Лише за кілька років, мені здається, це насправді станеться”.

Після трьох років будівництва, доріжка відкрилась для відвідувачів у березні цього року. З того часу, кількість гостей місцевості зросла у шість разів. На висоті понад кілометра деякі туристи рухаються з обережністю, деякі граючись, деякі хочуть навіть більше адреналіну, а деякі просто заворушено дивляться через скло.

Однак цей проект має і своїх противників. Серед них – колишній голова Національного парку Великий каньйон Роберт Арнберґер. Він каже, що каньйон заслуговує на щось більше, ніж дешева захоплива подорож по його краю.

Дейвід Джин натомість каже, що проект є дуже лагідним до довкілля, а всі системи функціонують на сонячній енергії та з вторинним використанням води. Крім того, структура настільки сильна, що може витримати потужні ураганні вітри та землетруси. На сьогодні небесною доріжкою пройшлися вже 100 тисяч туристів.

XS
SM
MD
LG