Спеціальні потреби

Росія хоче скоротити на 45% поставки газу до Білорусі


Представники російської державної компанії “Газпром” у середу заявили про намір з 3 серпня скоротити на 45% поставки газу до Білорусі. Причиною такого кроку називають несплату Мінськом боргів за попередні поставки.

Заяву про намір скоротити поставки газу до Білорусі зробив речник компанії “Газпром” Сергій Купріянов. За його словами, за минулі шість місяців Білорусь заборгувала Газпрому 456 мільйонів доларів і скорочення поставок буде відбуватись у пропорціях відповідно до сплати боргу:

“Починаючи з 10 години 3 серпня, поставки газу до Білорусі будуть скорочені на 21 мільйон кубічних метрів в день, або 45% денного споживання газу”.

Водночас представник “Газпрому” намагався заспокоїти європейських споживачів газу, який транспортується через Білорусь:

“Транзит газових поставок через білоруську територію до інших споживачів буде здійснюватись у повному обсязі. “Газпром-експорт” повідомив іноземних партнерів про заплановане скорочення і застосує усі можливі заходи, щоб наші зобов'язання перед споживачами у Литві, Калінінградському регіоні, Україні, Польщі, Німеччині та інших країнах, які отримують газ через Білорусь, виконувались у повному обсязі”.

Питання ціни на російський газ та енергетичні поставки Росії залишаються під пильною увагою у столицях західних держав з моменту, коли на початку 2006 року “Газпром” оголосив про різке збільшення ціни на газові поставки до України. Досягнутий тоді компроміс між Києвом та Москвою щодо ціни на газ досі породжує багато запитань.

Подібна ситуація сталась і з Білоруссю за декілька годин до нового 2007 року. Тоді Мінськ погодився сплачувати 100 доларів за тисячу кубометрів газу тоді як попередня ціна складала 47 доларів. Пізніше “Газпром” пішов на умови, що перші півроку Мінськ платитиме 55 доларів за тисячу кубометрів, а решту заборгованості сплатить у кінці липня.

Росію часто звинувачують у використанні енергетичних ресурсів у політичних цілях. Експерти вважають, що “Газпром” і є тим інструментом, за допомогою якого Кремль чинить тиск. Про це зокрема заявляв на нещодавніх слуханнях в американському Конгресі регіональний аналітик Радіо “Свобода” Роман Купчинський:

“Більшість аналітиків погодяться з тим, що російський газовий сектор є найбільш таємним сектором російської економіки і “Газпром” – газова державна монополія Росії це секретна корпорація підзвітна лише Кремлю”.

Останнє рішення “Газпрому” породжує тривогу не лише у столицях європейських держав, які напряму залежні від російських енергетичних поставок через Білорусь, але й у Вашингтоні, де політики та аналітики намагаються знайти шляхи зменшення залежності від енергетичних поставок з потенційно небезпечних країн та сприяти більшій прозорості енергетичного ринку.

Європейська комісія закликала Москву та Мінськ якомога швидше вирішити суперечку. “Ми розглядаємо те, що відбувається, дуже серйозно”, – заявив речник Єврокомісії Мартін Селмяр. За його словами, при необхідності ЄС скличе нараду Групи з координації газу наступного тижня.

XS
SM
MD
LG