Спеціальні потреби

Поділ Іраку допоможе припинити насильство?


У час коли в Сенаті Сполучених Штатів лунають заклики до виведення американських військ з Іраку, два політичні оглядачі пропонують розділити цю країну на три автономні регіони. Запропонований ними план також передбачає значне, утім не повне виведення американських військ. Експерти погоджуються, що реалізація їхньої пропозиції – справа нелегка і навіть ризикована. Але вони твердять, що вона – менша з двох бід і фактично залишається єдиним шляхом уникнення в Іраку повномасштабної громадянської війни.

Едвард Джозеф з Інституту міжнародних відносин Університету імені Джонса Гопкінса та Майкл Оганлон з Інституту Брукінґса у Вашингтоні визнають, що пропонований ними план розділу Іраку за етнічною приналежністю – реалізувати не легко.

Майкл Оганлон зазначає: “Чесно кажучи, ідея автономного розділу більшості з нас не подобається, і багато хто на неї відразу б і не погодився. Але такий процес в Іраку вже відбувається. Кожного місяця там насильно переміщають до ста тисяч людей. І відбувається це на ґрунті етнічної сегрегації”.

За словами експертів, створення на території Іраку трьох етнічних районів – шиїтського, сунітського та курдського, може зупинити потік біженців. Адже кожна з таких автономій буде безпосередньо відповідати за власні безпеку і урядування, як це вже відбувається в Іракському Курдистані на півночі країни. Майкл Оганлон вважає, що ключову роль у визначенні кордонів між регіонами має відіграти Організація Об'єднаних Націй:

“Ідея в тому, щоб люди мали вибір. Якщо вони бажають переселитися до безпечніших районів, уряд їм допоможе, захищатиме під час переселення та допоможе продати нерухомість. Як також допомагатиме із заселенням до нових помешкань і працевлаштуванням”.

Пропонований експертами план базується на пропозиції сенатора-демократа, кандидата у президенти Джозефа Байдена та Леслі Ґелба, який в минулому очолював впливову Раду із закордонних відносин. Свого часу Адміністрація Президента Буша цю пропозицію не підтримала. Натомість теперішня доктрина Білого дому стосовно Іраку передбачає зміцнення в країні центрального уряду. На думку Едварда Джозефа з університету Джонса Гопкінса, такий підхід більше не спрацьовує:

“Здобутий після вторгнення досвід свідчить: подальша концентрація сили в Багдаді означає збільшення домінування шиїтів”.

За словами експертів, пропонований план не передбачає негайного виведення з країни американських військ. Навпаки, вважають вони, принаймні протягом року американські війська слід залишати на теперішньому рівні, у кількості 150 тисяч. І навіть після поділу, каже Оганлон, в Іраку треба втримати американську військову присутність:

“Це стало б до певної міри відчайдушною спробою допомогти іракцям знайти альтернативу геноциду, який, на мою думку, був би цілком вірогідним навіть після часткового виведення американських військ з Іраку”.

Тим часом Джозеф та Оганлон намагаються донести свою пропозицію до якомога більшої кількості представників Адміністрації Буша, яка планує у вересні оприлюднити план змін у своїй політиці стосовно Іраку.

XS
SM
MD
LG